ویژگی ها، تعداد قمرها، عجایب و هر آنچه که باید بدانید – زومیت

مسئله دوربین برای گروهی از افراد مایه ناامیدی و برای بخری سرشار از خوشحالیست. همانطور که در ابتدای متن هم اشاره شد، بازی Avatar: Frontiers of Pandora قرار است یک اثر اکشن ماجراجویی با زاویه دوربین اول شخص (First Person Perspective) باشد. مطالعات در سال ۲۰۱۵ نشان دادهاست که کپلر ۴۴۲بی به همراه کپلر ۶۲اف و کپلر ۱۸۶اف شبیهترین سیارهها نسبت به زمین هستند. وجود جو نگهدارنده گرما موجب داغتر شدن زهره نسبت به عطارد عاری از جو شده است.

جیمز کامرون هم در مصاحبهای به تاثیر قلههای چین در طراحی کوههای شناور اشاره کرده است. ویژگیهای عطارد همان گونه که قبلاً اشاره شد عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است که در کنار جرم بزرگی به نام خورشید با آن جاذبه وحشتناکش قرار گرفته است. قصه کلیدی البته قصه پوکاهونتاس است که در تعداد قابل توجهی از فیلمهای وسترن پیرنگ اصلی است، قصه عشق قهرمان کابوی و دختر رییس قبیله. با این حال یک قمر سنگی که در مدار سیاره ای گازی و عظیم در گردش است در صورتی که منطقه قابل سکونت مدار ستاره مادر خود قرار داشته باشد می تواند شرایط شکل گیری حیات را در خود پنهان کرده باشد، منطقه ای که حرارت برای حضور آب مایع در آن کافی و مناسب است.

حتی نظامیان بیگانگان هر چند منفی نیستند اما هیچگاه در ابعاد قهرمان ظاهر نمیشوند چرا که آنها در پس عضله و اسلحه، انسانیت، آرمان و اهداف عالی را فراموش کردهاند و تفاوت عمدهای با رباتهای جنگجو ندارند در حالیکه ریپلی چنین نیست. اوتار با اینکه یک فیلم علمی-تخیلی است و با اینکه نمایش تکنولوژیهای جدید در آن به وفور دیده میشود اما آشکارا با نمونههایی چون مجموعه جنگهای ستارهای Star Wars یا سفر ستارهای Star Trek تفاوت دارد.

به نظر میرسد که این تفاوت به دلیل غلبه الگوهای ژانری فانتزی-حماسی بر فیلم است که مثلا آن را به قصههای تالکین نزدیکتر میکند. چرا کمرون که جهانی چنین متفاوت در سال 2154 میلادی خلق کرده، تجهیزات نظامی انسانها را در حد اندکی بالاتر از سطح تجهیزات امروز نگه داشته است و مثلا نظیر جنگهای ستارهای حجم عظیمی از سلاحهای غیرمعمول و مناسب بازیهای کامپیوتری را به کار نگرفته است؟

این تفکر که سینما صرفاً یک هنر است آنچنان در اندیشه منتقدین ایرانی نفوذ کرده که حتی آنها که برای سینما ارزشهای سرگرمیسازی قائل هستند حاضر نیستند از آن اندکی پا پس بکشند لذا شاید انتخاب این بحث به عنوان مبدا بد نباشد. گاز اصلی در جو سیاره زهره دی اکسید کربن می باشد بر خلاف زمین که گازهای تشکیل دهنده جو آن بیشتر اکسیژن و نیتروژن بودند. مريخ دارای جوّی رقيق با فشاری حدود 01/0 فشار جویّ زمين است که عمدتاً از گاز دی اکسيد کربن تشکيل شده است.

هوای آن از گاز آمونیاک و گاز متان تشکیل شده است. اما اعضای تشکیل دهنده ی این کمپانی چه کسانی هستن؟ در آغاز میبینیم که بدن آواتاری جیک برایش جنبه مجازی دارد و بدن زمینی حقیقی است اما در ادامه او کم کم توجهش از این بدن انسانی را کمتر میکند، کمتر و با اکراه غذا میخورد و دوست دارد در زمانهای طولانیتری در قالب اوتاری خود باشد؛ در آن قالب حرکت کند، بجنگد و عشق بورزد، چیزهایی که بدن ضعیف و محدود بشری به آنها اجازه نمیدهد.

