هر آنچه باید بدانید – فرادرس – مجله

تیتان: بزرگ ترين قمر زحل، تيتان نام دارد كه حتی از سياره عطارد و ماه زمين نيز بزرگتر است؛ در واقع آن دومين قمر بزرگ منظومه شمسی بعد از گانیمد (قمر مشتری) محسوب میشود و تنها قمر زحل است که یک کاوشگر زمینی به آن فرستاده شده است. سطح همسایه بزرگتر زمین را فعالیتهای آتشفشانی تشکیل دادهاند و چشم انداز خشک و بایر این سیاره از صخرههایی خاکستری تشکیل شده است. ما از سال 1877 می دانسته ایم که مریخ دو قمر طبیعی دارد که یکی را فوبوس و دیگری را دیموس می نامیم، اما تا زمانی که مارینر 9 چشم ویدئویی خود را به سوی آن نگردانده بود، ما هیچ تصوری از سیمای سطح آن ها نداشتیم.

ته دره ی مارینر در یک جهت کم نمی شود، در حالی که کانال آمازونیس شیب همواری به طرف پایین دارد و جریان از جنوب به شمال را ممکن می کند. فشار اتمسفر مریخ بسیار پایین است، یعنی در حد یک صدم فشار اتمسفر کره زمین. کسانیکه مدافع وجود نیبیرو هستند معتقد به جعلی بودن گرم شدن زمین (لینک مستند تهیه شده) و اثر گاز دی اکسید کربن بر آب و هوا هستند و معتقدند گازهای گلخانهای سبب گرم شدن زمین نمیشوند و آب شدن یخهای قطب به دلیل بالا رفتن دمای زمین نیست. آب ممکن است به صورت یخ دایمی در خاک مریخ نیز وجود داشته باشد.

تغییرات شدید تری از این گونه در مورد مریخ صورت می گیرد. سارا خواجا (Sara Khawja)، دانشجوی کارشناسی ارشد با نظارت کلار سامسون (Claire Samson)، متخصص زمین شناسی به دنبال شواهدی در سنگهای سیاره زهره برای این رویداد پیشنهادی تغییرات آب و هوایی بودند. وقتی زاویه ی کجی محور مریخ به مقدار حداکثر 35 درجه نزدیک بوده، تغییرات فصول هم بسیا شدید تر از تغییرات کنونی بوده است. وقتی خروج از مرکز بزرگ باشد ما شاهد کند تر شدن سرعت سیاره در اوج، و بنابراین طولانی تر شدن زمستان در قطبی خواهیم بود، که در آن زمان از خورشید دور می شود.

همچنین خروج ازمرکز مدار مریخ بین 0/009 و 0/104 (امروزه 0/093) در دوره های زمانی صدها و هزاران سال تغییر می کند. مولکول های آلی (بر اساس کربن) که در شهاب سنگ ها و گاز های بین ستارگان یافت شده اند، این نظر را تقویت می کنند. شیء میله ای شکل در مرکز تصویر از نظر گروهی از دانشمندان فسیل یک موجود مریخی است. به نظر می رسد. متقابلا، وقتی این سیاره به حضیض می رسد سرعتش اقزایش می یابد و در این صورت در همان قطب تابستان است.

و در آن روزها ملزم به پرهیز از خوردن گوشت هر گونه چهارپا، ماکیان و محصملات لبنی هستند؛ مگر این که ضیافتی خاص، مصادف با جمعه شود که در آن صورت موارد ممنوعه به حداقل تقلیل مییابند. سیستم سیارهای ما «منظومه شمسی» (Solar System) نامیده میشود زیرا خورشید بعد از کلمه لاتین solis به نام Sol نامگذاری شد و هر چیزی که به خورشید مربوط میشود را «خورشیدی» (solar) مینامیم. برای تصور این که این امر چگونه ممکن است در جایی که فاقد آب است صورت گرفته باشد، ماسه ی مرطوبی را درنظر بگیرید که چگونه برای مدت کوتاهی طول می کشد تا رطوبت آن زائل شود، میل به ریزش دارد.

