منظومه ی شمسی

مدار پلوتون از مدار همۀ سیارات غیر عادی تر است و 17 درجه نسبت به سطح مدار زمین انحراف دارد. برخورد ناممکن مابین نپتون و پلوتون ناممکن است،زیرا وقتی مدار آنها متقاطع به نظر میرسد،سطوح مدارشان برهم منطبق نیست.چند لحظه ای سیارات را به صورت اتومبیلهایی تصور کنید که از تقاطع بزرگراه ها میگذرند؛آنها باهم برخورد نمیکنند زیرا تغییر مسیر آنها در سطوح متفاوت صورت میگیرید. این نوع مشاهده در حاشیه ی سمتت راست صفحاتی که از صفحه ی 168 آغاز میشود به طور ظریفی به تصویر کشیده شده است. سهشنبه سومین روز هفته و دومین روز کاری در کشورهایی است که از Iso 8601 تبعیت میکنند.

با این که قدیمیه ولی می تونم بگم میشه با میان ستاره ای مقایسه کرد. اما اولین سفینه فضایی واقعی، ماهواره ای بود که به مدار زمین فرستاده شد این ماهواره روسی اسپوتنیک یک نام داشت و بدون هیچ سرنشینی “انسان یا حیوان” در چهارم اکتبر 1957 به فضا فرستاده شد. اين بدان معني مي باشد که فاصله اش از خورشيد در طول مدار آن اطراف خورشيد نوسان داشته است . فاصله متوسط آن از خورشید ۳ میلیارد کیلومتر(۲۰ واحد نجومی است).

در حالی که خورشید خورشید تنها ۱۵۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. مریخ سیارهای است که ظاهر آن در حال حاضر بیش از همه تحت تاثیر بادها است، چون آب از روی آن تبخیر شده و اتمسفرش نازک است. با تماشای این ویدیو نمای جدیدی از سطح این سیاره را میبینیم که تا پیش از این هیچگاه دیده نشده است. دربارۀ منشأ پلوتون و کارن گمان ناظران این است که پلوتون زمانی یک قمر نپتون بوده و وقتی این سیاره بر اثر عبور شیء از نزدیکی آن دچار آشفتگی شده پلوتون از حوزۀ تأثیر گرانش آن گریخته است.

پس می توان اینگونه گفت که شرایط لازم برای زندگی زمانی در کره زمین شکل گرفت که زمین سرد شد. این مرحله را می توان “یادآوری”(3) نامید؛ یادآوری آنچه در پیش و در عالم بالا بود؛ زمانی که آدم ما را به این دیر خراب آباد نیاورده بود. تفاوت سیاره و ستاره : شاید برای شما نیز جای سوال باشد که ستاره و سیاره چه تفاوت هایی باهم دارند و دلیل اینکه گاهی اوقات به آسمان نگاه می کنیم و برخی از سیارات نظیر مشتری و اورانوس را نیز در میان ستاره ها مشاهده می کنیم، چه می باشد؟

تومبا در سال 1930 محل پلوتون را مشخص کرد.اگر ابتدا یکی از عکسها و سپس دیگری را تصویر کنیم، ملاحظه میکنیم که جسمی که در آن 6 روزحرکت کرده چگونه جابه جایی به عقب و جلو را آشکار میکند.امروزه میدانیم جرم پلوتون بسیار کوچک تر از آن است که بتواند تغییرات چشمگیری در مدارهای اورانوس و نپتون ایجاد کند،واز این رو اغلب پژوهشگران کشف پلوتون را رویدادی تصادفی میدانند.از سوی دیگر،که بدون انگیزه ی قوی پرسیوال لاول وشیوه های تجسس توان فرسای کلاید تومبا،پلوتون سالها نا مکشوف میماند.این سیاره را به نام خدای اسطوره ای زیر زمین،پلوتون نامیدند.جالب است که دو حرف این سیاره (PوL) با دو حرف اول (Percival Lowell)انطباق دارد و نماد پلوتون P با این دو حرف شناخته شده است.

با مشخص شدن اینکه این زاویه بزرگتر از 90 درجه است،ما نیز متوجه یک چرخش رجعی مانند چرخش زهره و اورانوس میشویم. ما ناگریز به شباهت میان ویژگیهای پلوتون و ویژگیهای تریتون یعنی قمر نپتون توجه داریم.ناظران در این فرض احساس اطمینان میکنند که سطح مدار کارن منطبق بر استوای پلوتون است و از این رو مشخص میشود که محور چرخش پلوتون نسیت به سطح مدارش 122 درجه کج شده است.

پلوتون یک اتمسفر نازک متان دارد که به وسیلۀ اثر جذب در طیف فروسرخ آن مشخص شده است.باید متذکر شویم که این اتمسفر ممکن است با دور شدن پلوتون از خورشید بر سطح آن منجمد شود -این فرایند در موقعی که پلوتون به نزدیکترین فاصله ازخورشید میرسد مشاهده شده است. چون پلوتون حتی با بزرگترین تلسکوپها،تنها به صورت یک خال کوچک دیده میشود،اخترشناسان باید خواصی فیزیکی یعنی قطر،جرم،چگالی و درصد ترکیب سطح آن را حدس بزنند.تاهمین اواخر بسیاری از ناظران می پنداشتند که پلوتون شبیه به ماه زمین است؛پوسته ای سخت دارد،فاقد جو است،ضریب بازتابش آن کم است، قطرش در حدود نصف قطر زمین و چگالی آن 4g/cm3 تا 5g/cm3 است.اکنون به ردیابی برخی کشفیات و رهیافتهای مهم برای مطالعۀ پلوتون میپردازیم که مدل بسیار دقیقتری از مدل این سیاره به دستمان میدهد.

دمای تقریبی این جرم در روز و شب تفاوت محسوسی ندارد و حدود ۲۴۳ درجه سانتیگراد زیر صفر برآورد شده است و همانطور كه بدیهی به نظر میرسد به سبب فاصله زیاد آن از خورشید، بسیار تاریك باشد. قطر این قمر به ۳۹۶ کیلومتر میرسد؛ بههمیندلیل، کوچکترین جرم منظومه شمسی با شکل کروی است. ۳۵- سه ویژگی بنویسید که بتوان یک جرم آسمانی را به عنوان یک سیاره در نظر گرفت؟ در اوایل دهه 1990 برادران استروگاتسکی شروع به نوشتن آنچه که قصد داشتند رمان نهایی ظهر جهان باشد ، کردند.

به عنوان مثال، شهری که در یک دره عمیق واقع شده است ممکن است مکرر مه و وزش باد ملایم را تجربه کند. سیگورنی ویور، الهه فیلمهای علمی تخیلی و استفن لنگ نیز با وجود آن که کاراکترهایشان در فیلم اول کشته شدند، در آواتار ۲ حضور خواهند داشت. این که خانواده چقدر نقش مهم و اساسی در زندگی هر انسانی دارد و باید اولویت اول هر فردی باشد. کوپرنیک در واقع ایدهٔ باستانی ستارهشناس یونانی آریستارخوس ساموسی (حدود ۲۷۰ پیش از میلاد) که میگفت خورشید بزرگتر از زمین است و زمین مرکز جهان نیست را زندهکرد.

قیمت سنگ گرانیت به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از این عوامل ابعاد سنگ گرانیت است. ستارگان نیز در فضا در حال حرکت هستند ولی به دلیل فاصله ی زیادی که نسبت به زمین دارند، گویا بی حرکت و ثابت در یک محل باقی مانده اند اما سیاره های منظومه ی شمسی چون که فاصله ی نزدیکی به یکدیگر دارند، در آسمان و در میان ستارگان در حال حرکت هستند و همانند ستارگان سرگردان می باشند. به طوری که کارن همیشه بالای یک نقطه از سطح پلوتون قرار گرفته است؛از این رو هم چرخش پلوتون و هم گردش کارن یک دورۀ 6.4 روزه دارد.یادآور میشویم که چگونه قمر زمین از لحاظ چرخش به دور خود و گردش به دور زمین در یک دورۀ 27.3 روزه همزمانی داشتند.

قطر پلوتون آن طور که از مشاهدات گرفت معین شده،2300Km و قطر کارن تقریبا نصف این مقدار است.جدایی آن ها 19640km برآورد شده و گرانیگاه این سیستم تقریبا در فاصله ی 2350km مرکز پلوتون (1200km بالای سطح این سیاره)جای دارد. این نور آبی رنگی، چیزی است که چشم ما قادر به دیدن آن است. این سیاره برای یونانیان باستان شناخته شده بوده و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. در مخازن شماره107، 108و 118 اتفاق افتاده است. Planetbase یک بازی استراتژی است که شما در آن به عنوان یک گروه از مهاجران در فضای برای ایجاد یک پاسگاه مرزی در یک سیاره دور افتاده تلاش میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید