۶۵. بنگرید به: (Davidson, 1987, P

هر کس می داند هفت بزرگترین شگفتی های طبیعت. به گزارش ایسنا، این ماهواره که «امید» نام دارد، طی تقریبا هفت ماه ۴۸۲ میلیون کیلومتر مسافت را طی کرده است تا به مقصد برسد.امارات عربی متحده از چند هفته پیش به پیشواز فرود ماهواره امید خود رفته و مکانهای دیدنی شهرهای خود را با چراغهای قرمز، به نشانه ماموریت به سیاره سرخ، تزئین کرده است. اما تدریجاً طی ماجراهایی با «نایتیری» (با صدای زویی سالدانا)، شاهزاده و دختر بزرگ رئیس قبیلهٔ ناویها تدریجاً پیوند عاطفی برقرار میکند و رفتهرفته پی به عمق زیبائی فرهنگ بومیان برده، و سعی میکند به آنها کمک کند، تا جایی که مجبور میشود سرانجام در برابر نسل انسانهای غاصب، یعنی نوع خودش، قرار گیرد …

سیّارۀ ششم سیّاره ای ده برابر بزرگ تر بود. نام سیاره ای است از منظومه ٔ شمسی. قطر برخی از دهانهها به دهها کیلومتر میرسد. هیچ یک از سیارات منظومه شمسی بادهایی به قدرت بادهای سیاره نپتون ندارند به طوری که بادهای نزدیک “نقطه تاریک بزرگ” تقریبا به 1931 کیلومتر بر ساعت میرسد. به نظر میرسد که میدان عطارد یک دو قطبی باشد ، که کم و بیش با محور چرخش سیاره، در یک امتداد قرار گرفته است.

به نظر میرسد که این سیاره همانند یک آهنربای دائمی باشد. عکسها نشان میدهند که سطح عطارد نیز چون ماه ، دارای کوهها و نیز درههای فراوانی است ، که به نظر میآید به علت بمباران مداوم صدها هزار سنگ آسمانی صورت گرفته باشد. چگالی فضایی اطراف عطارد حدود 1000 میلیارد برابر کمتر از چگالی جو زمین میباشد. در اطراف این سیاره در حدود ۶۰ قمر شناخته شده وجود دارند. این قمر در سال 1846 و 17 روز پس از کشف نپتون توسط یک منجم آماتور انگلیسی به نام ویلیام لسل کشف شد.

این سیاره به سال 1846 م. ونوس یک چرخش را در 243 روز زمینی کامل میکند که این موضوع سبب میشود تا طولانیترین روز را نسبت به هر سیاره دیگری در منظومه شمسی داشته باشد، این مقدار حتی طولانیتر از یک سال کامل در این سیاره است. سیارههای سنگی کوچکتر جوشان را برای این رشد از دست میدهند، ولی گازهای از دست رفته را میتوان با بکارگیری گازهای بیرون آمده ازگوشته و از راه برخوردهای ستاره های دنباله دار جایگزین کرد(سیارههای کوچکتر هر اتمسفری را که از راه سازوکار گریزان گوناگون به دست میآورند، از دست میدهند). عطارد تندروترین سیارهٔ منظومه شمسی است ، که با سرعتی حدود ۴۸ کیلومتر بر ثانیه ، هر ۸۸ روز یک بار خورشید را دور میزند.

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است. منظومه شمسی، منظومه خورشیدی یا سامانه خورشیدی (به انگلیسی: Solar System)، سامانهای متشکل از خورشید و آن دسته از اجرام آسمانی است که براثر گرانش خورشید در مدارهایی پیرامون آن به دام افتاده و میگردند. غزالی در بحث­هایی مفصل و دقیق در کتاب­های پرشمار خود، کوشیده است حقیقت ایمان را تعریف، و آن را از زواید بی­اثر تنقیح کند. به این ترتیب، ناوگان کوشانها برای اولین سفر فضایی که یک آزمایش است آماده میشود، اما پس از اولین تلهپورت، کاپیتان ناوگان، دکتر Karan S’jet متوجه میشود که به جای کشتی پشتیبان در مقصد، ناوگانی متخاصم از نژاد فضایی دیگری در انتظارشان است.

اخیراً ستارهشناسان اعلام کردهاند که اولین سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین را کشف کردهاند که به دور ستارهای در «منطقه قابل سکونت» (Habitable Zone) میچرخد. در ابتدا تصور میشد که دوره تناوب چرخشی نجومی عطارد ، یا مانند زمین 24 ساعت ، یا به طور همزمان 88 روز باشد؛ اما در اوایل سال 1960 میلادی برای اولین بار تپشهای راداری منعکس شده از سطح عطارد دریافت شدند و در سال 1965 میلادی جی.اچ.

عطارد در ادبیات فارسی و عربی « دبیر فلک » نیز خوانده شده است. عتیقی خاطرنشان کرد: ماه ساعت 02:41 دقیقه بامداد چهارشنبه 12 اسفند ماه به وضعیت تربیع آخر می رسد و ساعت 06:53 این روز، سیاره حلقه بر گردن کیوان با جدایی زاویه ای 3.6 درجه در جنوب ماه قابل رویت است. دی اکسید کربن در اتمسفر مریخ یک گاز گلخانه ای بوده درست به همان شکل که در اتمسفر زمین موجود است. معنی این نام ، در زبان عربی زهره ،دومین سیاره ی منظومه ی شمسی که از درخشنده ترین اجرام آسمانی است، ناهید، ونوس، در نزد قدما زهره نماد نوازندگی و خنیاگری است – نام سیاره ای در منظومه شمسی که از درخشنده ترین اجرام اسمانی است و نماد نوازندگی و خنیاگری است بیان شده است.

یک سری مشخصاتی درباره ی سیاره زهره برای شما در این بخش قرار داده ایم.آتشفشان ناهیدی: تعداد آتشفشان های ناهید بسیار بیشتر از سیارات دیگر منظومه شمسی است. دوره تاریخ ریاضیات اسلامی، از سده دوم هجری تاکنون، ریاضی دانان بسیاری را به تاریخ علم جهان هدیه داده است. برخی از فلاسفه همچون دیوید لویس چنین میاندیشند که مفهوم جهان ممکن میتواند زیربنای نوعی نام گرایی تقلیلی را فراهم کند. ماموریت اصلی بازی، به سلطنت رسیدن در جهان «Auriga» است که برای رسیدن به این هدف باید کنترل یکی از هشت نژاد مختلف در بازی را به عهده بگیرید و تلاش خود را برای حکمفرمایی مطلق به کار بگیرید.

سایههای مختلف فلدسپات همان چیزی است که معمولا به سنگ گرانیت تناژ قهوهای میبخشد. در مواقعی ، عطارد در درخشندگی شبیه سیاره زحل میشود ، اما معمولا به واسطهی درخشندگی همسایهاش ، خورشید ، ناپدید میگردد. اورانوس که معمولا در رده غولهای گازی قرار میگیرد، در واقع عمدتا از گازهای منجمد تشکیل شده است.قطر اورانوس 58761 کیلومتر است که 4.1 برابر قطر کره زمین است. سطح سیاره عطارد بیشتر خاکستری رنگ است و به خاطر نوع دهانههای آتشفشانی و آبگیرها، خیلی شبیه کره ماه است. دانشمندان در ابتدا تصور میکردند که فعالیتهای آن مانند کره ماه میباشد ، اما اکنون میدانیم که سیاره عطارد با کره ماه تفاوت بسیاری دارد.

به اعتقاد یوهان مرسیه ، رئیس دانشکده علوم اختری دانشگاه پاریس ، در مقالهای که در اواخر سال ۲۰۰۹ منتشر شد ، احتمالا سیاره عطارد یکی از ماههای سیارات داخلی منظومه شمسی بوده ، که از گرانش مادر خود جدا شده و به دام خورشید گرفتار گشته است. به گفته بروس جاکوسکی ، مدیر ارشد پروژه MAVEN از دانشگاه کلورادو : ” هدف MAVEN از این ماموریت این است تا برسی نموده که چه فرآیندهایی مسئول و عامل بوجود آمدن این تغییرات در وضعیت آب و هوایی مریخ می باشند” .

دانشمندان امیدوارند بتوانند با دادههای به دست آمده مدل آب و هوایی مریخ را بازسازی کنند.یکی از اهداف مطالعاتی کاوشگر امید این است که تلاش کند دریابد چرا مولکولهای هیدروژن و اکسیژن از سطح مریخ پراکنده میشوند و تشکیل ذره آب را نمیدهند. برخورد شهابسنگها با عطارد و ایجاد تپه در سطح خاكی آن حفرههای کوچک و یا بزرگ بسیاری در سطح سیاره عطارد دیده میشود ، که حکایت از برخورد شهابسنگهای کوچک و بزرگ دارد. وایس مستقیما با استفاده از فنهای راداری دوپلری نشان دادند که دوره تناوب چرخشی عطارد در حدود 59 روز میباشد.

افسانه نظامی در گنبد سیاه با آن طعم لذتجویانهاش، رنگ و بوی تند هندی را فرا یاد میآورد. این سیاره نزدیکترین سیاره به خورشید میباشد؛ از اینرو دمای سطح رو به خورشید آن ، در روز به 400 درجه سانتیگراد میرسد. زمانیکه مردم فاصله میان دو سیاره را محاسبه میکنند، معمولاً فاصله دو سیاره از خورشید را از هم کم میکنند.اما مسئله این است که مردم تنها فاصله میان دو سیاره را زمانی محاسبه میکنند که در نزدیکترین فاصله از یکدیگر قرار دارند. در منظومه شمسی ، زمین پنجمین سیاره از لحاظ بزرگی و سومین سیاره نزدیک به خورشید است.

دیدگاهتان را بنویسید