خطوط باریک و سیاهی در دامنه کوههای مریخ دیده شده که ممکن است نشان از جاری شدن آب نمک در فصل بهار این سیاره باشد. در آخرین تصویر کاسینی از قمر پاندورا که از فاصله 577 هزار کیلومتری است این قمر در کنار حلقه F زحل دیده میشود. پرنورترین سوژهی تصویر سیاره زهره است. اگر به واسطه قرمز رنگ بودن مریخ فکر میکردید که این سیاره حتماً دمای بالایی دارد، سخت در اشتباهید. مسلما دهانه هایی که اکنون درون دره مارینر وجود دارد، باید پس از ایجاد خود دره تشکیل شده باشد; زیرا در غیر این صورت تشکیل دره دهانه ها را از بین می برد.

گاهی اوقات بادهای موجود در مریخ به حدی شدید هستند که میتوانند طوفانهای گرد و غباری ایجاد کنند که بیشتر کره زمین را در بر میگیرد. با استفاده از این نرم افزار کاربران میتوانند یک تورمجازی برروی سیاره سرخ داشته باشند و حتی مریخ نورد کنجکاوی مجازی را به سمت مقصدهای مختلف از جمله تپه و درهها هدایت کنند. محققان تا همین اواخر بر این اعتقاد بودند که در مریخ آب مایع وجود ندارد و همه سیاره از سنگ و خاک و یخ پوشیده شده است.

این سفینه تجهیزاتی را برای آنالیز شیمیایی ترکیب بندی سطح مریخ و لایه های زیرین آن به منظور کشف وجود یخ آب در سطح و یا زیر سطح این سیاره و همچنین مطالعه پرتوهای پیرامون مریخ به همراه داشت. به گزارش خبرنگار حوزه فنآوریهای نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان ناسا به تازگی یک نقشه منحصر به فرد سه بعدی از سیاره مریخ به همراه مریخ نورد کنجکاوی بر روی آن تولید کرده اند که در قالب یک نرم افزار به کاربران اجازه میدهد تا به مشاهده و بررسی سیاره مریخ بپردازند.

در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا شما را با 10 حقیقت جالب در مورد مریخ آشنا کنیم. وجود واژگانی چون رسن، سبد و پرواز با پرندهای عجیب، میتواند به گونهای با نمادهای تعالی و صعود همراه باشد و تأییدی است بر داستان هبوط و آرزوی بازگشت انسان به بهشت برین. نیبیرو گفته میشود که جسمی سرگردان است و به سرعت در حال نزدیک شدن به زمین میباشد و میتواند باعث ویرانی سیاره ما گردد. همانطور که گفتیم در بسیاری از فرهنگها به مریخ “سیاره سرخ” گفته میشود و علت آن هم کاملاً مشخص است.

این سیاره دو قمر با نامهای فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) دارد که البته شکل ظاهری آنها با ماه ما متفاوت است و به شکل کاملاً کروی نیستند. 6- تماشای دو ماه در شب! چهار فصل این سیاره عبارتند از: بهار که 7 ماه طول میکشد، تابستان که 6 ماه است، پاییز که 5.4 ماه دوام دارد و در نهایت زمستان که 6 کمی بیشتر از 4 ماه به طول میانجامد. زحل با طول ۹٫۵۳۹AU و دوره تناوب گردش نجومی ۲۹٫۵ سال، در مداری که با دایرةالبروج زاویه۴۹٫۲ درجه میسازد، میگردد. 0/0068) مدار زهره نسبت به دایره البروج 3039 درجه شیب دارد و دارای نیم قطر 1 طول 0/7233 Au و دوره تناوب مداری نجومی 70/224 شبانه روز می باشد.

از جهاتی هم شبیه زمین است و یک شبانه روز آن حدود۲۴ ساعت و۴۳ دقیقه طول می کشد. هر روز در مریخ 24 ساعت و 37 دقیقه به طول میانجامد که کمی بیشتر از طول شبانهروز زمین است. روز خورشیدی در زهره برابر 118 روز زمین است، یعنی هر سال آن دو شبانهروز طول میکشد. هر سال هم در این سیاره تقریباً دو برابر زمین یعنی 687 روز است که این مسئله به علت مدار طولانیتر مریخ و سرعت کمتر آن در چرخش به دور خورشید است. 15 قمر اورانوس تا کنون کشف شده اند که به موازات استوای سیاره و در جهت چرخش سایره، به دور آن می چرخند.

اصل اصلی ترسیم منظومه شمسی این است که نشان دادن خورشید در مرکز منظومه و سیاراتی که در مدار خود به دور خورشید می چرخند ضروری است. Lost Planet از داستان تقریبا کلیشه ای بهره می برد که Capcom توانسته است با پیچ و تاب دادن داستان، آنطور که می خواهد داستان را به گیمر ارائه کند. جو مریخ ۶۱ برابر از جو زمین نازک تر است و تقریبا تمام هوای مریخ را گاز دی اکسید کربن تشکیل داده است. حلقههای کیوان پهن هستند ولی بسیار تخت و نازک. و دیموس که شکلی بسیار نامتعارف دارد و دورتر قرار گرفته است هر ۳۰ ساعت یک دور به دور مریخ می چرخد.

هر یک سال آن معادل 2 سال (687 روز) زمینی است و قطر آن حدود 6794 کیلومتر است، مساحت مریخ با مساحت خشکیهای زمین تقریبا برابر است. دره والس مارینریس مریخ ۶ برابر طولانی تر از گرند کنیون، بزرگترین دره زمین است. 6. یک سال در زحل برابر با 29.5 سال زمینی می باشد. این شهاب سنگها پس از عبور از جو مریخ، میلیونها سال در منظومه شمسی چرخیدهاند تا اینکه در نهایت به زمین سقوط کردهاند. مریخ درگذشته دارای اقیانوس بوده است اما تمام آبی که در گذشته روی مریخ وجود داشته تنها به اندازه ۱٫۵% از منابع آبی فعلی زمین است.

بزرگ ترین بعد فوبوس 27km است، و اندازه ی دیموس اندکی کمتر از نصف فوبوس است. Yoga 7i یکی از محبوب ترین لپ تاپ های Lenovo است. در تابستان سال1975، ایالات متحده اقدام به یکی از بلندپروازانه ترین و هیجان انگیزترین عملیات فضایی کرد و آن جستجوی حیات در یک سیاره ی بیگانه بود. و این احتمال وجود دارد در گذشته این سیاره دارای دریاچه های بزرگ و حتی اقیانوس بوده است . یکی از مشکلات این است که در مقایسه با ماه، جاذبه کمتری وجود دارد. نیروی جاذبه در مریخ بسیار ضعیفتر از جاذبه زمین است و از همین رو اگر روزی بتوانید پا بر روی این سیاره سرخ بگذارید (و البته زنده بمانید!) میتوانید پرشهایی تا سه برابر چیزی که در اینجا تجربه میکنید، داشته باشید!

هیچ انسانی تا به حال پا به سطح مریخ نگذاشته اما دانشمندان در تلاش برای شناخت بیشتر آن، تاکنون کاوشگرهای متعددی را به این سیاره سرخ ارسال کردهاند. سیاره دیگر کمربند حیات مریخ است که تاکنون بیش از گزینه های دیگر کاوش شدهاست. این فاصله زیاد از جفت ستارگان مرکزی میتواند کلید بقای سیاره باشد. این نتیجه گیری میتواند به چند دلیل منطقی باشد؛ اولاً به این دلیل که زهره زمانی خواهر دوقلوی زمین توصیف میشد، و دوم اینکه بسیار نزدیکتر از مریخ به زمین است، در نزدیکترین نقطه، مریخ ۵۵.۶ کیبومتر با زمین فاصله دارد، در حالی که از طرف دیگر ونوس میتواند تنها ۴۴ کیلومتر از سیاره ما فاصله داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید