مریخ – ویکی نجوم

هرچند مشاوران شطرنج به بازیگران آموزش دادند و تمام تلاش خود را کردند که همه چیز واقعی به نظر برسد، این وظیفه تسورو بود که داستان بث را از طریق بازیها روایت کند. در ابتدا آنها گمان کردند که بخشی جدا شده از راکت است که بعداً تأیید شد که آن شیء حدود ۹۶۵۶ کیلومتر از آنها فاصله داشته است. وسعت یکی از مناطق معروفبه مکسول تقریبا ۸۷۰ کیلومتر است و ارتفاع کوههای آن به ۱۱.۳ کیلومتر هم میرسد که مرتفعترین کوههای روی این سیاره هستند.زهره ویژگیهای منحصربهفردی هم دارد که مانند آنها در زمین وجود ندارد.

تاکنون تصور می شد پلوتون دورافتاده ترین سیاره منظومه شمسی است. محققان صدها «سیاره خارج از منظومه شمسی» (Extrasolar Planets) یا «سیارات فراخورشیدی» (Exoplanets) را پیدا کردهاند که در خارج از منظومه شمسی وجود دارند. تصور بر این است که اغلبشان در اثر شوک ضربه به زمین و یا برخورد اجرام آسمانی در فضا به آن تشکیل شده اند. سال آن چیزی برابر 700 روز است یعنی تقریبا دو برابر زمین. » و «یک روز زیبا در محله» با بازی تام هنکس در نقش فرد راجرز چهره معروف تلویزیونی را در کارنامه دارد. این رمان در ۱۹۶۱ مبنای ساخت فیلمی به همین نام به کارگردانی رابرت راسن با بازی پل نیومن در نقش اصلی شد.

۳. عنوان رمان و سریال بر مبنای یک حرکت در شروع شطرنج انتخاب شده است. تا آن زمان، عنوان «مردان» ضمیمه این رقابتها بود، اما درنتیجه تلاشهای او این عنوان جای خود را به «آزاد» داد و شرایط رقابت در مسابقات نه بر مبنای جنسیت بلکه بر پایه مهارت تعریف شد. Journey to the Savage Planet عنوانی است که با وجود نقص هایی که دارد وقتی برای آن مقداری وقت بگذارید و شروع به ماجراجویی در دنیای بازی کنید، دیگر به دلیل سیستم جذاب و اعتیاد آور گشت و گذار و اکتشاف در بازی و حالت متروئیدوانیایی که گیم پلی بازی دارد نمی توانید از آن دل بکنید و به خاطر نکات مثبت خیلی پرتعداد تر نسبت به موارد منفی، شاید حتی عاشق این بازی شوید.

سبک تصویری متمایز و قالب جذاب روایت داستان و توجه دقیق به جزئیات بازی شطرنج، و بخصوص نقشآفرینی تماشایی آنیا تیلور-جوی در نقش بث هارمن نابغه شطرنج، ازجمله مواردی است که این مجموعه را تماشایی کرده است. بیشتر کارشناسان شطرنج نیز اعتقاد دارند این مجموعه هفت اپیزودی بیش از هر اقتباس تصویری دیگر از بازی شطرنج، قابل باور و ازاینجهت درخور ستایش است. ۴. سازندگان سریال «گامبی وزیر» برای ساخت این مجموعه با کارشناسان شطرنج ازجمله گری کاسپاروف استادبزرگ و قهرمان سابق شطرنج جهان که از ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۰ برای ۱۵ سال این عنوان را در اختیار داشت، مشورت کردند.

کاسپاروف نوامبر ۲۰۲۰ در مصاحبه با اسلیت گفت تعدادی از توصیفهای تویس از حرکتهای شطرنج در کتاب کمی «غیر حرفهای» بود، برای همین کاری کرد که این حرکتها در سریال بهدرستی تصویر شود. او سال گذشته در مصاحبه با انپیآر گفت در حالت عادی اهل دویدن نیست، اما وقتی کتاب «گامبی وزیر» را در یک ساعت خواند خود را دواندوان به اسکات فرانک رساند. او اکتبر پیش در مصاحبه با وولچر گفت در مسابقات مختلف دائم به چیزهای مختلف مانند ساعتهایی که تیکتیک میکند یا دستهای بازیکنان سوئیچ میکرد تا با قوس داستان بث تناسب داشته باشد.

به گفته بیندر، لباس کاملاً سفید بث در پایان سریال این نکته را منتقل میکند که حالا او ملکه شطرنج جهان است. بازی گیلد او گاردینز به دنبال فراهم کردن دسترسی بیشتر است و میخواهد یک بازی نقش آفرینی رایگان برای موبایل باشد که از مکانیزمهای P2E استفاده میکند. ۱۲. تامس برودی-سنگستر که در «گامبی وزیر» نقش بنی واتس قهرمان شطرنج آمریکا و یکی از قویترین رقبای بث را دارد که بعدها راهنما و دوست او میشود، در فیلمهای «درواقع عشق» (۲۰۰۳)، «ننی مکفی» (۲۰۰۵) بازی کرد و در سری فیلمهای «دونده مارپیچ» (۲۰۱۸-۲۰۱۴) نقش نیوت را داشت. آتش فشان المپوس یکی از بزرگ ترین آتش فشان های موجود در این کوهستان است.

نظر دیگری نیز درباره ی تشکیل بعضی از ساختار های شبه کانال آب بر مریخ وجود دارد و آن جریان توده های یخ است، درست مانند یخچال هایی که کانال های روی زمین را کنده اند. او در عین حال به طراحان آن عصر مانند آندره کورژ ادای احترام کرد. ۲. تویس مانند بث بخش زیادی از دوران کودکی خود را در شهر لکسینگتن در کنتاکی گذراند. او حاضر به رقابت در مسابقات زنان نشد، در عوض با تعدادی از بهترین شطرنجبازان مرد دوران خود بازی کرد و آنها را شکست داد. دو آتش فشان شعله ور داشت که صبحانه اش را روی آنها به آسانی گرم می کرد.

این سیاره دو قمر با نامهای فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) دارد که البته شکل ظاهری آنها با ماه ما متفاوت است و به شکل کاملاً کروی نیستند. این اپیزودها در جریان این سکانسها استانداردهای هجوِ تیپیکال کارتونهای مشابه را میشکافند و به مرحلهی سورئالِ دیگری وارد میشود؛ چیزی که جای خالی آنها در این اپیزود احساس میشود. از سوی دیگر، چرا نتوان به گزاره­ها امید بست، یا به آنها علاقه همراه با انتظار داشت؟ در این میان علم سیاره شناسی و فضانوردی موجب شد تا انسان ها بتوانند به سیارات دیگری هم دست یابند و یا بهتر است که بگوییم سیارات جدیدی را کشف نمایند که این روزها به سبب شرایطی که دارند با عنوان سیاره های مشهور جهان شناخته می شوند.

سیاره ناهید که برگرفته از آناهیتا، ایزد باروری و آب ها است، در عربی زهره و در لاتین آن را ونوس که الهه زیبایست می خوانند. علاوهبر این، یک درصد جو زهره از فریک کلراید تشکیل شده است. منظومه شمسی ما بخشی از کهکشان راه شیری را تشکیل میدهد. بر همین اساس، کندا لینچ، متخصص زیست فضایی و میکروبشناس در نشست اخیر آکادمی علوم نیویورک با عنوان «سفر به مریخ: چالشهای مهاجرت فضایی» اعلام کرد که اگر بشر بخواهد مریخ را به عنوان محل زندگی خود انتخاب و در این سیاره کار کند و خانواده تشکیل دهد باید مهندسی ژنتیک و دیگر فناوریهای پیشرفته به کمک انسان بیایند.

مریخ یا بهرام، چهارمین سیاره منظومه شمسی است . قرن ۲۱ با اکتشافاتی طی اواخر قرن ۲۰ بیشتر اجرام منظومه شمسی و اجرام بزرگ، دور دیگر ستاره ها هستند. الیمپوس مانس، نوعی آتشفشان که ۲۱ کیلومتر ارتفاع و ۶۰۰ کیلومتر قطر داره. رکورددار فعلی بالاترین پرش فضایی، دست فلیکس باومگارتنر است که طی پروژهای به نام ردبول استراتوس از ارتفاع ۳۹ هزار متری به سوی زمین پرید. مثلاً دانشمندان عارضهای با برچسب patera را دهانهی آتشفشانی یا کالدِرا تفسیر میکنند اما این واژهی توصیفکننده فقط به معنای «گودالی نامنظم یا پیچیده با لبههای دالبرمانند» است.

منظومه شمسی سیاره زهره یا ناهید است. صخره های میلیاردی نیازمند بودند و سیاره ما ، زمین ، تأسیس شد. معنای اعم این واژه، تجسد هر کیفیت یا ویژگی است و از این رو، آواتار در فضای مجازی صورت متجسد فرد کاربر در این فضاست که واکنش های او را در حالات مختلف نمایش می دهد. گربه های خشک ، کرم ها و لاروها ، و همچنین بسیاری دیگر از حیوانات عجیب و غریب در اینجا سرو می شوند. تویس همچنین در کودکی به خاطر بیماری مدتی در یک نقاهتگاه بستری بود و در این مدت پدر و مادرش عملاً او را رها کرده بودند.

این فرضیه برای مدتی محتملترین پاسخ برای منشأ آب کره زمین بود تا اینکه دانشمندان فرانسوی طی یک تحقیق منحصر بفرد به نتایج دیگری رسیدند. بهخصوص اینکه بازیکنان در یک ساختمان که برای جشن تولد کودکان است، گیر افتادهاند. طی این داستان سنت اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدمها و کارهایشان است. موهبتی است که توسط شاهان به عنوان نیرویی فوق بشری از اهورامزدا دریافت می شد و آنان را از مردمان دیگر متمایز می نمود. کتاب «گامبی وزیر» در پی موفقیت سریال نتفلیکس بعد از ۳۷ سال بار دیگر به فهرست پرفروشهای نیویورک تایمز راه پیدا کرد.

۱۳. درحالیکه داستان سریال «گامبی وزیر» بیشتر در دهه ۱۹۶۰ اتفاق میافتد، اما عملاً زنان تا دهه ۱۹۸۰ اجازه شرکت در مسابقات جهانی شطرنج را نداشتند. ۱۶. هیث لجر بیش از یک دهه پیش روی اقتباس تصویری روی «گامبی وزیر» کار میکرد. ازاینرو، اسکات فرانک خالق سریال هم پاندولفینی و هم کاسپاروف را بهعنوان مشاور به کار گرفت. هرچند او هیچگاه بهاندازه بث هارمن در سریال «گامبی وزیر» مهارت پیدا نکرد، اما با پیچ و خم این بازی تا حد زیادی آشنا بود.

دیدگاهتان را بنویسید