۶۵. بنگرید به: (Davidson, 1987, P

هستهی مایع ۸۰ درصد جرم این سیاره را تشکیل میدهد که بیشترین بخش آن از یخ آب متان و آمونیاک است و تا ۲۰ درصد شعاع آن توسعه یافته است. جو زماني که پلوتن به خورشيد نزديکترين است و متان يخ زده توسط گرماي خورشيد تبخير مي شود تشکيل مي يابد . سطح خورشيد را فوتوسفر مي نامند در اين قسمت درجه حرارت به 6000 درجه سانتيگراد مي رسد. این افزایش حرارت را شیب حرارتی می نامند. اما حکایت از این نیز فراتر است. کوه ها منظره ای زیبا هستند: عظیم ستون های سنگیبیش از جنگل بارانی ، قله های ناهموار ، آبشارها ، یک سیستم غار غول پیکر.

ستاره شناسان معتقدند كه سيارك ها قطعاتي از يك سیاره هستند كه به دلايلي نا معلوم هيچگاه شكل نگرفته اند. رسانه خبری دیلی میل انگلستان در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ در حساب توییتری خود اعلام کرد که نشانههایی از حیات (وجود گاز فسفین) در سیاره زهره مشاهده شده است. دو سیاره غول پیکر مشتری و زحل غالبا قابل رویت بوده و با نور ثابت زرد رنگ می درخشند. کلمب تقویم نجومی با خود داشت که ماه گرفتگی بعدی را پیش­بینی می­ کرد.

کریستف کلمب در سال ۱۵۰۴ به نفع خود استفاده کرد. کلمب گفت که خداوند ماه را به نشانۀ خشم خود به رنگ سرخ در خواهد آورد. متعاقبا بومیان به کلمب و خدمه­ او در یافتن غذا کمکی نکردند و کلمب قحطی را پیش روی خود می­ دید. زمین از ساختار فعّال و پیچیده ای تشکیل شده است که هنوز هم با دانش قرن بیست و یکم چندان پیش بینی شدنی نیستند. سیاره ناهید از زمین به خورشید نزدیکتر است. مدار سیاره ای اورانوس درست در حد بینایی چشم غیر مسلح از زمین قرار دارد.

یعنی فاصله سیاره از خورشید ، هنگام گردش در مدار خود ، اندکی تغییر می کند. اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، این موضوع را زیر سوال برده است، دانشمندان بر روی شهاب سنگ های کربن دار که به فاصله کمی از پیدایش منظومه شمسی شکل گرفته اند، متوجه شدند که نه تنها آنها دارای آب بودند، بلکه ترکیبات شیمیایی مواد معدنی شان نیز با سنگ های روی زمین و نمونه سیارک هایی که هم زمان به سیارمان شکل گرفتند، مطابت داشت.

از آنجایی که امواج نور کشیده می­ شوند، به همین دلیل به رنگ قرمز دیده می­ شود. به دلیل اندازه بسیار بزرگ و آلبدی زیادآن (51/0) مشتری در آسمان شبهای زمین به خصوص در نقطه مقابل یک سیاره خیلی روشن است. در آسمان شب زمین ، زحل به دلیل اندازه بزرگ و آلبد و بالای (50/0) جوش به روشنی می درخشند. روی سطح با گرانش کم، از این فرآیند حذف شود و این سطوح با لمس شدن به راحتی میشکنند و هیچ دریلی برای گیرکردن در سطح وجود ندارد اما برای بازده گرفتن از آزمایشات، آنها سیارک های کوچکی به اندازه یک توپ ساحلی را هدف قرار داده اند و برنامه دارند در آینده روی سنگ هایی به اندازه سالن تنیس و حتی بزرگتر عملیات انجام دهند به نظر ما روش درست کار این است که، کنار سیارک برویم، با چرخش آن یکسان شویم یک کیسه دور آن قرار دهیم، کسیه را محکم ببندیم و چرخش سیارک را متوقف کنیم.

در همین حال، نور کمی از مشرق و مغرب زمین(در دیسک سیاره) بر روی ماه می­افتد. قطر این سیاره سرخ گون نصف قطر زمین است و دارای کوه و دره می باشد. ظاهر این سیاره شبیه به ماه زمین است. این چهارمین سیاره از طرف خورشید است که در مداری نزدیک به مدار زمین به دور خورشید می گردد. ث.معلوم شد که مقدار نور خورشیدی که از ابرها می گذرد بسی بیش از آن است که در ابتدا انتظار می رفت.در عکس های گرفته شده سایه ی اشیاء در سطح سیاره،واضح و متمایز بودند. کپلر موفق شد که چگونگی حرکت سیاره ها را کشف کند.

اورانوس در سال 1781 میلادی (1160 شمسی) نپتون در 1846 میلادی (1225 شمسی) و پلوتو در 1930 میلادی (1309شمسی) کشف شد. ویلیام هرشل (William Herchel) آن را در سال 1781 میلادی کشف کرد. بااینحال، این تنها ویژگی عجیب هایپریون نیست: هایپریون اولین کشف از نوع قمرهای غیرکروی بود و مداری مختلفالمرکز دارد. سطح این سیاره از ابرهای ضخیم زرد، قرمز، قهوه ای سفید رنگ، پوشیده شده است منطقه هایی را که رنگ روشن دارند « ناحیه » و منطقه تاریکتر را «کمربند» نامیده اند. او با استفاده از اطلاعات خود به بومیان قبولاند که خدای مسیحیان از این کار بومیان ناراحت است.

شاتل فضایی نوع جدیدی از فضاپیما است که برخلاف فضا پیماهای اولیه از آن میتوان بارها و بارها استفاده کرد. اگر نیروی گرانش خورشید همواره سیاره ها را به طرف خود نمی کشید ، همه آنها در اعماق فضا پراکنده می شدند. بازی می توانست مبارزات بسیار بهتر و جذاب تری داشته باشد و بسیار بیشتر به آن پرداخته شود که متاسفانه این کار صورت نگرفته است و نمی توان از نظر اکشن و مبارزات، Journey to the Savage Planet را یک بازی خیلی جذاب و قدرتمند دانست.

اما مشاهداتش بر یک مدار بیضی شکل با خروج از مرکز ، کمی حول خورشید دلالت داشت. در این شهربازی کودکان، نوجوانان و حتی خانوادهها با مشاهده و تجربه پدیدههای جذاب علمی بههمراه بازی، با دنیای شگفت انگیز علم آشنا میشوند و از آن لذت میبرند. اگرچه دیدن جزئیات سطح مریخ از زمین دشوار است، مشاهدات تلسکوپ نشان می دهد که مریخ دارای فصل ها و نقاط سفید در قطب است. یکی از اخترشناسان بزرگ که حرکت سیاره ها را مورد مطالعه قرار داد ، یوهانس کپلر ، اختر شناس لهستانی بود. این میتواند به تمایز سیارات از ستارگان کمک کند.

اگر نمیتوانید تشخیص دهید که جرم پرنوری که در آسمان میبینید، یک ستاره یا سیاره است، اگر میخواهید بیاموزید که چگونه ویژگیهای جسمی این دو جرم آسمانی را از هم تشخیص دهید و بهترین زمان مشاهده آنها چه زمانی است، پس بهتر است مطلب زیر را بخوانید. این تهاجم خالی از خشونت و خونریزی نیست و به همین دلیل است که کامرون در فیلم خود برای شخصیت سرهنگ کواریچ عبارات و واژگانی همچون «شوک و بهت»، «مبارزه با تروریسم» و «حمله پیشگیرانه» قرار داده که یادآور عبارات و واژگان جنگ افروزان آمریکایی برای حمله به عراق است و گویا جنگ و خونریزی این جنگ افروزان تمامی ندارد چرا که سرهنگ کواریچ در جنگ نیجریه حضور داشته و جیک سالی نیز در جنگ ونزوئلا.

یکی از سادهترین راههای تمایز بین ستارهها و سیارات در آسمان شب، این است که ببینیم آیا این نور این شیء نورانی ثابت است یا چشمک میزند. ستارهها چشمک میزنند و میدرخشند، اما سیارات چشمک نمیزنند، بلکه روشنایی و ظاهر کلی آنها در آسمان شب ثابت میمانند. هر جسمی که چشمک بزند یا لرزان باشد به احتمال زیاد یک ستاره است. این مدل پذیرفتهشده که به فرضیهٔ سحابی مشهور است. شاید انتظار همگان این است که اسکار به عنوان اصیل ترین جشنواره فیلم جهان، جایی که می خواهد به یک فیلم جایزه برترین اثر هنری یک سال گذشته را اهدا کند مهمترین نکته ای که در نظر می گیرد جلوه های هنری بکار رفته در آن فیلم و غنای فیلمنامه و داستان فیلم باشد، اما متاسفانه در بیشتر مواقع چیزی که مشاهده می شود این است که اسکار به عنوان یکی از خط دهنده ترین جشنواره های هنری جهان، طبع سیاستمداران و جیب برخی از سرمایه داران را بیشتر از جلوه های هنری به کار گرفته شده در یک فیلم، مدنظر قرار می دهد.

حلقههای سفید و برنزی هر کدام انواع مختلفی از پوشش ابری هستند. همان گونه که آسمان خانة سبز خود را از آفتاب سفید میگرداند، شاه نیز با زیور سفید به سوی برج پنجم که به زهره تعلّق دارد و قرینة ایران است، قدم می نهد. از منظر بیننده ای که بر روی ونوس است، خورشید از غرب طلوع و از شرق غروب می کند. دانشمدان مایک مایک براون و کنتانتین باتیگین بر انستیتوی فناوری کالیفرنیا در پاسادنا شواهد مربوط به سیاره نهم را در مطالعه ای که در مجله نجوم منتشر شده به صورت کامل توصیف کرده اند. در این موقع سیاره یک اندازه زاویه ای ظاهری به مقدار 180 وارد و ممکن است کاملش در تمام شب دیده شود.

در مورد نجوم و مفاهیم این حوزه و صورفلکی منابع مختلف و متفاوتی وجود دارد که البته بیش­تر از دریچه علم­نجوم و یا ستاره­شناسی است. به گزارش بیگ بنگ، ماه خونین چند روز دیگر در خلال ماه گرفتگی کامل ۱۱ بهمن اتفاق می­افتد که در بخش­هایی از آمریکای شمالی، استرالیا، اقیانوسیه و آسیا قابل رویت خواهد بود. شما قادر به رویت سایه­ای از زمین بر روی ماه خواهید بود. ۲۹ دی ۱۳۹۷: قابل رویت از آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا و آفریقا. این قمرها به ترتیب چهارمین (آیو)، ششمین (اروپا)، اولین (گانیمد) و سومین (کالیستو) قمرهای طبیعی منظومهی شمسی هستند و تقریبا ۹۹٫۹۹۷ درصد از جرم کل مدار مشتری را در بر میگیرند.

کاسینی از جولای 2004 تا سپتامبر 2017 به دور سیاره زحل چرخید و مقدار زیادی اطلاعات در مورد این سیاره، قمرها و حلقههای آن را برای زمین ارسال کرد. تفاوت این دو چرخه به موقعیت خورشید، زمین و ماه برمی­ گردد که همواره در حال تغییر است. سطح آن هم از سطح زمین 16 برابر بزرگتر بوده و نیروی تابشی آن 4 برابر از زمین بیشتر است. منشور یک جسم از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف و کریستالی شکل می باشد. البته در مناطق شمالی سنگ هایی از جنس آندزیت موجود است. به گزارش مهر به نقل از اسپیس، محققان مقادیر قابل توجهی آب در اتمسفر یک سیاره بزرگ خارج از منظومه شمسی کشف کردند.

زحل دومین سیاره بزرگ مشتری گون منظومه شمسی است و توسط یک رشته از حلقه های بسیار زیبا که به دور آن حلقه زده اند ، احاطه شده است. ماه به آرامی در حال دورشدن از زمین است(تقریبا ۴ سانتی­متر در سال) و این وضعیت(ماه گرفتگی) تا ابد ادامه نمی­ یابد. اورانوس به یادبود جد تایقان و به یادبود پدر زحل به این نام نام گذاری شده است. چهار سیاره دورتر از خورشید یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون را سیارات بیرونی منظومه شمسی میگویند. آیا سرس بزرگتر از ماه است؟ با اینکه سیارات و اقمار زیادی در منظومه شمسی وجود دارد، تنها زمین این شانس را دارد که ماه گرفتگی کامل را رویت نماید زیرا سایۀ آن به اندازه­ای است که کاملا ماه را می­ پوشاند.

دیدگاهتان را بنویسید