معنی اسم اورانوس – فرهنگ نام – دانشنامه فرزند

مکانیک آبگونهها (هیدرولیک)، ایستابشناسی (هیدرواستاتیک)، به ویژه دیدگاههای وی درباره گرانیگاه، تعادل اجسام، وزن مخصوص، چگالی سنجی، بالابرها، ترازوها، زمانسنجها و فنون ساختن و به کار بستن ابزارهایی در این زمینه، جملگی نشان دهنده تبحر او در حوزه دانش میکانیک به شمار میرود. پادشاهان ، مقام های کشوری و لشکری و دیگر بزرگان ، مدرسه ها و کتابخانه های عظیمی به ویژه در پایتخت های صفوی ساختند و اموال و املاک بسیاری را وقف آنها کردند . مدار مسیری است دایره ای و یا بیضی شکل که اجرامی در فضا آن را طی می کنند.

١- می توان نشان داد که حلقه ها پس از جدا شدن از خورشید نمی توانستد به صورت جسمی واحد، یا حتی اجسامی چند، انقباض یابند. ولی از این انتقاد نمیتوان نتیجه گرفت که: «پس، آگاهی هیچگاه بهصورت آگاهی از چیزی نیست» یا حتی اینکه: «آگاهیِ به خود، امری بیهودهاست و هیچگاه کاری انجام نمیدهد». در این منطقه آب وجود دارد و دمای هوا خیلی سرد یا خیلی گرم نیست، به همین دلیل از حیات پشتیبانی میکند. مَـردوك خدای بزرگ از كردار من خشنود شد …

با این حال ، Gliese 667Cc – که با تلسکوپ 3.6 متری رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی کشف شد – ممکن است به اندازه کافی نزدیک مدار ستاره خود شود و توسط شعله های کوتوله قرمز پخته شود. این مسافت یکمیلیون برابر پهنای اقیانوس اطلس- بین قارۀ آمریکا و اروپا – است . تا جایی که اطلاع در دست است هیچ کس تاکنون به وسیله سقوط شهاب سنگ از بین نرفته است .

قمرهای داخلی و قمرهای منظم دارای شیب متوسط مداری هستند که از یک درجه تا ۱.۵ درجه متغیر است. مشتری دارای قمرهایی است که در هر دو جهت یاد شده حرکت می کنند ، اما این اقمار به یکدیگر برخورد نمی کنند ؛ زیرا در مدارهایی با فاصله هایی متفاوت از مشتری در حرکتند. هر چند که گمان می رود تعدادی از ستارگان دنباله دار منظومۀ شمسی در مدارهایی حرکت می کنند که نقاطی از آن بسیار دورتر از این فاصله قرار دارند. تصور می شود که ستاره دنباله دار ترکیبی از سنگهای کوچک و ذرات غباری است که به وسیله گازهای منجمد و یخ به یکدیگر آمیخته شده اند.

میدان گرانش عظیم آن توسط ابر گرد و غبار گاز ، که از آن در نتیجه خنک شدن تدریجی ، ذرات ماده جامد تشکیل شده ، تصرف شد. راهنما به شما کمک می کند تا به مکانی که می خواهید بروید و همچنین راهی برای جلوگیری از خطوط پیدا کنید. زهره یکی از سیارههایی است که میتوان آن را به آسانی در آسمان پیدا کرد. بازی The Escapists 2: Pocket Breakout را میتوان یک عنوان شبیه سازی استراتژیک نامید که در آن از المانهای ژانر بقا نیز بهره برداری شده است.

در میان بسیاری از گزینه ها برای حل این مشکل، چندین گزینه جالب و کاربردی وجود دارد. لباس فضا نوردی چه کاربردی دارد؟ اگر چه بیشتر اقمار در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت در مداری دور سیارۀ خود حرکت می کنند ، تعدادی در جهت دیگر در حرکتند. منظومۀ شمسی مانند چرخ و فلکی بزرگ است که تمامی سیارات آن در یک جهت به دور خورشید حرکت می کنند .اگر می توانستید روی قطب شمال خورشید بایستید و از آنجا نگاه کنید ، می دیدید که تمام سیارات در جهت خلاف عقربه های ساعت به دور خورشید می گردند ؛ هر چند که همۀ اقمار از این قاعده پیروی نمی کنند.

با یک تلسکوپ قوی می توانید سیارات را ببینید ؛ اما ستارگان به قدری از ما دورند که حتی به وسیلۀ تلسکوپهای قوی نیز مانند نقطه های نورانی به نظر می رسند. شهاب مانند ستاره ای است که ناگهان در آسمان شب نمایان می شود و پس از یک یا دو ثانیه ، از نظر ناپدید می گردد. سیارکها و یا «اخترواره ها» اجرام کوچکی اند که مانند سیارات به دور خورشید در حرکت اند.

سیارکها کجا یافت می شوند؟ آیا در سیارات دیگر موجودات زنده یافت می شوند ؟ بسیار بعید به نظر می رسد که موجودات زنده ای در دیگر سیارات منظومۀ شمسی وجود داشته باشند. واژهٔ سیاره نیز واژهای با ریشهٔ عربی و به معنی «راهپیما» میباشد که توسط ستارهشناسان ایرانی سدهٔ نخستین بهکارگرفته شد و به نظر میرسد که ترجمهای برای واژهٔ πλανήτης(پِلانِتِس) یونانی باشد. 5. ناهید دومین سیاره ی نزدیک به خورشید است.

همچنین به بیان حقایق جالبی از سیاره زحل نیز پرداختیم. به این معنی که دیمتر از سیارک نزدیک سیاره به یک سیاره کوتوله در دو قرن پس از زمانی که ما آنرا کشف کردیم تغییر کرد. هزاران سیارک دیگر نیز وجود دارد که قطر آن از چند کیلومتر بیشتر نیست. جرم کوچکتر همیشه به دور جرم بزرگتر می چرخد ، زیرا جرم بزرگتر نیروی جاذبۀ بیشتری دارد با وجود این تمام اقمار از تمامی سیارات کوچکتر نیستند. چگالی آن 56/1 است و نیروی جاذبه آن فقط 7 درصد بیشتر از نیروهای جاذبه زمین است.

آنان زهره را نیز سیاره ای جوان می دانستند و آن را بیشتر مشابه زمین در دوران پیش از تاریخ و عصر دایناسورها تصور میکردند. این سیاره هفتمین سیاره از خورشید و سومین سیاره مشتریگون است. به گزارش مهر، تیمی از اخترشناسان بین المللی سیاره فراخورشیدی موسوم به EPIC۲۱۲۵۲۱۱۶۶ b را شناسایی کرده اند که اگرچه از حیث جرم توده با نپتون برابری می کند اما از بعد چگالی شباهت زیادی به زمین دارد.

کدام سیاره می تواند در آب شناور شود ؟ بیشتر حجم این سیاره که دومین سیارۀ بزرگ منظومۀ شمسی است ، از گازها و مایعاتی تشکیل شده که جرم حجمی آنها از آب کمتر است ، به همین دلیل این سیاره می تواند در آب شناور شود. احتمالاً پلوتون زمانی یکی از اقمار نپتون بوده است که در گذشته ای بسیار دور ، از سیارۀ منشأ خود دور شده و به سیاره ای مستقل تبدیل گشته است .

فضاپیما باید سرعت خود را لااقل به ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت برساند، یعنی تقریباً معادل هشت کیلومتر در ثانیه. او قطع ارتباط شكست معنویت خالی را كه به دنبال فرار از این جهان است و نه تعامل رادیکال با آن، تحمل نخواهد كرد. تقریباً یکی از هر پنج سیاره خورشیدسان یک سیاره زمینسان در منطقه قابل سکونتخود دارند، نزدیکترین آنها در حدود ۱۲ سال نوری از زمین فاصله دارد. آیا سیاره باید از قمر بزرگتر باشد؟ شباهنگ کمابیش از همه نقاط مسکونی زمین دیده میشود و در نیمکره شمالی به عنوان یک رأس مثلّث زمستانی شناخته میشود. بعضی از شهاب ها به قدری بزرگ اند که می توانند جسم آتشین خود را در جو حفظ کرده به زمین سقوط کنند.به این شهاب سنگ می گویند.

و خداوند به نوح گفت: ”تو و تمامی اهل خانهات به کشتی در آیید، زیرا تو را در این عصر به حضور خود عادل دیدم. زمین، 3.5 میلیارد سال از 4.6 میلیارد سال کل عمرش را میزبان حیات بوده است. سطح ماه ، تیر (عطارد) ، مریخ و اقمارش و بیشتر اقمار مشتری از دهانه ها و حفره های شهاب سنگی پوشیده شده است. در آن زمان، حتی گفته می شد که اریس، صورت فلکی بزرگتری است. ما دلیل چندانی برای ترس از ستاره های دنباله دار نداریم تا به حال زمین حتی از میان بخش انتهایی ستاره دنباله دار« هالی» بدون هیچ آسیبی عبور کرده است.

حال در این میان راهزنان وحشی، شکارچیان گنج و گنگسترها تنها بخشی از موانعی هستند که بر سر راه آنان قرار می گیرد. سفینۀ اکتشافی « وایکینگ » نیز که بر سطح مریخ فرود آمد ، وضع مشابهی داشت . اگر چنین سیاره ای وجود داشته باشد ، می تواند باعث ایجاد اختلال در مسیر حرکت سفینه های اکتشافی ای شود که در بین سیارات خارجی یا آن سوی آنها در حرکتند . آنها را خرده سیاره نیز می نامند. اسکات فرانک خالق سریال اکتبر پیش به اینترتینمنت گفت مشاوران شطرنج تمام بازیهایی را که در سریال میبینید طراحی کردند، و بازیگران حرکات را به خاطر سپردند و تکتک بازیها را بازی کردند.

ماه ، سیارات و اقمار آنها ، به خلاف کرۀ ما دارای هوا نیستند. بلکه تکه ای کوچک از سنگهایی است که از اجرام فضایی پرتاب می شود و با جو زمین برخورد می کند و به قدری سریع می کند که در هوا گرم می شود و قبل از سوختن کامل شعله سفید ایجاد می کند این سنگها تا وقتی که در فضا حرکت می کنند سنگ آسمانی نامیده می شوند اما اگر در جو بسوزند آنها را شهاب می نامند. مدار آن به طور میانگین در حدود ۶۰۰۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد .

دیدگاهتان را بنویسید