کلاس چهارم دبستان شاهد دامغان

البته دره های دیگری هم هستند، مثلا دره های مرکزی مریخ 600 کیلومتر مساحت دارند. عرض برخی از این کانال ها 100 کیلومتر و طول آن به 2000 کیلومتر می رسد. لیز سیمونز، اخترشناس، در مورد رتروگراد پلوتون می گوید: «این یک درد بزرگ در حال رشد است، اما یک درد در حال رشد ضروری برای اطمینان از اینکه در مسیر درست هستید. اما با گذشت زمان، درگیری این اجرام سرگردان با میدانهای گرانش بزرگ غولهای گازی آنها را در مداری دورتر یا حتی در مسیر خروج از منظومه شمسی قرار داده است.

اصطلاح «ابرتمدن هندوایرانی و اروپایی»، در اندیشکده ایرانزمین به معنای بزرگ ترین تمدن ها و فرهنگ های بشری است، که در طول هزاران سال ، از هندوستان تا ایران و روم و اسکاتلند امتداد داشته اند و بزرگ ترین و پیشرفته ترین تمدنهای بشری را بوجود آورده اند و در «ارزش » های بنیادین و دستاوردها و ویژگیهایی مانند «آزادی»، «حقوق بشر»، «حقوق جانوران»، «حقوق گیاهان» ، «اندیشیدن و تفکر عمیق برای شناخت جهان و ماهیت آن و فرگشت و تکامل آن»، «ریشه مشترک زبانی»، «ریشه مشترک آنتروپولوژیک»، «ریشه مشترک در ژرفای تاریخ» ، « برترین دستاوردهای علمی و ادبی و فلسفی و دینی و آیینی و هنری» و «زیبایی شناسی» و «میل به حقیقت و راستی» مشترکند و بزرگترین دستاوردهای تاریخ بشری را تا به امروز داشته اند.

وی در توضیح وضعیت مقابله مطلوب گفت: مقابله مطلوب وضعیتی است که سیاره بهرام هر ۱۵ تا ۱۷ سال یک بار در این شرایط به مقابله می رسد که ضمن رخداد مقابله، سیاره بهرام در کمترین فاصله با زمین قرار می گیرد. سرس (Ceres) نخستین سیاره کوتوله کشف شده و بزرگترین سیارک در کمربند سیارکی و بین مدار مریخ و مشتری است. اخترفیزیکدان موسسه مطالعات پیشرفته میگوید: شبیهسازیهای ما نشان داد که در حدود نیمی از سیارات در مقیاس مریخ در منظومه شمسی بیرونی به فضای میانستارهای پرتاب شدهاند. این یک غول واقعی در میان سیارات منظومه شمسی است.

جرم این سیاره تنها 10٪ از جرم زمین بیشتر است. این بدان معناست که همه چیزهای دیگر نظیر غولهای بزرگ گازی، سیارکها، دنبالهدارها و شهاب سنگها و سیارههای کوچکتری مانند زمین تنها ۰٫۲ درصد از جرم منظومه را را تشکیل میدهند که بیشتر آن بخاطر مشتری است. این قمر همچنین میدان مغناطیسی خود را دارد که هیچ قمر دیگری مانند آن نیست. از دانشگاه “آریزونا” و “برت گلدمن” از دانشگاه “بریتیش کلمبیا” در این مطالعه گفتند: بعید به نظر میرسد که طبیعت، چهار هسته بزرگ سیارهای ایجاد کرده باشد، اما پس از آن هیچ چیز بزرگتری از سیارههای کوتوله در منظومه شمسی بیرونی نباشد.

در مرحلهای دیگر، سطح سیاره که پوشیده از ماگما است مدام بالا امده و افزایش پیدا میکند و در چنین شرایطی حفظ جان کارگران و نیروهای نظامی اهمیت بسیاری خواهد داشت و در نهایت در یکی دیگر از مراحل، به کمک چهار قهرمان که شباهت بسیاری به سری WarCraft دارند، باید به دل دشمن بزنید. «پلوتو» گویش زبان انگلیسی است و در زبان فرانسه به آن «پلوتون» میگویند. چیزهای بسیار جذابی در منظومه شمسی ما وجود دارند که ما اغلب فراموش میکنیم چقدر فضای خالی در آن واقعا وجود دارد. چیزی که بیشتر از همه چیز وجود دارد فضای خالی است.

میماس (mimas) قمر زحل که یکی از بزرگترین اشیاء در منظومه شمسی بوده و شبیه به یک ستاره مرده است. تصور اندازه حلقههای زحل بسیار دشوار است بطوری که از ۶ میلیون کیلومتری زحل شروع شده و تا ۱۲ میلیون کیلومتری آن ادامه مییابد. دانشمندان برای درک کامل چگونگی به وجود آمدن منظومه شمسی، از شبیهسازیهای کامپیوتری استفاده میکنند تا ببینند شرایط و رویدادهای اولیه در هنگام تشکیل منظومه شمسی چگونه بوده است. همچنین دارای یک اتمسفر نازک از اکسیژن است اما برای تشکیل حیات به اندازه کافی ضخیم نیست.

میماس کاملا مرموز است و مدار آن به دور زحل نسبت به انسلادوس (قمر دیگر زحل) بسیار نزدیکتر است. هایپریون (Hyperion) یکی از قمرهای زحل که بسیار شبیه یک اسفنج است، بزرگترین قمر در منظومه شمسی که کروی نیست. اما در نیمه دیگر، یک سیاره سرکش در مداری شبیه به سیارات جدا شده در کمربند کویپر باقی مانده است. برجیس (مشتری): این عکس در نوامبر 2003 / آبان 1382 توسط دوربین نصب شده بر روی فضاپیمای کاسینی ناسا و هنگام سفر آن به سوی سیاره کیوان تهیه شده است. اگر یک فضاپیمای “پلتفرم مانورپذیری جوی ناهید”(VAMP) به زهره برود، اطلاعاتی را جمعآوری میکند و اطلاعات ارزشمندی را برای سایر مأموریتهای اکتشافی آینده ارائه میکند.

به واسطه این یافته بزرگ، مهر تایید دیگری بر این فرضیه که ستارههای دنبال دار برای اولین بار حیات را به سیاره ما آوردهاند، زده شد. اما سومین منطقه از منظومه شمسی ما فراتر از آن چیزی است که ما معمولاً در مکالمات خود درباره سیارات محلی در نظر میگیریم. چیزی که ما تا همین اواخر متوجه آن نشده بودیم این است که حلقههای زحل بسیار دورتر از آنچه که دانشمندان فکر میکردند گسترش یافته است.

عمليات اكتشافی 23 ژوئيه تا اول اوت بيانگر بازگشتی به ميدان برونراهی شهر گمشده است كه ابتدا در سال 2000 در حين يك گشت دريايی توسط بنياد ملی علم ايالات متحده كشف شد. در سال ۱۹۷۷ ناسا دو کاوشگر فضایی وویجر ۱ و ۲ را به فضا فرستاد که اکنون در وویجر ۲ در لبه منظومه شمسی است در حالی که وویجر ۱ منظومه شمسی را ترک نموده و در فضای میان ستارهای قرار دارد.

اگر حتما دوست دارید در انگشت وسط، انگشتر بیاندازید بهتر است که مدل های کوچک تر و ساده تر را انتخاب کنید. با وجود اینکه چیزهای زیادی درباره منظومه شمسی آموختهایم اما هنوز سؤالاتی وجود دارد که ما نمیتوانیم پاسخ دهیم، مانند اینکه این منظومه چقدر بزرگ است. اما در مورد پلوتو احتمالا تحت دگرگونیهای شیمیایی و تشعشعات خورشیدی، متان سطح کمی به رنگ قرمز گرویده است. یکی از چیزهایی که هر وقت اسم زحل به میان میآید همه به آن فکر می کنند مجموعه وسیعی از حلقههای آن است. گرانش سیاره زحل از یک سو و گرانش قمر بزرگ تایتان از سوی دیگر، مدار چرخش هایپریون را به دور زحل، نامنظم کرده است.

بازی Call Of Duty: Black Ops 2 (ندای وظیفه: عملیات سیاه 2)، سیستم Pick 10 و Scorestreaks را در بخش چندنفره معرفی کرد که باعث اضافه شدن عمق و حالت شخصیسازی به بازی شد؛ با همین ویژگیها پایههای اصلی بخش چندنفره نسخههای بعدی بنا شد. قطر این جسم ۲۵۰ کیلومتر بوده و هر چیزی که به این قمر برخورد کند به خاطر تراکم پایین آن به عمق آن نفوذ میکند. شباهت زیادی به کره زمین دارد، قطر آن حدود 12,250 کیلومتر (7,670 مایل) – تقریباً 400 کیلومتر کمتر از قطر زمین – و فاصله آن تا خورشید 108,000,000 کیلومتر (67,150,000 مایل) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید