منظومه شمسی چیست؟

فضانوردها به دلیل نبود جاذبه زیاد از پاهای خود استفاده نمیکنند. از سال ۱۹۷۲ هیچ خدمهای بر روی ماه فرود نیامده است، اما خوشبختانه میتوان از فناوریهایی مانند تلسکوپ نظارت بر ماه و مدارگرد شناسایی ماه ناسا استفاده کرد. فقط خورشید و ماه از آن پر نورترند. در این زمان، منظومه شمسی که زمانی پر جنب و جوش بود مثل اکثر نقاط فضا به مکانی سرد، آرام و مرده تبدیل میشود. در سال 1610، زهره را مورد مطالعه قرار داد و متوجه شد که این سیاره، مانند قمر زمین، دارای هاله است: گاه به صورت قرص کامل است، زمانی نیمی از آن روشن است و زمانی دیگر به صورت هلال دیده میشود.

«ماکی ماکی» نیز قمر مخصوص خود را دارد و جالبتر اینکه سیاره کوتوله «هائومیا» دو قمر برای خود دارد. مهمترین تفاوت سیاره کوتوله با سیاره، همان بند آخر است. تعداد سیارات کوتوله منظومه شمسی حدود ۱۰,۰۰۰ عدد برآورد شده است. سیارات بیرونی عمدتاً از گازهای مختلف ساخته شده است. فضای بیرونی زمین و منظومه شمسی یکی از مواردی است که بشر درباره آن کنجکاو است و سعی دارد حقایق بیشتری را از آن کشف کند. این سامانهی خورشیدی در بازوی شکارچی کهکشان راه شیری واقع شده است و ۲۶۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشانی فاصله دارد. در واقع میتوان این فرآیندها را یکی از چندین دلیل وجود حیات در روی زمین دانست.

باید بدانید که پلوتون در واقع یک سیاره کوتوله است. زمین این پیر ۴.۵ میلیارد ساله که خانه ماست، سومین سیاره منظومه شمسی به حساب میآید. مقدار این ماده شیمیایی هزاران برابر بیشتر از مقدار آن در جو کره زمین است. شاید مریخ نیز در گذشته شرایط زیست داشته است، اما در حال حاضر هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد عطارد و زهره نیز زیستپذیر بودهاند. ونوس یا سیاره زهره در حال حاضر دارای دمای سطح 450 درجه سانتیگراد (دمای اجاق گاز) و جو تحت سلطه دی اکسید کربن (96 درصد) با تراکم 90 برابر زمین است.

4. 70 درصد سطح زمين را آب پوشانيده وقتيكه فضا نوردان براي اولين بار به فضا رفتند و با چشم سر به زمين ديدند، آن را سياره آبي ( آبي رنگ) ناميدند و اين جاي تعجب نيست. به همین خاطر آنها چندین روز پشت سر هم جورابهای خود را عوض نمیکنند. تحت تأثیر شرایط به وجود آمده در دوران پس ازجنگ سرد، محیط زیست به عنوان کانون اصلی نگرانی ها و علت بالقوه کشمکش های سیاسی سر برآورده و پیامدهای بین المللی فرسایش محیط زیست، در بازنگری مفهوم امنیت جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند (سازمند،75:1392).

تحقیقات انسان همیشه روی سیارات نزدیکمان بوده است اما اطلاعات زیادی در فاصله های طولانی از منظومه شمسی نیز وجود دارد. آتش فشان هایی که دائما فعالند و در زمان فوران قادر به تغییر مدار سیارات دیگر نیز می باشند. یعنی جرم آسمانی غالب در مدار خود نباشد. این جرم آسمانی به سبب درخشش دلپذیرش به نام ونوس، الهه زیبای عشق موسوم شد. اما آنتوان دوسنت اگزوپری به صراحت می گوید که عشق مفهومی است که انسان باید بیاموزد و بدون آموختن عشق به هیچ وجه نمی توان آن را درک کرد.چرا که عشق نیز به سان خود یک علم و یک دانش است اما در صورتی معنوی.

در چند دهه اخیر در میان سیارات منظومه شمسی سیاره مریخ بیشترین توجه را به خود جلب کرده بود و ماموریتهای فراوانی برای کاوش این سیاره طراحی و اجرا شد. اما سیارات کوتوله چون جرم و جاذبه کمتری دارند، مدار خود را کاملا پاکسازی نکردهاند. مطالعه آنها به دانشمندان کمک می کند تفاوت های تکامل میان سیارات گازی و صخره ای را بهتر درک کنند. حلقه های زحل بسیار بزرگ و درخشان هستند و محدوده ای حدود ۲۸۲۰۰۰ کیلومتر را در بر می گیرند. بعضی از مناطق این دره آنچنان عمیق است که اگر فرض کنیم کوه اورست را درون دره جای داده ایم، شاید نوک قله به لبه های دره نرسد.شماره 5 – حلقه های زحلسیاره زحل به خاطر حلقه هایی که در اطراف خود دارد بسیار معروف است.

در این سال و در جریان یک اختفای ستارهای بهوسیلهی اورانوس، شعاع آن تعیین شد. زهره به حدی داغ است که نمیتواند اقیانوسی از آب یا صورتهایی از حیات بدان صورت که در زمین موجود است در آن وجود داشته باشد. بنابراین جنس کوه های پلوتو از جنس یخ (آب) است و تکههای یخ متان نیز به طور پراکنده در آن وجود دارد. مشکلاتی مانند ذوب شدن یخچالهای قطبی روی زمین در مقایسه با دریاهای زهره که به طور کامل جوشیده اند مشابه به نظر میرسد. بادهای این طوفان به طور متوسط با ۲۷۰ مایل بر ساعت میوزد، اما در اطراف لبههای بیضی شکل آن میتواند تا ۴۲۵ مایل در ساعت نیز برسد.

اگر بتوانید سوار اتومبیل خود شوید و با سرعت ۶۰ مایل در ساعت به صورت عمودی رانندگی کنید، تنها در یک ساعت میتوانید خود را به فضا برسانید. در نظر داشته باشید که قویترین طوفانهای ثبت شده بر روی زمین تنها ۲۰۰ مایل در ساعت سرعت داشته و تعداد آنها انگشت شمار بوده است. در حقیقت چیزی که اتفاق میافتد این است که نور ستارگان در حالی که به سرعت بالا و پایین میپرد، میبایست از لایههای جو زمین عبور کند. پیدایش قارههای متعدد، گوناگونی دایناسورهای این دوره را افزایش داد.

در حالی که ونوس ممکن است به دلایل دیگری مقداری آب در اوایل تشکیل خود از دست داده باشد و احتمالاً به هر حال این کار را ادامه می داد ، استیون کین متخصص نجوم UCR اظهار داشت که این حرکت مشتری است که احتمالاً ناهید را به سمت وضعیت نامناسب فعلی سوق می دهد. دهانههای برخوردی مریخ مکان مناسبی برای مشاهدهی سنگها هستند، زیرا این برخوردها باعث ایجاد چالههایی میشود که برونزدی از سنگها را ایجاد میکند.

ب. سیاره کوتوله شکل هیدرواستاتیکی متعادلی دارد، یعنی تقریبا کروی (شبهکره) است، زیرا جِرم سیاره کوتوله بقدری است که نیروی جاذبه (گرانش) آن بر نیروی متضاد گرادیان فشار غلبه میکند. زیرا زمین دارای آب و هوا و خاک مناسب برای زندگی گیاهان وجانوران است و زیادگرم و سرد نیست. در ادامه با همراهی دینو درباره بازگشت ناسا به سیاره زهره بعد از چند دهه برای بررسی بیشتر نشانه های حیات بخوانید. از پنج سیاره مذکور، سرس کوچکترین آنهاست. نظامی در این بیت با تشبیهِ پیامبر اکرم به پادشاهی بزرگ و سواره میگوید: چهار یارِ پیامبر(ص) (چهار خلیفه) در موکبِ او حرکت میکردند و برایش پنج نوبت میزدند.

دیدگاهتان را بنویسید