همین اشراف تکنیکی است که به او اجازه میدهد ظرفیتهای سینمای مورد استفاده را گسترش دهد و راهها را برای دیگران هموار سازد. نگاهی به سهم فروش سالنهای سه بعدی معمولی که بلیط آنها حدود 3 دلار (حدود 30 درصد) و سالنهای آیمکس که بلیط آنها حدود 5 دلار (حدود 45 درصد) گرانتر از نمایشهای دو بعدی معمولی بود و از مهمترین عوامل افزایش درآمد سریع فیلم بودند خود مهمترین توجیه اقتصادی بودن آن سرمایهگذاری صنعتی بود. گالیه ، ستاره شناس ایتالیایی ، نخستین کسی بود که تلسکوپ را اختراع کرد و مورد مطالعاتی در مورد زهره پرداخت و متوجه شد که این سیاره ، مانند قمر زمین دارای اهله است .

چمدان : یکی از فیلمهایی که نقش بسیاری در معرفیکردن مناطق بکری از طبیعت ایفا کرد فیلم آواتار است. این فیلم یکی از شاهکارهای جیمز کامرون، کارگردان، دانشمند و آیندهنگر آمریکایی، در زمان اکران سروصدای بسیاری ایجاد کرد. خود کمرون عملا بیگانگان را به یک فیلم جنگی در قالب علمی-تخیلی مبدل کرده بود که در آن لشکر انسانهای نظامی در برابر فرزندان ملکه بیگانه صفارایی کرده بودند. همین نگاه مذهبیست که طیف دو قطبی خیر و شر را که مخصوص آثار کلاسیکتر است و در اندیشه مدرن به سمت تمایززدایی و خاکستریشدن است بازسازی میکند چون عمیقا به این باور دارد که صرف نظر از اینکه در چه زمان و مکان و با چه میزان پیشرفت تکنولوژیکی زندگی میکنیم، مبارزه خیر و شر تعطیلیبردار نیست و این مبارزه نه آن طور که برخی از آثار متاخرتر نشان میدهند، نه میان بشر و غیربشر، یا بشر مدرن و بربریت که میان بشر و بشر است.

هر دو از نظر ذخایر کمیاب، بسیار قابل تقسیم، قابل انتقال، گران و دارای ویژگیهایی هستند که بخصوص توسط هیچ دولت یا نهادی قابل دستکاری نیستند. ماشین روباتیک عظیمی که زمانی ویور درون آن به جنگ بربریت و توحش بیگانه رفت امروز لباس کلنل جنگطلب و بیگانهستیزی شده که جز به نابودی حیات نمیاندیشد و نمایندگان همان بربریت کهن قهرمانان دلنشین داستانی هستند که میلیونها نفر در سراسر جهان به تماشای آن نشستهاند. تماشا کنید: چرا سیاره زهره جهنم سوزان است اما زمین حیات دارد؟

اوج این باور به حقایق فراتر از علم و تکنولوژی زمانیست که قبل از نبرد عظیم نهایی با تکنولوژی پیشرفته آدمها، او که خود بیش از همه به نابرابری این نبرد آگاهی دارد به نزد آیوا (ساخته شده از واژه ایو Eve، حوا، مادر بشریت از دیدگاه مذهبی که در اینجا تمثیلی هم از حاصلخیزی و باروری زمین است) میرود و در مناجاتی، از او میخواهد که آنها را در برابر خصم تنها نگذارد. همانطور که از بازی یوبیسافتی انتظار میرود، قرار است سیاره پاندورا را به صورت جهان باز (Open World) کاوش کنیم.

این قضیه صرفا در گرافیک فنی و هنری خیره کننده آن خلاصه نمیشود و طبق گفته سازندگان در توضیحات گرافیک فنی بازی، قرار است جهانی به شدت زنده را احساس کنیم. سیاره زمین ما که در آن زندگی می کنیم بخشی از منظومه شمسی است. بخشی از آن به زندگی و تعلقات شخصی او باز میگردد. آیا او را به یاد دارید؟ در بازی Planet Gold Rush شما در سیاره ای قرار دارید که معدن طلاست پس باید تجهیزات مورد نیار خود را بردارید و به کاووش تمام نقاط این سیاره بپردازید.به سمت کوه ها و تپه ها حرکت کنید و و بررسی زمین های مختلف طلاهای آنجا را استخراج کنید و به بزرگترین کاووشگر طلا تبدیل شوید.

عکسالعمل تماشاگران یعنی اینکه فیلم به هدفش رسیده (گیریم که یکی از مزخرفترین و نامنسجمترین آثار سینمایی سال پیش بوده باشد) اما مهمتر اینکه فیلم بالای یک میلیارد دلار فروش جهانی داشت و به معنای دیگر میلیونها نفر آن را در سراسر جهان دیدهاند و از پیام جنگطلبانه آن متاثر شدهاند. منظومهٔ شمسی کهنسال است و حدود ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سال قدمت دارد. نمیتوان خوشبینانه پنداشت که تنها یک فیلم میتواند جریان عظیم بلاکباسترهای جنگطلبانه را شکست دهد اما فراموش نکنیم که اهمیت فیلمی که به راحتی 2 و نیم میلیارد دلار میفروشد با آنکه به زحمت 300 میلیون درمیآورد یکسان نیست.

در سال ۱۹۶۰ دو فضاپیمای Mariner 4 و Mariner 6 نشان دادند مریخ سیاره ای خالی از سکنه بوده و بیشتر از ۸۰٪ این سیاره را تصویربرداری کردند و نشان دادند که دره ها و آتشفشان ها در آن وجود دارند. در چند سال اخیر بیشتر آثاری که از مزایای سهبعدیسازی ارزانقیمت با استفاده از تکنولوژی دیجیتال بهره میبردند آثار انیمیشن بودند. برای مطلع شدن از تمام اخبار بازی Avatar: Frontiers of Pandora کافی است که همین مطلب را دنبال کنید، زیرا با انتشار اخبار جدید این پست بهروز میشود. جیک با حلول در کالبد جدید (با ورود به یک تابوت و رستاخیز در جسم اوتاری خود)، سوار شدن بر پرندهای که در تمام تاریخ پاندورا فقط 5 نفر توانستهاند چنین کنند و بر عهده گرفتن رهبری نبردی بر علیه سپاه ظالمان این قصه را به نهایت خود میرساند.

این علاقه قبلا در ورطه Abyss و تایتانیک خودش را نشان داده و اگر همین پیگیریها نبود هیچگاه قادر به تماشای نماهای زیبا و حیرتانگیز کشتی عظیمی که روزگاری فخر قدرت تکنیکی بشر بود اما امروز در اعماق آبهای سرد اقیانوس آرمیده نمیشدیم. وی بر اساس تحقیقاتی که انجام داده است می گوید یک تلسکوپ فضایی جدید قادر خواهد بود چنین قمری را شناسایی کرده و دریابد آیا حیات در آن جریان دارد یا خیر. هرچند که هنوز اطلاعات چندانی درباره گیم پلی بازی نمیدانیم اما باید منتظر اکشنهای اول شخص جذاب، پرواز کردن با جانوران پرنده، سواری گرفتن و رام کردن حیوانات، ماجراجوییهایی بزرگ و اسرار آمیز و کشف مکانهای تازه باشیم.

همانطورکه چیدن مهرهها در جای خودشان، حرکتی در بازی شطرنج بشمار نمیآید، مهیا شدن برای تفسیر کلام یکدیگر نیز بهمنزلهی تفسیر کردن (و یا تفسیر شدن) چیزی نیست66. Planetbase یک بازی استراتژی است که شما در آن به عنوان یک گروه از مهاجران در فضای برای ایجاد یک پاسگاه مرزی در یک سیاره دور افتاده تلاش میکنید. این مسئله ممکن است به این معنی باشد که تمرکز بازی بر مبارزات از راه دور و با تیر و کمان بیشتر از تمرکز با سلاحهایی مثل یا چاقو است. این نظم برآمده از خواء (chaos) که منجر به پیدایش جهان تجلّی شده که همان «کوسموس» (κόσμος) یونانی است و بنابر اشتقاقش به ایجاد نظم از خواء مربوط میشود.

دیدگاهتان را بنویسید