شازده کوچولو چگونه خلق شد؟

در سال ۱۹۳۵، هواپیمای de Saint-Exupéry نویسنده کتاب که خلبان هم بود، دچار نقص فنی و فرود در صحرای بزرگ آفریقا شد. در سال 2016 محققان وجود احتمالی یک سیاره نهم در منظومه شمسی را مطرح کردند که اکنون سیاره نهم یا سیاره X لقب گرفته است. هرچند که اکنون هفت حلقه مختلف در اطراف زحل تشخيص داده شده است، اما در مورد منشأ اين حلقه ها هنوز نظر واحدی به دست نيامده است . دورترین سیاره منظومه شمسی (بدون در نظر گرفتن پلوتون) سیاره نپتون با اندازه و ساختاری شبیه همسایه خود اورانوس است.

در مؤید الفضلاء واژه­ای شبیه به هرباسپان آمده و در شرح آن چنین نوشته شده: «هرماسیان: ای هرباسیان، کذا فی الإصطلاح. مقایسه لایه گذار آلفونی حاصل از کد ذره ای سه بعدی با داده های تجربی ماهواره کلاستر در حالت میدان مغناطیسی بین سیاره ای جنوبی. از این رو سیارهای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید، ایرانیان باستان آن را «تیر» نامیده و در یونان «مرکوری» یا «پیک خدایان» لقبش داده بودند. در زهره، از جمله، یک سال کوتاهتر از یک روز است، این به دلیل این واقعیت است که به دور محور خود کندتر از یک ستاره در منظومه شمسی می چرخد.

کتاب The Little Prince خوانده شده ترین و ترجمه شده ترین اثر جهان است همچنین به عنوان بهترین کتاب قرن بیستم و در سال ۲۰۰۷ به عنوان کتاب سال فرانسه انتخاب شده است. این کتاب به بیش از ۲۸ زبان و گویش دنیا ترجمه و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه، پرفروش ترین کتاب تاریخ محسوب میشود. با وجود این که سیارهی ناهید با چرخش به دور مدار خود به زمین نزدیکتر میشود، اما جالب است بدانید که، سیارهی عطارد نزدیکترین سیاره به کرهی زمین محسوب میشود.

اعتقاد بر این است که بالاترین لایهی زمین جامد(لیتوسفر)، شامل«ورقه»1های سخت مکانیکی است که روی لایهای نرمتر در گوشتهی زمین حرکت میکنند.زمین ساخت ورقهای میتواند بیشتر ساختارها و فرایندهای مؤثر در سطح سیارهی ما را شرح دهد.برای مثال،در جایی که ورقهها باهم برخورد میکنند، رشتهکوهها تشکیل میشوند. در برهان قاطع، ذیل «نهی در نواد» چنین آمده است: «نهی در نواد: یعنی در سوراخ گذاری و به زیان آوری، چه نواد به معنی سوراخ و زیان باشد و کنایه از این است که معدوم سازی و بی­نشان گردانی» (برهان). و در بعضی شروح اسکندرنامه نوشته: که نورد عبارت از سوراخ روباه؛ چرا آن هم که پیچ در پیچ باشد» (غیاث­اللغات: ذیل نورد).

دکتر گریم میگوید سایر روشها به کار نمیآیند، چرا که وزن سیارات بسیار کم و یا خود ستاره مادر بسیار کمنور است. معین در حاشیۀ(5)، ذیل همین ترکیب نوشته­اند: «رک: نواد»(همان) صاحب برهان، ذیل «نواد» نوشته است: «نواد: بر وزن سواد، سوراخی را گویند مانند مخزنی به جهت پنهان کردن چیزها و به معنی زیان هم هست که به عربی نقصان3 گویند و به معنی زبان هم به نظر آمده است که عربان لسان خوانند(6) و ظاهراً درین دو معنی تصحیف­خوانی شده باشد! الله اعلم» (برهان). این سیاره 17 برابر سیاره زمین وزن دارد اما چگالی آن از چگالی زمین کمتر است، به دلیل فاصله این سیاره تا خورشید، نپتون طولانی ترین دوره تناوب مداری را در بین سیارههای دیگر منظومه شمسی دارد.

این سیاره پس از مریخ نزدیکترین سیاره به زمین است . پس ازحصول شرایط، کدخدا یکی از سه عطیه کبری و وسطی و صغری را به مولود می بخشد. گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت معلم تهران عطیه در اصطلاح فن تنجیم بخششی است که منجمان احکامی برای تعیین عمر مولود به یکی از سیارات نسبت می دهند. از تاثیر کدخدا درهیلاج بر کمیت سالهای عمر مولود و کیفیت سعادت و نحوست آن استدلال می کنند. فرود بر سیاره مریخ یکی از مسائل مهم و چالشی صنعت فضایی بوده که با عدم قطعیتهای سیستمی و محیطی فراوانی مواجه است.

اما از سال 1382 این برنامه ها وسعت فراوانی یافت. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، ایلان ماسک، مدیرعامل پروژه اسپیس ایکیس و از چهره های سرشناس عرصة فضانوردی، اخیراً در حال کار برای راهاندازی یک پایگاه در مریخ تا پیش از سال 2030 است. در واقع بدن بشری و بدن اوتاری هر دو واقعی هستند اما همانطور که جیک در یک از روایتهایش اعتراف میکند، بدن اوتاریاش روز به روز واقعیتر و دوستداشتنیتر میشود. سیارات در آسمان حرکت کرده و محل آنها تغییر میکند، ولی ستارگان نسبت به هم دارای مکانهای تقریبا ثابتی هستند.

رنه هلر از دانشگاه مکمستر در همیلتون آنتاریو کانادا میگوید: «اما تا کنون هیچ کس با این پرسش مواجه نشده که آیا مکانهای دیگر، محیط زیستی همچون زمین را تامین میکنند یا نه». 24(94 (زمین شناسی مهندسی و محیط زیست)), pp.129-138. زمین تنها سیاره ای است که در جو آن اکسیژن، نیتروژن، دی اکسید کربن و دمای مورد نیاز وجود دارد که برای بقای انسان ها، گیاهان و حیوانات ضروری است. گانیمید ، یک قمر گالیله ای چهار قمر بزرگ مشتری که توسط گالیله (1642-1564) کشف شدند ، قمرهای گالیله ای نامیده می شو ند .

حلقه های اصلی زحل A و B نام دارند بعد از این دو حلقه C بزرگ تر است و بعد از آن D و F به ترتیب اندازه قرار می گیرند. این ادامه داستان همان شخصیتهاست، اما چه اتفاقی میافتد وقتی این جنگجویان که مایل به فدا کردن جان خود هستند و در پشت توراکها از صخرهها میپرند، بزرگ شوند و فرزندانی در اختیار داشته باشند؟ شاید این تردید به وجود آید که «هرباسپ یا هرباسپان یا هرپاسبان» ارتباطی به این بیت خاقانی ندارد؛ امّا باید بگوییم که «پاسبان» در این بیت به معنی ستارگان آسمان آمده و این معنی استعاری «پاسبان» تا حدودی منطبق است، بر معنی «سیاره» برای «هرباسپان» و احتمال این هم هست که «سیّاره» مصحّف «ستاره» باشد که از شروح دیوانی خاقانی بغلط استخراج گردیده و در ادامه شرح شادی آبادی را بر این بیت خاقانی خواهیم آورد.

امروز ما در مورد هشت مکان “نمادین” در مریخ صحبت خواهیم کرد که ممکن است مورد توجه گردشگران فضایی آینده قرار گیرد. این مسئله ممکن است به این معنی باشد که تمرکز بازی بر مبارزات از راه دور و با تیر و کمان بیشتر از تمرکز با سلاحهایی مثل یا چاقو است. پاندورا بخشی از برنامه پیشگامان اخترفیزیک ناسا است که بر ماموریتهای کوچک، کمهزینه و در عین حال جاهطلبانه برای باز کردن اسرار جدید از کیهان تمرکز دارد. ایسنا: امکان سفر به چشماندازهای تحسینبرانگیز مریخ با استفاده از مجموعه تصاویری که سطح سیاره قرمز را با جزئیات دقیق نمایش داده، در کتاب جدید یک نویسنده فرانسوی ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید