مقاله ای کامل در مورد منظومه شمسی

مروارید سفید نماد “الروح” است که گنبد آن همة خلقت را احاطه می کند؛ روح کلی، که قبل از سایر مخلوقات خلق شده (اَوَّلُ مَا خَلَقَ اللهُ ٱلرّوحَ)، و عرش الهی نیز که همه چیز را در بر می گیرد (العرش،المحیط). او بر بنیاد این اندیشه که انسان معمار جهان است و نیز این باور که هر انسانی محل زندگی خود را مرکز جهان می داند، زیرا سرزمین خود را ارزشمندتر از سایر جاها می پندارد، ایران را مرکز و قلب جهان می داند. نظامی با انتخاب هفت گنبد برای بازنمایی نقطة پیوند آسمان و زمین، انتخاب ایران به عنوان مرکز زمین، به دست معماری به نام شیده، با هدایت رمزگونة سنمار و برای بهرام، پادشاه شادخوار وکامروای عهد ساسانیان، پیوندی ژرف میان امر مقدس و هنر برقرار کرده که در هفت گنبد تبلور یافته است.

این که نوعی ارتباط و تعلق بین امور معنوی با آسمانهای مادی برقرار است و به اعتبار این تعلقات است که نسبت دادن امور معنوی به این آسمانهای مادی توجیه میگردد، صحیح نیست؛ زیرا ارتباط تنگاتنگ بین ملک و ملکوت قابل انکار نیست اما این پاسخ درصورتی مورد پذیرش است که ارتباط بین آسمانهای ملکوتی با مادی را ارتباطی متناظر بدانیم؛ به این معنی که آسمان اول ملکوتی را مرتبط با آسمان اول مادی بدانیم و به همین ترتیب تا آخرین آسمان تا بتوانیم نزول امر بین آسمانهای ملکوتی را در آیه ای مانند ﴿اللهُ الَّذی خَلَقَ سَبَعَ سماواتٍ وَ مِنَ الاَرضِ مِثلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الأَمرُ بَینَهُنَّ﴾ (طلاق/۱۲) به آسمانهای مادی نسبت دهیم و این معنا علاوه بر اینکه دلیل نقلی بر آن نداریم توجیه عقلایی نیز ندارد؛ زیرا آسمانهای جسمانی هیچ برتری و علو ماهوی نسبت به هم ندارند و اگر آنها را آسمان مینامیم به اعتبار انسان زمینی است که آنها را در جهت فوق میبیند و در واقع فوق و تحت مطلقی وجود ندارد؛ بنابراین نمیتوانیم آنها را مراتبی برای نزول ملائکه از عرش الهی بهسوی زمین بدانیم هرچند تعلقات ملائکه را به این آسمانهای مادی متفاوت از تعلقات مادی تلقی کنیم.

«از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمودند: اگر سنگی از عرش انداخته شود بر بام بیتالمعمور میافتد و اگر سنگی از بیتالمعمور انداخته شود بر بام بیتالحرام سقوط می کند» (مجلسی، ۱۴۰۳ق: ۵۵/۸). چنبرة هشت گوشة زیرآن نماد هشت فرشتة حامل عرش الهی و پایة چهارگوش زیرین نمودار جهان، با چهار ستون کناری (ارکان) به عنوان عناصر (آب، باد، خاک، آتش) آن است. امروزه از طلا به عنوان یکی از رساناترین مواد جهان در توسعه صنایع الکترونیک استفاده می شود.

این دو دانشمند، تصدیق کردند که معمولا طلا به سهولت قابل حل نیست، و در برخی مواد که دارای دمای بالایی هستند، حل می شوند. دمای عطارد در سمت روز به ۴۳۰ درجه سانتی گراد می رسد ؛ یعنی دمایی که در آن فلز سرب ذوب می شود. جو غلیظ زهره باعث می شود تا دمای سطح زهره بسیار افزایش یافته، به 480 درجه سانتی گراد (896 درجه فارنهایت) برسد، به همین دلیل نیز فشار جوی در سطح سیاره زیاد بوده و حدود 90 برابر فشار جوی زمین است. ابن ابی الحدید با استشهاد به قرآن، کواکب را در آسمان پایین و نه در همه آسمانها دانسته است و با همین استدلال در برابر کسانی قرار گرفته است که آسمان دنیا را تنها شامل ماه میدانستند.

الجَهوَرِیُّ قَالَ هَذَا صَوتُ طُوبَى قُلتُ أَیَّ شَیءٍ یَقُولُ قَالَ یَقُولُ وَا شَوقَاه إِلَیکَ یَا عَلِیَّ بنَ أَبِی طَالِبٍ ع»؛ «از امام باقر از پدرانش از پیامبر اکرم صلوات الله علیهم نقل است که فرمود: هنگامی که به آسمان برده شدم پس در آسمان پایین واقع شدم تا اینکه در آسمان ششم قرار گرفتم پس در مقابل درختی قرار گرفتم که درختی بهتر و بزرگتر از آن ندیدهام. شاهد مهم دیگر بر این که آسمانهای مورد نظر در روایات غیر از سیارات معهود است، معرفی آنها با تعبیر آسمان پایین و آسمان دوم و آسمان سوم تا آسمان هفتم است.

در حال حاضر، از آنجا که قمرهای تیتان و انسلادوس، شانس بیشتری برای زندگی به نسبت زحل و دیگر قمرهای آن دارند، توجه دانشمندان بیشتر به سمت آنها سوق داده شده است. او معتقد است که خداوند همه چیز را از روی نسبتهای ریاضی ساخته است. این دو قمر را قمرهای چوپان (shepherd moons) مینامند. خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس: دو سال قبل فضاپیمای کاسینی موفق شد برای آخرین بار از جو سیاره زحل بگذرد و بررسی دقیقتری در مورد ماههای این سیاره غول پیکر انجام دهد. بنابراین فاصله از سطح زمین تا انتهای آسمان هفتم برابر با هفت هزار سال است.

با این حال، با حجم بیشتر، سیاره زحل بیش از ۹۵ برابر گسترده تر است. دره والس مارینریس مریخ ۶ برابر طولانی تر از گرند کنیون، بزرگترین دره زمین است. این ابرحرارت جو این سیاره ، حدود 60 برابر سریعتر از چرخش خود زهره ، ممکن است یکی از بزرگترین اسرار زهره باشد. بهرام زمانی که در یمن، دور از سرزمین اصلی خود به سرمی برد، هنگام بازگشت از شکار به قصرخورنق(2) وارد شد. سعید با استفاده از این فرصت خودش را به پارکینگ سفینه های نوری رساند ، بعد از کمی جستجو کلید یکی از سفینه ها را پیدا کرد و سوار آن شد ، با اینکه تمام سیستمهای هوشمند از کنترل خارج شده بودند اما جریان الکتریسته هنوز فعال بود.

درواقع نمیتوانیم بگوییم چقدر میتوانید روی این سیاره بمانیمد چون حتی فرصت فرود روی آن را ندارید و فورا در این مخلوط ترسناک حل میشوید؛ بنابراین هیچ فرصتی برای زنده ماندن روی این سیاره نیست؛ همچنین اورانیوم سطح سختی ندارد که بتوانید روی آن فرود بیایید. لکه های تیره سطح خورشید لکه های خورشیدی نام دارند، دانشمندان گمان می کنند که این لکه ها توفانهایی چون گردباد باشند. از سوی دیگر، چون خلقت در عالم امکان صورت گرفته، مقدار و اندازة آن معلوم است. اگر جستجو برای حیات هدف است و فوق العاده سوژه جذاب و جالبی است شنیدن خبر اینکه بر روی مریخ امکان حیات وجود دارد یا حتی خبر اینکه یک تک سلولی در یک سیاره یا یک جایی ماورای زمین پیدا شده، با این خبر گفته میشود که انقلابی در تاریخ حیات بشر و مکاشفه بشر درباره جهان پیرامون خودش است.

مایک براون در آن زمین گفت: «هابل تنها وسیلهای است که میتواند ابعاد واقعی سیاره را در نور مرئی اندازهگیری کند.» اریس حدود 16 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد و این سیاره تنها 5/1پیکسل ازمیدان دید هابل را اشغال میکرد. در منظومه شمسی پنج سیاره کوتوله وجود دارد که از جمله آنها میتوان به سرس، ماکیمکه، هاومئا و اریس اشاره کرد. میدان مغناطیسی این سیاره 55 تا 5/58 درجه نسبت به محور چرخش آن تفاوت دارد . در سال ۱۹۹۰، کاوشگر ماژلان (Magellan) ایالات متحده گردش خود به دور ونوس را آغاز کرد و توسط رادار از سطح این سیاره نقشه هایی تهیه نمود.

ارسطو در منطق خود به چهار علت صوری، مادی، فاعلی و غایی قایل است. وقتی با یک تلسکوپ آماتور به زحل نگاه میکنید حلقهی آن یکتکه به نظر میرسد، اما این حلقه در واقعیت از چند قسمت تشکیل شده است. به اعتقاد فیلن هفتمین قوة هر عددی هم مربع است و هم مکعب و از این رو اهمیت بسزایی دارد» (کوپر، 1379: 30). اژدهای هفت سر در ادبیات فارسی نماد آسمان است. هدف از ساختن آن ایجاد یک “وادی ایمن” است که می تواند اهمیت آیینی داشته باشد. ناهید به عنوان درخشان ترین جسم طبیعی در آسمان شب زمین پس از ماه ، می تواند سایه ایجاد کند و در موارد نادر ، در روز روشن با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است .

این نقطه عطفی طبیعی در ایالت وایومینگ (ایالات متحده آمریکا) واقع شده و یک سنگ یکپارچه تشکیل سنگ های ماگمایی است. علت آلی در واقع با نظام اعداد طبق دیدگاه فیثاغورس مرتبط است. مولا صالح مازندرانی در پاسخ به این اشکال و اشکالهای مشابه گفته است: «شکی در این نیست که همه آنچه پیامبر اکرم صلیاللهعلیهوآلهوسلم حکایت کرده است از چیزهایی که در راه مسجدالاقصی یا در آسمانها دیده متعلق به عالم غیب از بهشت و دوزخ و ملاقات با خداوند و فرشتگانش و ارواح پیامبران و غیر آنها است. اما حکایت از این نیز فراتر است.

دیدگاهتان را بنویسید