سیارات خاکی یا زمین مانند چه تفاوت ها و شباهت هایی با هم دارند؟

اگر بخواهیم به زبان جرم رسیدن به تعادل هیدرواستاتیک را برایتان شرح دهم باید بگویم که هر جرمی به 0.1 جرم زمین برسد قطعا تعادل هیدرواستاتیک هم دارد. به عنوان نزدیکترین سیاره به خورشید، دمای سطح عطارد تا ۴۵۰ درجه سانتیگراد در روز بالا میرود اما از آنجا که جو کافی برای نگه داشتن این گرما وجود ندارد شبهای عطارد تا ۱۷۰ درجه زیر صفر سرد میشوند. در این مطالعه، دکتر میرت روگ و همکارانش از مشاهدات و دادههای آرشیوی تعدادی از رصدخانههای بزرگ، از جمله NOIRLab NSF، تلسکوپهای ESO، تلسکوپ کانادا-فرانسه-هاوایی و تلسکوپ سوبارو با وسعت ۸۰۰۰۰ استفاده کردند.

برای مثال، ریک دو کلاغ را بهعنوانِ وردستهای جدیدش جایگزینِ مورتی میکند و پس از اینکه متوجه میشود آنها خفنتر و باهوشتر از چیزی که فکر میکردند هستند، بهطرز غیرمنتظرهای رابطهی همدلانهای را با آنها شکل میدهد. یخفشانهای انسلادوس از شکافهای نسبتا گرمی در پوسته آن سرچشمه میگیرند که دانشمندان به آنها نوارهای ببری میگویند. از آنجا که کیوان از زمین بزرگتر است باید وزن در این سیاره بیشتر از زمین باشد اما بنا به دلایلی که توضیح داده شد این اختلاف به اندازهای که تصور میکنید نیست. این که چگونه طوفان شن میتواند به اندازهی سطح کل سیاره رشد کند را با این تئوری توضیح میدهند که با بلند شدن طوفان شن در یک منطقه ذرات گرد و غبار معلق در جو سیاره انرژی بیشتری را از نور خورشید جذب میکنند و باعث گرم شدن هوای آن منطقه میشود، سپس هوای گرم بالا رفته و جای خود را با هوای سرد عوض میکند که همین باعث تولید باد میشود.

باور به نیروهای جادویی در تمام ساختار کیهان بطلمیوسی وجود داشت. از این رو ، تمام سیارات به طرف خورشید که در مرکز منظومه شمسی است، کشیده میشوند. به عنوان مثال، از طریق موقعیت استراتژیک پارک ها و اجسام آبی (به عنوان مثال استخرها و دریاچه ها) و ساخت کارخانه هایی در پایین شهر به طوری که آلودگی هوا توسط باد برطرف شود و به محیط شهری وارد نشود. سرانجام در ۷ دسامبر ۲۰۱۵ این فضاپیمای بدون سرنشین با موفقیت رانشگرهای سیستم کمکی کنترل واکنش خود را برای ۲۰ دقیقه روشن کرد و توانست وارد مدار ناهید شود.

این سرعت آهسته برای به جنبش درآوردن و ایجاد واکنش مورد نیاز در هسته و درنتیجه تولید میدان مغناطیسی کفایت نمی کند. بخشی از پاورپوینت سیاره ها را در ادامه مشاهده خواهید نمود. گذشته از ستارگان چشمک زن ، نواری مه مانند و کم نور در سرتاسر آسمان کشیده شده است که به آن راه شیری میگوییم. فرارو- ستاره شناسان با استفاده از مشاهدات و دادههای آرشیوی از چندین تلسکوپ فضایی و زمینی، تعدادی قابل توجه از سیارههای شناور آزاد – بین ۷۰ تا ۱۷۰ جرم از این قبیل – را در منطقهای نزدیک از کهکشان راه شیری به نام «انجمن ستارههای جوان Upper Scorpius» کشف کردند.

در کل، زمانی که مناطق بیشتر در خانه ماندن و یک نفر را مسئول مایحتاج روزانه کرده باشند کاهش مقیاس بیماری وشرایط بهتر به وجود می آید. این بزرگترین نمونه از چنین سیاراتی است که در یک گروه کشف شده است و تعداد شناخته شده آنها در کل آسمان را تقریباً دو برابر میکند. در حالی که آخرین تحقیقات نشان می دهد که سیاره پنجم بزرگ دیگری نیز وجود دارد.

بیبی(ترکی) بانویی که چون ماه زیبا و نورانی است. منبع به وجود آورندهی انرژی لازم برای شکل گیری سریعترین بادهای منظومهی شمسی در این سیارهی دوردست ناشناخته باقی مانده است. یکی از اندیشمندان قرن دوم بعد از میلاد ، به نام بطلیموس که در اسکندریه مصر زندگی می کرد. ماده دوم این معاهده میگوید: ملتها نمیتوانند روی فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی به منظور بهرهبرداری یا اشغال یا به هر منظور دیگری ادعای مالکیت کنند. زمین از اقیانوسهایی پر از آب پوشیده شده البته مریخ هم میتوانست زمانی دریا داشته باشد ولی در هیچ سیارهی دیگری در منظومهی شمسی جوی پر از اکسیژن وجود نداشته که همین عامل باعث به وجود آمدن حیات در منظومهی شمسی شده است.

البته همین نیز ما را در قبال فرضیهی (۴) با مشکلی جدی مواجه میسازد. نفوذ خورشید ما و با عجله به مرکز منظومه حمل گاز و یخ با خود. در میان اجسام منظومه شمسی ، خورشید بزرگترین جرم را داراست. در نپتون بادهایی با سرعت ۱۱۰۰ کیلومتر در ساعت میوزد. در شبی تاریک و صاف ، ستارگان چنان میدرخشند که گویی میتوان با دست آنها را لمس کرد. دانشمندان در بارهی منشا این شش ضلعی تئوریهای مختلفی را ارائه دادهاند که بیشتر به اثرات تعامل پیچیده موجهای هوا در جو سیاره برمیگردد.

از آنجا که هلالهای عطارد تنها به کمک تلسکوپ قابل روءیت است، اگر میخواهید عطارد را با تلسکوپ کاوش کنید، مواظب باشید که به طرف خورشید نشانه نروید. اطلاعات جدیدی که از زهره به دست آمده است شاید سرآغازی برای کاوش دوباره این سیاره باشد. فرض ساده این ایمان آن است که شخصی بگوید: “من به پزشک الف ایمان دارم”. فرض کنید که و دو وضعیت امور باشند. جالب است بدانید، قبل از آواتار، فیلم تایتانیک، پرفروش ترین فیلم بود که هر دوی این فیلم ها را جیمز کامرون ساخته است.

بسیاری از ستاره شناسان بر این باورند که این جهت گیری غیر معمول ممکن است به علت برخورد با یک سیاره به اندازه زمین در روزهای نخست شکل گرفتن سیاره به وجود آمده باشد. حرکتهای اجسام در فضا ، به علت کشش گرانشی میان آنهاست. اما اگر سیاره ای بالای 800 کیلومتر شعاع داشته باشد به تعادلی هیدرواستاتیک رسیده و آنقدر سنگین می شود که جاذبه اش حرف اول را در شکلش می زند. در منظومه شمسی چهار سیاره کوتوله رسمی وجود دارد که نام آنها به ترتیب «سرس»، «هائومیا»، «ماکی ماکی» و «اریس» است.

در یک قلمرو روحانی تر، مشتری بر ادیان و فلسفه حکمرانی می کند. این اجرام بسیار کم نور که کمتر از ۱۳ برابر جرم مشتری هستند و به یک ستاره یا کوتوله قهوهای متصل نیستند، بلکه در میان آنها سرگردان هستند. مشتری، اورانوس و نپتون نیز حلقه دارند، اما آنها چیزی مثل شش ضلعی بزرگی که قطب شمال زحل را در برگرفته ندارد هر ضلع شش گوشهی زحل ۱۲۵۰۰ کیلومتر طول دارد، یعنی به حدی بزرگ است که میتواند ۴ زمین را در خود جای دهد. به عطارد، زهره، زمین ومریخ که به خورشید نزدیک هستند سیارات داخلی و به مشتری، زحل، نپتون واورانوس را سیارات خارجی می گویند.

اورانوس در چنین تلسکوپی به صورت قرص بسیار کوچکی است که اندک تفاوتی با یک ستاره معمولی دارد. طبیعی است که در این عبور مثل خورشیدگرفتگی تمام قرص خورشید گرفته نمی شود و فقط سطح کوچکی از آن توسط ناهید پوشیده می شود. طوفانهای شن مریخ بزرگترین طوفان در منظومهی شمسی هستند که قادرند تمام سطح سیارهی سرخ را به مدت یک ماه تیره کنند. این فایل شامل 29 اسلاید و در قالب powerpoint ارائه شده است.

اگر این قالب از الگوئی چند ضلعی به هم پیوسته و درهم قفل شده تشکیل شده باشد، نام فیروزه (تار عنکبوتی) به خود میگیرد. در واقع، اگر حدود ٨٠ برابر بیشتر از جرم اکنونش جرم داشت، به یک ستاره تبدیل می شد. همینطور که آرام آرام به سمت یک دستگاه آنالیز خاک ماه میروید تا آن را بررسی کنید، یک لحظه به خود آمده میبینید که ستارهها بیش از حد شفاف هستند و شما واقعا در حال انجام کارهای علمی روی سطح ماه هستید.

بااینحال برای اکثر افراد ستارهها با چشم غیرمسلح سفید به نظر میرسند. به این ترتیب، اکثریت قریب به اتفاق سیارات فراخورشیدی شناخته شده از نظر گرانشی به ستارهها متصل هستند. حداقل 82 قمر در مدار زحل شناخته شده اند که 53 مورد از آنها به طور رسمی نامگذاری شده است. با این حال، چندین سیاره شناور آزاد در طی دو دهه گذشته در بررسیهای مختلف کهکشانی کشف شدهاند. این سیاره به دلیل شباهت هایی که به زمین دارد همواره مورد توجه محققان و کاوشگران بوده تا بتوانند نشانه ای از حیات را روی آن کشف کرده و یا حتی شرایط زیست انسان بر روی آن را بسنجند.

چهارمین سیاره دور از خورشید در منظومهی شمسی مریخ نام دارد،مریخ سیارهای سرد و بیابانی است و توسط گرد و غباری از جنس اکسیدهای آهن پوشانده شده که رنگی قرمز به این سیاره میدهد. در واقع بیشتر ستارگان قابل دید برای چشم غیر مسلح ، در محدوده یک هزار سال نوری واقع هستند. این مه حفره فام ، دهها هزار سال نوری با ما فاصله دارد. با دوربین دو چشمی یا تلسکوپ کوچک ، به صورت اجتماع انبوهی از هزاران هزار ستاره کم نور دیده میشود.

در حقیقت این لکه طوفان عظیمی است که بیشتر از ۳۰۰ سال است دیده میشود. یکی از حلقههای زحل به حدی کج نبود که از زمین دیده شود. نپتون نيز در عرضهای جنوبی جوّ خود دارای يک به نام لكّه تيره بزرگ (Great Dark spot) است که ابرهای سفيدی آن را احاطه کرده اند. ناحیه بزرگ نیمکره شمالی ایشتارتراISHTAR TERRA نام دارد ودارای کوههایی بلند است که ارتفاع بلندترین آنها بانام ماکسول به 10 کیلومتر می رسد.مساحت ایشتار ترا در حدود استرالیا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید