معرفی و دانلود برترین مستند ها در زمینه نجوم , فضا و کهکشان

مهمترین پیام رمزی این رابطه مکاشفه، جاودانگی و تعالی است. شعاع این سیاره 1195 کیلومتر است. قطر کره زمین14663 کیلومتر است و بزرگترین سیاره خاکی شناختهشده محسوب میشود. در عین حال، گانیمد بزرگترین ماهواره سیارات در کل منظومه شمسی است، شعاع آن 2634 کیلومتر است که 8٪ بزرگتر از اندازه عطارد، کوچکترین سیاره منظومه ماست. بزرگترین ماهواره، تیتان، اندازه ای بزرگتر از عطارد دارد. به اندازه کافی نزدیک به اورانوس قرار دارد. سیارات داخلی (سنگ) شامل اجسامی است که در داخل کمربند سیارکی جداکننده مریخ و مشتری قرار دارند. فضاپیماهای کاسینی-هویگنس و اکسپلورر که به ترتیب در مدار زحل و زمین بودند، نشاندادند که هلیوسفر در واقع یک کره است.

در زیر اندازه سیارات منظومه شمسی به ترتیب صعودی نشان داده می شود و به طور خلاصه در مورد خود سیارات صحبت می شود. در واقع، اصلاً مهم نیست که سیارات به چه ترتیبی قرار دارند، از این رو آنها کمتر مرموز و زیبا نمی شوند. یونانیان باستان گمان می کردند که دو سیاره متفاوت را مشاهده می کنند.آنان نام مرکوری را بر چیزی نهاده بودند که پس از غروب خورشید دیده می شد و آن یکی را که پیش از طلوع خورشید می دیدند آپولو می نامیدند. سرعت گردش زحل در مدار خود ۹۹۷۷ کیلومتر بر ساعت بوده که باعث تحدب این سیاره در استوا و مسطح بودن قطبهای آن شده است.

این فورانها همچنین به حلقهای رقیق و پراکنده در اطراف زحل نیز شکل دادهاند که بر مدار انسلادوس منطبق است و به هیأت یک هاله آبیرنگ، سیاره را در برگرفته است. شعاع زمین 6371 کیلومتر است و بر خلاف بقیه اجرام آسمانی منظومه ما، بیش از 70 درصد سطح آن را آب پوشانده است. زیرا هر طرف این جسم که به سیاره نزدیک تر باشد نسبت به طرف دیگر آن که از سیاره دورتر است، نیروی گرانشی بسیار قوی تری وارد می آید.

از آنجا که هلالهای عطارد تنها به کمک تلسکوپ قابل روءیت است، اگر میخواهید عطارد را با تلسکوپ کاوش کنید، مواظب باشید که به طرف خورشید نشانه نروید. از زمانی که دیوید آتنبرو، مستندساز نامدار و طبیعی دان انگلیسی مجموعه مستند بزرگ سیاره آبی Blue Planet را ساخت نزدیک به یک نسل می گذرد، در این گاه گذر سیاره آبی و زیبای ما تغییرات فراوانی را به خود دیده و متاسفانه بیشتر آنها خوب و سودبخش نبوده اند. یکی از این پژوهشگران که مستخرج تقویم نیز بود، به نام عبدالغفارخان نجمالدوله، با رصد گذر سیاره زهره، تصحیح در تقویم را انجام داد.

این سیاره بعدی نزدیک به خورشید است که از بسیاری جهات شبیه به زمین است. مشتری(برجیس)مشتری بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی به غول گازی معروف است. مشتری بزرگنرین سیاره منظومه شمسی به غول گازی معروف است. از نظر اندازه کمی کوچکتر از او است، اما از این نظر کمتر معروف نیست – Enceladus، Rhea، Dione، Tethys، Iapetus و Mimas. 6. زحل. چنین “خوش تیپی” به هیچ تصویر بصری نیاز ندارد، زیرا همه او را به عنوان یک سیاره با حلقه ها می شناسند. سیاره، پس در این مورد لازم است اریس را به این دسته اضافه کنید – او تقریباً به اندازه پلوتون است.

به مرکز این تصویر که توسط مریخنورد کنجکاوی به ثبت رسیده دقت کنید. این سیاره که آغازگر این همه بحث درباره تعریف سیاره بوده است اکنون اولین عضو گروه “پلوتینو” ، طبقه جدیدی از سیارات کوچک ماورای نپتون است که در مدارهایی غیرعادی به دور خورشید میچرخند. اورانوس ، نپتون و پلوتو : اين سيارات از خورشيد خيلي دورند و بسيار سرد هستند. اورانوس و نپتون را فقط با تلسکوپ های قوی می توانیم ببینیم. روز و سال زمین نیز به عنوان یک استاندارد در نظر گرفته شده است، اما این فقط برای راحتی درک فواصل زمانی در سیارات دیگر انجام شد.

از نظر تعداد ماهواره ها، زحل نیز کمی عقب است – 62 مورد از آنها را می شناسد. بررسی بیشتر آشکار کرده که شدت میدان مغناطیسی زحل در قطب شمال کمی بیشتر از قطب جنوب آن است. کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهرههای فعال ماموریتهای فضایی روباتیک ناسا و از آن مهمتر مروج علمی برجستهای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت.

علاوه بر این جو مریخ محافظ خوبی در برابر تابشهای مرگبار فضایی نیست. پس مهمترین فعالیت رصدگران که به دنبال کارعلمی این اختفا هستند زمانسنجی چهار برخورد این اختفا است که با زمانسجی دقیق آن می توان قطر سیاره زهره و با زمانسنجی طول مدت اختفا در مکان هایی که اختفا از استوای ماه اتفاق می افتد قطر استوای ماه را بدست آورد، همچنین در شهرهایی از کشور ایران این شانس وجود دارد که این اختفا بصورت خراشان دیده شود که رصد اختفای خراشان علاوه بر زیبایی هایی که دارد می توان با زمانسنجی دقیق عوراض لبه ایی ماه را نیز ترسیم و بدست آورد.

هر چند «یک» به گمان اصحاب این اندیشه، خود عدد نیست؛ ولی اعداد از آن پدید میآیند، به همین دلیل اصل اعداد پنداشته میشود (همدانی، 1385 :25). ۱۳. کهشکشان ما راه شیری، شامل بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره میشود و دانشمندان بر این باورند که حدود نیمی از این ستارهها حداقل یک سیاره در مدار خود دارند. این ابرها به قدری متراکم هستند که 60٪ از نور خورشید را که زهره به فضا باز می گرداند منعکس می کند. 10- ماه : 1) از خود نور ندارد و از نور خورشيد استفاده مي کند.

عطارد : نزديک ترين سياره به خورشيد است که هر88 روز يک بار به دور خورشيد مي گردد و سطح آن خيلي داغ است. 16- سياراتي که از خورشيد دور هستند ، مسير گردش آن به دور خورشيد خيلي طولاني است. از مهمترین ویژگی های بازی سیاره گمشده ۲ می توان به سناریوی بسیار جذاب، گرافیک بالای بازی و جلوه های ویژه فوق العاده آن اشاره کرد که این امر موجب شده که شما در حین بازی تجربه بهتر و واقعی تری از صحنه ها و ری اکشن های بازی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید