گام سوم: آشنايی با منظومۀ خورشيدی و سياره ها

در این کتاب خلبانی در یک بیابان فرود آمده است و هواپیمایش دچار مشکل شده او در آنجا پسرکی عجیب و کوچک که همان شازده کوچولو است را ملاقات میکند که میگوید از سیارهای به نام ب ۶۱۲ به زمین آمده است.شازده کوچولو کنجکاو با کلی سوالهای جورواجور و کلی حرف از سیارهاش و سیارکهای دیگر برای خلبان میگوید او یک گل سرخ دارد که فکر میکرد تنها گل دنیاست و شازده کوچولو بسیار مواظب آن بود و دوستش میداشت اما گل مغرور قدر محبتهای او را نمیدانست، بنابراین شازده تصمیم میگیرد به سیارههای دیگر سفر کندشازده کوچولو در مسیر آمدنش به زمین به شش سیارک میرود، در هرکدام از آن سیارکها فردی با یک خصوصیت اخلاقی بهخصوص زندگی میکند و هرکدام به کاری مشغول هستندشازده کوچولو بعد از آمدن روی زمین با یک مار روبهرو میشود که میگوید حلال تمام مشکلات است و بعدازآن با گلها و سپس با روباهی آشنا میشود که چیزهای زیادی را درباره زمین و انسانها به او یاد میدهد.

آنتوان دوسنت اگزوپری ۱ خلبان بود و در سال ۱۹۳۵ هواپیمای او دچار مشکل فنی شد و در صحرای آفریقا فرود آمد. گرامر ، نگارشی و سرمایه گذاری: کتابچه راهنمای نویسندگان فنی و ویراستاران. این سیاره سنگی که ’55 Cancri e’نام دارد به دور ستاره خورشید مانندی در صورت فلکی عقرب می گردد و دو برابر زمین است. اما بهترین مدلهای دانشمندان برای سکونت پذیری تنها چند معیار را در نظر میگیرند، معیارهایی مانند اندازه سیاره و فاصله از ستارهاش، صخرهای بودن سطح سیاره همانند زمین و چرخش به دور ستاره اصلی در مداری مشابه مدار زمین. بارصد عبور زهره از برابر صفحه ی خورشید ، ستاره شناسان توانستند پی ببرند که جو زهره ابری است .

فن همبلت عامل مهم تغییرات آب و هوا را خورشید میدانست و آب و هواشناسی خورشیدی را مطرح کرد که در نتیجه توسعه آن آب و هواشناسی فیزیکی امروزی بوجود آمد. پسربچهای که اصلاً به مردم اطراف خود شباهت ندارد و پرسشهایی را مطرح میکند که خود موضوع داستان قرار میگیرد. ، ستارهشناس دانشگاه استکهلم سوئد و نویسنده اصلی این مطالعه در بیانیهای گفت: پیدا کردن سیارهای در اطراف بی قنطورس بسیار هیجان انگیز بود، چرا که این موضوع کاملا درک ما از ستارههای پرجرم به عنوان میزبان سیارات را تغییر داد.

بدن انسان ها واقعا شگفت انگیز است. حتما برایش کافی است. چون به عمرم نقش گوسفند نکشیده بودم، یکی از همان دو طرح را که از دستم برمی آمد، یعنی تصویر مار بوآی بسته را برایش کشیدم. «در روایات مذهبی آمده است كه هاروت وماروت دو تن از فرشتگان الاهی بودند كه در زمان ادریس پیامبر و منجم در سرزمین بابل فرود آمدند تا به مردم سحر و جادو بیاموزند. عکس دیگری از زهره که با کنار هم قرار دادن دادههای دو رصدخانه در سال 2015 تهیه شده است.

این جور شد که من در شش سالگی شغل شریف نقاشی را کنار گذاشتم. فضاپیمای کاسینی که در تابستان ۲۰۰۴ به زحل رسید، سه ماه داخلی دیگر زحل را کشف کرد. عوامل داخلی و خارجی در میزان دمای هر سیاره دخیلاند. این موضوع درست است که میزان اطلاعاتی که از گذشته درباره سیاره نهم به جا مانده است بسیار کم است اما هر نکته کوچکی میتواند تا حد خوبی به روند تحقیقات کمک بکند.

برای توضیح مطلب ابتدا باید به تمایز بین ”مفهوم وجود“ و ”وجود واقعی و اصیل“ توجه داشت. تصویر مار بوآ بود که داشت فیل هضم میکرد. طرح من که تصویر کلاه نبود. و چنین بود که من با شازده کوچولو آشنا شدم. وقتی رادیو فلزی ساکت شد آرامتر شدم. پس ناچار شدم که دنبال یک شغل دیگر بروم و هواپیمارانی یاد گرفتم. آب آشامیدنی فقط به اندازۀ یک هفته داشتم، آن هم به زور. باری، شب اول، در فاصلۀ هزار مایلیِ هر آب و آبادی، روی ماسه ها خوابیدم. هر بار كه صندليش را چا به چا مي كند، مي تواند غروب تازه اي را تماشا كند.

فقط کلماتی که جسته گریخته از دهانش می پرید کم کم همه چیز را برایم روشن کرد. این ماجرا جرقهای را در ذهن آنتوان روشن کرد برای نوشتن کتاب شازده کوچولو. چیزی در موتور هواپیما شکسته بود و چون نه تعمیرکاری همراهم بود و نه مسافری داشتم خودم را آماده کردم تا دست تنها تعمیر دشواری انجام بدهم. خرابی دستگاه هواپیما خلبان را به فرود اجباری در دل آفریقا وامیدارد و از میان هزاران ساکن منطقه؛ پسربچهای با رفتار عجیب و غیرعادی خود جلب توجه میکند. را بر آن داشت تا در سال ۱۸۹۷ کتاب “The War of the Worlds” را در ارتباط با موجودات ناشناخته و عجیب ساکن مریخ که بعدها با خشک شدن سطح این سیاره مجبور به ترک آن شدند به رشته تحریر درآورد.

از آثار او میتوان خلبان جنگ، پرواز شبانه، نامه به یک گروگان، شازده کوچولو، نوشتههای جنگ، قلعه، نامههای جوانی و مانون رقاص را نام برد. از اقمار متعدد کوچکتر ، میتوان از کردلیا ، قمر اورانوس ، نام برد که فقط 30 کیلومتر قطر دارد. منظومه شمسی هشت سیاره دارد؛ چهار سیاره خاکی عطارد، زهره، زمین و مریخ و چهار سیاره غولپیکر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون. خورشید بزرگترین جسم سامانه خورشیدی است به گونهای که به تنهایی ۹۹٫۸ درصد از جرم منظومه را به خود اختصاص داده است. نور خورشید به لبههای حلقه برخورد میکند.

بنابراین صحبت ما درباره یکی از بزرگترین سیارات حال حاضر جهان هستی است، آنقدر بزرگ که میتواند در آینده خود به یک منظومه سیارهای مستقل تبدیل شود. ضمنا سیارات درونی، سنگی هستند و کوچکترند. ناسا در نظر دارد تا سال 2025 چیزی نزدیک به 500 تن از سنگ های جرم آسمانی را که هنوز نامش اعلام نشده به زمین منتقل کند و این یعنی رقابت در فضا برای کشف گنج های سرگردان بزودی داغ می شود. اصلا ظاهرش به بچه ای نمی برد که در میان بیابان، سرگردان شده باشد. پس تو از یک سیّارۀ دیگر آمده ای؟

صدای پاهای دیگر مرا به سوراخ فرو خواهد برد ولی صدای پای تو همچون نغمه موسیقی مرا از لانه بیرون خواهد کشید. داستان شازده کوچولو نوشته اگزوپری توسط چند تن از مترجمان توانای فارسی از جمله محمد قاضی، ابوالحسن نجفی و احمد شاملو به فارسی برگردانده شده و بارها تجدید چاپ شده است. امکان عکاسی از کودکان و نقاشی روی صورت از جمله خدمات این مجموعه است. شازده کوچولو از کتابهای کمنظیر برای کودکان و شاهکاری جاویدان است که در آن تصویرهای ذهنی با عمق فلسفی آمیخته است. به­نظر میرسد چنین سخنی، پایه منطقی استواری ندارد؛ زیرا لازمه این دسته­بندی آن است که هرگز نتوان در ایمان داشتن به شخص (و نه گزاره)، از معرفت عقلانی و استدلال بهره جست؛ حال آنکه در واقع چنین نیست.

دیدگاهتان را بنویسید