شکاف کاسینی ۴۷۰۰ کیلومتر پهنا دارد

حرف آخر قوی ترین و باتجربه ترین موسسه آموزشی دروس متوسطه اول و دوم است که در یک اقدام فوق العاده جذاب، تمام مطالب درسی دروس و پایه های مختلف را به شکل فیلم های آموزشی ارائه داده است. این گودال، در منطقه قطب جنوب این سیاره واقع شده و در زمانهایی که نور خورشید با شدت کمتری میتابد، به شکل واضحتری خودنمایی میکند. بهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طویل تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت میکند.

ساعت ۱۹:۴۳ امشب پنجشنبه ۸ آبان ماه سال ۱۳۹۹، سیاره سرخ بهرام (Mars – مریخ)، در شمال ماه قرار میگیرد و این اجرام با جدایی ۳ درجه نسبت به یکدیگر هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، ساعت ۰۲:۳۰ بامداد فردا (چهارشنبه ۲۳ مهر۹۹)، سیاره سرخ بهرام به وضعیت مقابله میرسد و بسیار درخشان میشود. در آسمان بامدادی فردا دوشنبه، ۴ شهریور ماه، سیاره بهرام به بیشترین زاویه جدایی با خورشید خواهد رسید. در ساعت 12 و 30 دقیقه امروز سیاره بهرام در زاویه جدایی ستاره “پولوکس” قرار میگیرد، ضمن آنکه در غروب امشب نیز این ستاره با “بهرام” نیز شبنشینی دارد.

نزدیک ترین ستاره ای که در کنار زمین وجود دارد خورشید است و فاصله آن تا زمین حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتر است. و در حدود 400 سال پیش گالیله وسیله ای به نام تلسکوپ ساخت تا به وسیله آن به رصد کردن آسمان بپردازند و از این طریق پنجره جدیدی به سوی شناخت علم در جهان گشوده شد. سطح این سیاره به دلیل نزدیکی با غول آسمانی یعنی خورشید در روز به دمایی در حدود ۴۴۸ درجه سانتیگراد و شبها صدها درجه زیر نقطه انجماد میرسد. اگر کشف و مطالعه یک ستاره دور برای علم مدرن چندان مسئله ای حل نشدنی باشد ، شناسایی یک سیاره در نزدیکی این ستاره درخشان بسیار دشوار است ، بنابراین ، اغلب سیارات یافت شده از منظومه های شمسی غول های بزرگ گازی مانند مشتری و زحل ما هستند.

ژئومورفولوژیست­ها فرصت یافته­اند تا ماهیت مخاطرات ژئومورفیک(شکل 66)، را شناسایی کنند. دومینیک کرواس، محقق ارشد این مطالعه از مرکز هلمهولتز در درسدن و روسندورف آلمان، میگوید: پیش از این، دانشمندان تنها بر اساس فرضیات میدانستند که در این سیارات الماس شکل میگیرد. زمین، خانه ما در منظومه شمسی و تنها سیاره قابل سکونت برای انسانها، حیوانات وگیاهان است، چون هم فاصله مناسبی از خورشید دارد و مثل عطارد و زهره خیلی گرم و مثل سیارات دورتر که بعداً با آنها آشنا میشوید، خیلی سرد نیست.

اورانوس در چنین تلسکوپی به صورت قرص بسیار کوچکی است که اندکی تفاوتی با یک ستاره معمولی دارد. همچنین کهکشان ما نیز بخش بسیار کوچکی از کیهان یعنی کل جهان را تشکیل می دهد. بخش کوچکی از کهکشان راه شیری را منظومه شمسی می گویند. «دود افکن: نوعی از ساحران باشند و ایشان عود و لبان و دانۀ سپند و مقل ازرق بر آتش نهند و افسونی خوانند و جن را حاضر گردانند، بعد از آن هر اراده­ای که خواهند کنند» (برهان). هر چند که نور زیاد ماه مزاحم مشاهده این شب نشینی آسمانی است. در منظومه شمسی اجرام دیگری به نام سیارک ها وجود دارد که تعداد آن ها زیاد است و به میلیاردها جرم آسمانی می رسد که این اجرام به دور خورشید می چرخند.

خورشید به عنوان تنها ستاره منظومه شمسی است که نور و گرما دارد. سطح پلوتون یکی از سردترین مکان های منظومه شمسی ما است. فیلم ها و انیمیشن های حذاب و کاملا گویا که با مشاهده آن ها ساعت ها غرق در درس خواندن می شوید، بدون این که خسته شوید و یا مطلبی برایتان ناگفته بماند. برخی از این اجرام آسمانی و ستارگان بدون استفاده از تلسکوپ قابل دیدن هستند و هنگام شب می توان ان ها را دید. بدون شک داشتن یک راهنمای کار بلد که در امر آموزشی تجربه کافی داشته باشد، می تواند برای دانش آموزان بهترین نکات و درست ترین روش های درس خواندن را آموزش بدهد.

در سال های گذشته آموختید که سیارات از خودشان نوری ندارند و دائما به دور یک ستاره می گردند و دارای یک یا چند قمر هستند. دانشمندان هنوز در حال تحقیق و جستجو در مورد چگونگی شکلگیری غولهای گازی هستند و مدلهای اولیه تشکیل منظومه شمسی را برای درک نقشی که مشتری، زحل و سایر سیارات در شکلگیری این منظومه ایفا میکنند را به اجرا میگذارند. در مورد منظومه شمسی، مرکز جرم مشترک همواره با تغییر موقعیت نسبی سیارهها، در حال تغییر است.

در این مدت اخبار زیادی در مورد این بازی و استودیو گیرباکس، سازنده آن شنیدهایم. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، اخترشناسان این ماده شیمیایی که با نام دی متیل اتر شناخته می شود و یکی از عناصر سازنده حیات است را در یک صفحه تشکیل دهنده سیارات اطراف ستاره جوان “IRS ۴۸” کشف کردند. در جدول زیر برخی از ویژگی های سیارات نوشته شده است. کتاب زمین سیاره ای آبی ست نوشته نیکول پنتلیکوس و ترجمه آویشن امین صالحی است. در شامگاه امشب شنبه، ۲۲ دی سیاره بهرام با ماه به کمترین فاصله با یکدیگر قرار میگیرند.

کلاهک یخی قطبی سیاره بهرام را در پایین تصویر میتوان دید. روز جمعه ۷ آذر، ماه در اوج زمینی قرار میگیرد و بیشترین فاصله را با زمین خواهد داشت. تلاش مسلمانان در قرن هفتم در زمینه نجوم به اوج خود رسید و رصدخانه ی در مراغه به همت خواجه نصیر الدین طوسی بنا شد و آن رصدخانه محیطی شد برای ستاره شناسان تا در آن جا به مطالعات علمی بپردازند.

از قرن 18 تا کنون را دوران کهکشانی یا همان کیهانی نامگذاری کرده اند. انجمن علمی نجوم دانشگاه خوارزمی با همکاری یک گروه دوبله نجومی، مستند دوبله شده “Mars: Inside SpaceX” را به صورت آنلاین و اختصاصی اکران می کند. بنابراین با چشم عریان در آسمان سرخ دیده میشود. به گزارش ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره توضیح داد: در آسمان شامگاهی امشب شنبه شب ۲۲ دی، شاهد همنشینی ماه و سیاره سرخ بهرام خواهیم بود.

به گزارش ایمنا و به نقل از انجمن نجوم آماتوری ایران، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه چهارشنبه، ۵ آذر سیاره سرخ بهرام ۴.۹ درجه شمال ماه قرار میگیرد. کاوشگر «استقامت» (Perseverance) حدوداً سه هفته دیگر به مریخ خواهد رسید و عصر جدیدی را در اکتشاف سیاره سرخ آغاز خواهد کرد. هفتهنامهٔ نیو ساینتیست نظرسنجی در اوت ۲۰۰۵ برپا ساخت و در آن ۱۰ نام برتر برای نهادن بر روی سیارهٔ جدید را معرفی کرد و دیدگاه مردم را خواستار شد.

این مطالعه جدید شواهدی از وجود یک «ذخیره بزرگ، نهچندان عمیق و بهراحتی قابل برداشت از آب» در این منطقه از مریخ پیدا کرده است. بهتر است بدانیم که ما همیشه نمی توانیم این صورت های فلکی را در آسمان ببینیم بلکه در زمان هها و موقعیت های خاصی قابل رویت هستند. مشاورین ارشد حرف آخر به چندین سال سابقه مشاوره در امر تدریس و مشاوره، اکنون به صورت رایگان اندوخته های خود را در اختیار دانش آموزان عزیر قرار می دهند. کافی است فرم زیر را پر کنید و در سریع ترین زمان به صورت رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید