ویژگی ها، تعداد قمرها، عجایب و هر آنچه که باید بدانید – زومیت

متأسفانه دوربین قابل چرخش این کاوشگر در طول بررسی زحل به مدت چند روز از کار افتاد و بسیاری از چشماندازها ثبت نشدند. 27-یک بار گردش ماه به دور زمین تقریباً چند روز یا هفته طول می کشد؟ هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانهروز زمین به درازا میکشد و طول شب و روز آن از زمین کمی طولانیتر است. در جو سیاره زهره، گاز دی اکسید کربن وجود دارد و به علت اثر گازهای گلخانه ای، دما آن در روز و شب تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد بالا می رود.

آثار برجای مانده از دورهٔ هخامنشیان، اسناد و کتاب های تاریخی مانند شاهنامه فردوسی از توجه انسان ها به فضا حکایت دارد. توجه انسان به آسمان شب، ماه و خورشید و فرهنگ رصد آسمان از هزاران سال پیش مطرح بوده است. نکته جالب توجه این است که فرهنگهای باستانی دیگر نیز بر رنگ تمرکز داشتند و از نظر منجمان چینی مریخ ستاره آتش بود، در حالی که کشیشان مصر آن را Her Desher یا قرمز صدا میزدند.

ستار ه ها، اجرامی آسمانی هستند که نور و گرما تولید می کنند. به همین دلیل رنگ ستار ه ها متنوع است . راستش را بخواهید اگر به بیشتر چالش ها و مشکلات زندگیمان با نگاهی عمیق تر بنگریم ردپای عزت نفس تخریب شده را درمیابیم. شرایط وحشتناک آن هر جسمی را از بین میبرد، سرعت بادهای وحشتناک نپتون حتی از سرعت صوت هم بیشتر است. علت بالا رفتن استوا و فرو نشستن قطب ها در سیاره نپتون به این دلیل است که مقدار متان، اتان و اسیتیلن در استوا بیشتر از قطبین است.

این سوالی است که ذهن بسیاری از دانشمندان و شهروندان عادی کشورهای مختلف جهان را درگیر خود کرده و هنوز پاسخ قانعکنندهای برای آن وجود ندارد. با وجود اینکه تاکنون هشت کاوشگر روانه مریخ شدهاند اما هنوز هیچ صدایی بهطور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ اما کاوشگر استقامت به زودی این موضوع را تغییر خواهد داد. به گزارش ایمنا، روزنامه تعادل در مورد مأموریت ۲ ساله کاوشگر ناسا در «مریخ» نوشت: «استقامت» که بخش مهمی از مأموریت ۲.۷ میلیارد دلاری «مریخ ۲۰۲۰» ناسا محسوب میشود، بزرگترین و پیچیدهترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستوجوی علائم حیات و آمادهسازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسانها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.

به همین دلیل از قرن هجدهم میلادی تاکنون را دوران کهکشانی، نامگذاری کرده اند. استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ به کار برده میشود. ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛ چرا که این مریخنورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام «نبوغ» (Ingenuity) نیز مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر میکند. این نمونهها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل میشوند و محققان در آزمایشگاههای سراسر جهان آنها را با جزئیات کامل و به دنبال نشانههایی از زندگی و سرنخهایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی میکنند.

نظریات فیزیکالیستی، طیف وسیعی را شامل میشوند ولی بهطورکلی، مبتنی بر این فرضیهی تکانگارانه هستند که: «هر آنچه در جهانِ مکان-زمان وجود دارد، یک شیء فیزیکی است. استقامت افزون بر کاوش در مریخ، قصد دارد زمینههایی را برای مأموریتهای سرنشیندار به سیاره سرخ که ناسا میخواهد در دهه ۲۰۳۰ آن را انجام دهد، فراهم کند. نوری که از خورشید به مریخ میرسد نصف نوری است که زمین دریافت میکند، اما روز مریخی ۴۰ دقیقه طولانیتر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانهای در مریخ وجود دارد.

«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جستوجوی نشانههایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگهای این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانهای بوده است، استفاده خواهد کرد. در علم نجوم برای بیان فواصل خیلی دور از واحد دیگری به نام سال نوری استفاده می شود. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران بیان کرد: برجیس دارای یک لکه قرمز بزرگ بر روی خود است که حاصل تفاوت سرعت چرخش در عرضهای مختلف جغرافیایی و در نتیجه ایجاد گردباد شدیدی شده است که چندین قرن بر روی آن وجود دارد؛ قطر این گرد باد حدود دو برابر سیاره زمین است.

گودالهایی که رگههای بزرگ و درخشان توف نام دارند، بسیار تماشایی هستند. به علاوه سایت لو دهنده یا اصطلاحا «اسپویلر» زیادی در اینترنت وجود دارند، بسیاری از ماها از این سایتها میترسیم و به آنها نزدیک نمیشویم. ریزجلبک ها نه تنها در تغذیه انسان ها نقش مهمی دارند، بلکه منابع غذایی بسیار مناسبی برای صنایع آبزی پروری و تغذیه آبزیان پرورشی می باشند. این سیاره کوچک تنها قطری حدود 3,600 کیلومتر دارد، بنابراین پلوتو کوچکترین سیاره منظومه شمسی است.

طبق آخرین اخبار بازی Avatar: Frontiers of Pandora و بر اساس گفتههای خود عوامل یوبیسافت، فیلم تنها زمین بازیای است در جهت پیادهسازی ایدهی اصلی بازی. ماهواره ها بر اساس نوع مأموریت وکاربرد در ارتفاع متفاوتی به دور زمین می گردند.کار ماهواره های مخابراتی، امکان ارتباطات تلفنی، ارسال برنامه های رادیو و تلویزیونی و امواج راداری است. در رصدخانه ها ستاره شناسان چه کار می کنند؟ ساختمان منظومه شمسی بسیاری از ستاره شناسان بر این عقیده اند که منظومه شمسی از غباری بسیار عظیم و دوار به نام غبار خورشید تشکیل شده است. از آنجا که محور سیاره مریخ همانند زمین ۲۴ درجه مایل است، در این سیاره نیز فصلهای سال وجود دارند.

میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازهگیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخنورد «کنجکاوی» است. صدای فرود این مریخنورد با تصاویر دوربینهای آن جفت میشود تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک کاوشگر بر سطح مریخ داشته باشیم. زیرا به جای اینکه لقب سیاره به اریس و هر جسم آسمانی بزرگتر از پلوتو بدهد، IAU تصمیم گرفت آن را به پایین بکشد. یکی دیگر از کاربردهای ماهواره ها،(GPS ) تعیین موقعیت و مسیریابی است. با بررسی انرژی بالقوه باد در هر مکان راه حلهای تولید انرژی در ابعاد وسیع مورد بررسی قرار گرفته و اهداف شخصی ر ارتباط با بهره برداری از انرژی باد در آینده تعیین می گردد.

كار اسطرلاب تعیین زاویه ارتفاع ستارگان و یا موقعیت ستار ه ها، سيارات، ماه و خورشيد در زمان های مختلف سال است. ستار ه ها بر اثر فعالیتهای هم جوشی هسته ای، متولد می شوند و میلیاردها سال عمر می کنند. نوری که از ماه بازتاب میشود بر تاریکی آسمان تاثیر میگذارد و اینگونه اجرام کمتری را میتوان دید. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی فایننشال اکسپرس، هفته گذشته، پروفسور اندرو کوتس دانشمند حوزه فضای دانشگاه کالج لندن که ۲۰ سال سرگرم مأموریتهای مریخ بوده است، گفت: استقامت یک پیشرفت بزرگ در زمینه همه فرودگرها و مریخنوردهایی محسوب میشود که قبلاً به این سیاره ارسال کردهایم.

كهكشان، مجموع های عظیم از ستارگان، گازها، گرد و غبار و فضای بین ستاره ای است كه تحت تأثیر نیروی جاذبه گرانشی متقابل، در كنار هم، جمع شد ه اند. خورشید کرهٔ عظیمی از گازهای بسیار داغ است و چند صد برابر مجموع سیاره های منظومه شمسی،جرم دارد. گان پلی و سیستم تیراندازی بازی نیز فوق العاده خوش دست و روان از کار در آمده است و شلیک با هر سلاحی حالت خاص خودش را دارد و نکته ای که آن را جذاب تر نیز کرده است نشان دادن عدد آسیبی است که هر شلیک به دشمنان وارد می کند و دیدن آسیب فوق العاده ای که مثلا با یک هد شات با سلاح اسنایپر خود انجام می دهید لذت آن را برایتان چند برابر می کند و یا وقتی با یک مسلسل مشغول به رگبار بستن دشمن هستید و می بینید که عددهای آسیب مثل مور و ملخ از وی می ریزند تا کشته شود، حس خیلی خوبی را به شما منتقل می کند.

و زمانی که به خورشید نزدیک تر است، افزایش دمای سطح جامد سبب تصعید یخ می شود. زمانی متولد می شوند و میلیاردها سال بعد می میرند. این هفت دقیقه زمانی است که طول میکشد سرعت کاوشگر از سرعت ورودی ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت که به جو مریخ میرسد به سرعت پایینتری که از سرعت پیادهروی کمتر است، کاهش یابد. شلوار (Панта): سیاره ای که توسط یک فاجعه جهانی در معرض خطر است – انفجار خورشید خودش به عنوان بخشی از استاندارد تکامل ستاره ای. کهکشان ها از میلیاردها ستاره، سیاره و …

ستاره ها پیوسته در حال تغییرند. او در ادامه با ساخت رصدخانه ها و ابزار نجومی پیشرفته، مطالعات خود را به صورت علمی و منسجم از منظومه شمسی به فضاهای کهکشانی،گسترش داد. میکروفن اول بخشی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین میکند. فشار اتمسفری مشتری بسیار زیاد است و لکه سرخ وسیعی در ان دیده می شود که علامت تلاطم بزرگی در جو این سیاره است. همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخنورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دیاکسید است، اکسیژن تولید میکند.

آزمایش سوم (رهاسازی گرماکافتی) بستگی دارد به این که موجود زنده کربن 14 را به صورت فرآیند حیاتیش جذب کند. پوسته اقیانوسی معمولاً فقط حدود 8 کیلومتر (5 مایل) ضخامت دارد. گرانیت درجه 2 : گرانیت درجه متوسط – درجه 2 به طور معمول دارای ضخامت متوسط ¾ اینچ است و طرحها و رنگها بسیار منحصر به فرد تر از یک تخته سطح ابتدایی هستند. این غول یخی عمدتأ در سمت دیگر خود میچرخد و هیچ سیاره دیگری در منظومه شمسی دارای این گونه انحراف نیست. بر اساس این گزارش، مِرّیخ (از عربی) یا بهرام چهارمین سیاره در منظومه خورشیدی است که در یک مدار طولانیتر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید میچرخد.

دیدگاهتان را بنویسید