فواید و خواص الماس برای سلامت جسم و روح جالب است

در طول داستان شاهد مکالمههای جالب و اتفاقات جذاب بین شخصیت اصلی داستان و رباط خواهیم بود که مانند یک بچهی کوچک و کنجکاو مشتاق است همه چیز را سریعا یاد بگیرد و به انسانی که خالق او بوده کمک کند. شهاب سنگهای کوچک نیز گروهی از اجرام فلزی یا صخره ای هستند. حلقه های تشکیل شده از گرد و غبار، سنگ و تکه های یخ نیز دور همه این سیاره های غول آسا را محاصره کرده. حیوانات، گیاهان و دیگر ارگانیزم های حیات تقریبا در همه جای سطح زمین وجود دارند.

لکه سیاه نپتون بیشتر به گردبادی می ماند که در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد و به بزرگی سیاره زمین است. او بر خلاف تمام افراد معروف جهان که معمولا پشت نقابهای خود پنهان شده و نقش انسانهای خوب را بازی میکنند، بسیار ساده و خاکی و مهربان است. در چنین شرایطی قطعا همگی به این فکر خواهیم کرد که تابش نور خورشید که در زمان فعلی یک لذت محض برای مردم بوده و حتی افراد زیادی حمام آفتاب میگیرد، بدون وجود لایهی اوزون چقدر میتواند کشنده و یا وحشتناک باشد.

برای آنها بسیار عجیب است که بشر به قدری در حماقت خودش غرق شده باشد که حتی متوجه خطر از بین رفتنش هم نباشد. حالا که او پی به عمر بسیار کوتاهش برده، برای این که سگش بعد از او نمیرد و کسی بتواند به او رسیدگی کند، رباط کاملا هوشمندی را طراحی میکند. جوی از هیدروژن، هلیم و متان، گوشتهای از آب یخ زده، متان و آمونیاک و هستهای از سنگ سیلیس ساختار نپتون را شکل میدهد.

این موضوع اصلی داستان فیلم CODA است که به بهترین شکل ممکن به آن پرداخته شده است. طی این داستان سنت اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدمها و کارهایشان است. از دیدگاه دانشمندان علم و دیتاها هرگز دروغ نمیگویند و اشتباه نمیکنند. چرا که بسیار کم پیش میآید، فیلمسازان هالیوودی چنین فرصتی را از دست داده و هرگز خودشان برای ساخت نسخهای غربی وارد عمل نشوند. از آنجایی که یک شب، هنگام تعمیر سیستم برقرسانی پناهگاهش، که بیرون از آن قرار دارد، متوجه طوفانی عظیم و بسیار رعبآور در دوردستها میشود و با سیستم پیشرفتهی خودش محاسبه میکند که وقت کمی برایش باقی مانده و باید سریعا پناهگاهش را به همراه رباتی که جدید ساخته و سگ دوستداشتنیاش ترک کند.

رابی از آنجایی که فردی کاملا عادی و سالم است، میخواهد زندگی مستقل خودش را داشته باشد و سراغ رویاهایش برود که اصلیترین هدفش، خواننده شدن و بورسیه گرفتن در بهترین کالج کشور است. از آنجا که بادهای خورشیدی تأثیر کمتری روی عناصر سبکتر داشتندُ این عناصر برای تشکیل غولهای گازی به یکدیگر پیوستند.بر اساس مدل تجمع هسته (core accretion) در ابتدا هستههای سنگی سیارهها شکل گرفتند، سپس عناصر سبکتر، گوشته و پوستهی سیارهها را تشکیل دادند. سپس حضور جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence)، تیموتی شالامی (Timothée Chalamet) جوان و خواننده مطرح آمریکا، آریانا گرانده (Ariana Grande) ما را شگفتزده میکند.

سپس اخترشناسان تصمیم گرفتند سیارک ها را بر اساس ترتیب کشفشان به جای فاصله از خورشید فهرست کنند. رودولف بولتمان نیز ایمان را به تصمیم تحویل می­برد (مککواری، 1382، ص261) و به­صراحت می­گوید: «ایمان همان تصمیمی است که ما در مورد فیضی می­گیریم که در اعلام کلمه با آن روبه­رو می­شویم» (همان). او حتی دلش میخواهد شبیه سایر انسانها یک اسم خوب داشته باشد و حتی تصمیم میگیرد که چه اسمی را انتخاب کند و کدامها را کنار بگذارد. چرا که به خوبی میتواند احساسات ما را تحت تاثیر قرار داده و حتی باعث شود در برخی از سکانسهای داستان ناخودآگاه اشک از چشمانمان جاری شود.

در این فیلم به خوبی نشان داده میشود که بسیاری از مقامات با در دست داشتن قدرت جهان چقدر میتوانند انسانهای تهی و بیخرد باشند! در سال ۲۰۱۵ ناسا در یک گزارش اولیه اعلام کرد که نمکهای هیدراته باید نشانهای از آب روان باشد، اما پژوهشهای بعدی نشان دادند که این جریانها میتوانند از آب اتمسفری یا جریانهای خشک ماسه نیز شکل بگیرند. دانشمندان با استفاده از این حرکات ظریف میتوانند جرم سیارات را محاسبه کنند.

با این که شاید در مورد این فیلم کمی تند نقد کرده باشیم، اما توصیه میکنیم که حتما آن را تماشا کنید و نظراتتان را با ما هم به اشتراک بگذارید. اگر عاشق فیلمهای علمی تخیلی و به خصوص هیجانانگیز هستید، به شما پیشنهاد میکنیم که حتما فیلمهای گودزیلا را تماشا کنید. با این که اگر این فیلم را در زمان حاضر تماشا کنید، ممکن است هیچ جذابیتی برایتان نداشته باشد، اما برای 67 سال پیش بدون وجود امکانات امروزی، یک شاهکار علمی تخیلی به شمار میآمد.

با گذر زمان در جریان رصد و مشاهدة منظم و همیشگی اجرام سماوی این باور شکل گرفت که کمال مطلوب و نظم کامل در ستارگان یافت می­شود. اما همانطور که خودتان هم مشاهده میکنید، امتیاز این فیلم بسیار بالا بوده و توانسته رضایت تمام بینندگانش را جلب کند. اما در واقع هم رابی برادرش را بسیار دوست دارد و هم لئو هوای خواهرش را داشته و همیشه از او حمایت میکند. از طرفی دیگر برادر رابی یعنی لئو (Leo) که توسط دانیل دورانت (Daniel Durant) به خوبی نقشآفرینی شده است، نمیتواند کمکهای خواهرش را قبول کند. به همین دلیل، تا زمانی که خودمان چنین شرایطی را به وضوح تجربه نکنیم، نمیتوانیم این موضوع مهم را به خوبی درک کنیم.

راه دوم اما این است که دستساختههای خودمان را به آنجا ارسال کنیم. زمانی که ما از یک دپارتمان تخصصی در حوزه زبان آموزی صحبت می کنیم بدون شک اعتبار و رتبه علمی یک موسسه و نیز وب سایت آموزشی از جمله فاکتورهای ارزیابی آن به شمار می رود. حال می خواهیم شما را با برخی از سیاره های منظومه شمسی آشنا کنیم. این فیلم تفاوت زیادی با Don’t Look Up ندارد و هر دو حرفهای زیادی برای گفتن به بشریت دارند.

فیلم CODA حرفهای زیادی برای گفتن دارد، برای انسانهایی که بتوانند زندگی کسانی که دچار یک نقص عضو و یا مشکل فیزیکی هستند را به خوبی درک بکنند. اما به خوبی میداند که بدون کمک او خانوادهاش قادر نخواهد بود پیشرفت کند. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که با استفاده از این آموزش، متوجه شوید، سیاره ماه در لحظه تولد شما، در چه صورت فلکی قرار داشته است؟ همان دیگران با گذشت زمان، آنها ابعاد بسیار زیادی پیدا کردند و شکل توپ های بزرگی را به خود گرفتند که امروزه ما آنها را به عنوان سیاره می شناسیم.

اما نکتهی بسیار عجیب در این داستان این است که رئیس جمهور آمریکا یک خانم است که برای کل جهان تصمیمگیری میکند. شاید دلیل استقبال بیش از حد مردم برای تماشای این فیلم هم حضور افرادی بوده که در اینجا نام بردیم. این سیاره در فاصلهی ۲۷۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و به دلیل بزرگی ۷۰ درصدی آن نسبت به کرهی خاکی ما، دانشمندان از جنس آن اطلاع دقیقی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید