مختصر آشنایی با منظومه شمسی

۹۵٫۳۲ درصد از جو مریخ از کربن دیاکسید (CO۲)، ۲٫۷ درصد آن از نیتروژن (N۲)، ۰٫۱۳ درصد آن از اکسیژن (O۲) و ۰٫۰۸ درصد باقیماندهٔ آن از کربن مونوکسید (CO)، نیتریک اکسید (NO)، مقادیر جزئی آب (H۲O)، نئون (Ne)، کریپتون (Kr) و زنون (Xe) ساخته شدهاست. جو آبی رنگ ودرخشان این سیاره بخاطر وجود گاز متان در آن است . رنگ زرد ابرها بخاطر وجود اسید سولفوریک در آنهاست. شکلهای ابر مانند نپتون توسط سریعترین بادهای منظومه شمسی با سرعتی معادل 2200 کیلومتر در ساعت ( 1370 مایل در ساعت ) جابجا میشوند زیر این ابرها ، جبه ای ازیخ و گاز و هسته ای سنگی و کوچک قرار دارد .

در مورد زهره اشعه ورودی خورشید می تواند از ابرها و جو سیاره به سطح آن نفوذ کند.تابش فرو سرخ خروجی بوسیله گازکربنیک موجود در جو جذب می شود.گاز کربنیک نسبت به تابش فرو سرخ کاملاًکدر است. تمام این اطلاعات به کمک ستاره شناسان آمده تا نخستین نقشه دقیق از سطح پلوتون را ترسیم کنند و همچنین منجر به کشفیات متعددی از ساختار، ترکیب و فعالیتهای سطحی پلوتون شده است. ستاره شناسان عقيده دارند دما در سطح پلوتون ممكن است حدود ۳۷۵- درجه فارنهايت يا ۲۲۵- درجه سانتي گراد باشد.

ناسا در این زمینه اعلام کرد که جسم مذکور، در واقع یک قطعه کوچک از مریخنورد کنجکاوی است که بر سطح سیاره سرخ قرار دارد. وقتی گالیله تلسکوپ خود را به سمت سیاره مشتری چرخاند، هر جسم متحرک و بزرگ در آسمان یک سیاره در نظر گرفته شد. در قرن هفدهم میلادی ستارهشناسان به کمک اختراع تلسکوپ متوجه شدند که خورشید یک جسم آسمانی است که در اطراف آن همه سیارات از جمله زمین وجود دارند و ماه سیاره نیست بلکه یک ماهواره طبیعی (توضیح ماهوارههای طبیعی را در مطلب مربوط به منظومه شمسی میتوانید مطالعه کنید) برای زمین است.

پ.مقدار بزرگ نسبت بازتاب.زهره نزدیک به 80 درصد نوری را که از خورشید دریافت می کند،به فضا باز می تابد. برخی از این توده ها نسبت به توده های دیگر به سرعت بزرگ شده و جرم فزایندة آن ها موجب پیدا شدن جاذبه ی بیشتر گردید . در واقع عطاردی ها در هر سال فقط دو روز را تجربه می کنند. تکامل تدریجی زمین که 4.5 میلیارد سال طول کشیده است، همچنان بطور طبیعی و نیز بر اثر فعالیتهای انسان ادامه خواهد داشت.

این سیاره در واقع بسیار زیبا است، زیرا دور آن حلقه های روشن زیادی وجود دارد، زحل به شکل گاز است و مواد صخره ای ندارد، زحل که نام دیگر آن کیوان است، چگالی بسیار کمی دارد، طوری که اگر روی آب بیفتد، روی آن می ماند. زمین و مریخ با یکدیگر شباهت هایی دارند هر دوی آنها سطی صخره ای دارند و همچنین دارای کوه، دره و حفره نیز هستند.

خورشید خود به تنهایی ۹۹ درصد جرم منظومه ی شمسی را تشکیل می دهد.سامانه خورشیدی از اعضای زیادی تشکیل شدهاست که میتوان آنها را به ۴ دسته خورشید، سیارات کوتوله و اجرام کوچک و سیارات تقسیم کرد. در ماه اوت سال ۲۰۰۶، اتحادیهٔ بینالمللی اخترشناسی با طبقهبندی اجرام آسمانی، پلوتون را از فهرست سیارات حذفکرد و در طبقهٔ سیارات کوتوله قرار داد. در روز ۶ ژوئن سال ۲۰۱۳ دانشمندان موفق به کشف هیدروکربنهایی در قسمت بالای اتمسفر تیتان شدند که پیش زمینه حیات هستند.

زحل با حلقه های درخشان که قسمت میانی آن را احاطه کرده اند سیاره ی بسیار زیبایی است . حلقه ها بسیار پهن اما خیلی نازکندعرض درخشانترین بخشها تقریباً 72000 کیلومتر است ولی ضخامتشان فقط 150 متر است به همین دلیل هنگامی که حلقه ها را از پهلو نگاه میکنیم به نظر می رسد که محو شده اند. این حلقه ها بیشتر از یخ، سنگ و غبار تشکیل شده اند.

نام حلقه هایآدامز و لووریه از نام دو ستاره شناس که وجود و موقعیت سیاره نپتون را پیش بینی کرده بودند، گرفته شده است. به همین دلیل بود که گالیله که تلسکوپش چندان پیشرفته نبود، تصور کرد حلقه ها ناپدید شده اند . در چنین شرایطی اهمیت ساخت مستند برای شناخت اقیانوس ها بیشتر اشکار می شود. از نظر اندازه نسبت به دیگر سیارات بعد از پلوتو کوچکترین آن ها نیز به حساب می آید .

تأکید بر هشت سیاره بزرگ نشان میدهد که آنها بر منظومه شمسی تسلط دارند، در حالی که در واقع از اجرام کوچکتر صرف نظر میکنند و تعداد این اجرام بسیار بیشتر است. بیش از دوهزار و ستارهشناس حرفهای دنیا پلوتون را در زمره اجرام آسمانی شمرده و آن را سیاره کوچک از نوع “کوتولههای یخی” تعریف کردهاند. پدیدههای جوّی مریخ شامل چند نوع ابر است. بنابراین او و همکارنش برای بررسی امکان حیات در یک سیاره، معیارهای اضافی را در نظر گرفتند که شامل گرانش سیاره فرضی، سن و ساختار داخلی آن میشود. اما نظر متزگر کاملا مخالف با اتحادیه است و فکر میکند تنها پرداختن به ۸ سیاره میتواند دید مردم را از فضا محدود کند.

از سمت دیگر این مورد میتواند یک دلیل دیگر هم داشته باشد: تناقض. علاوه بر ظاهر پلوتون، دانستههای ما در مورد ویژگیهای سطحی، ترکیبات و همچنین اتمسفر شکننده آنهم افزایشیافته است. همچنین سوالات خود را در بخش دیدگاه بنویسید. تصور میشود، رنگ تیره این بخش ناشی از تولین باشد، ترکیبی که احتمالا در پلوتون به وفور یافت می شود. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید