سوالات متن مطالعات نهم درس 1 تا 12 :: کنکوری سلام

ولی زهره هم اتمسفری داشتکه در طی زمان در رفته است، و مریخ و زمین هم همینطور. این صخرهها با خنک شدن و انقباض فضای داخلی سیاره در طی میلیاردها سال از زمان تشکیل عطارد، تشکیل شده و افزایش یافتهاند. چون که میدانیم انرژی باد خورشیدی درحال ذخیره شدن دراتمسفر ما اینجا روی زمین است. انرژی کافی را میگیرند تا فرار کنندو آزاد شوند از جاذبه سیاره فقط با گرم شدن. ذرات چگونه انرژی کافی برایفرار را میگیرند؟ ذرات اتمسفر انرژی کافی برای رهایی از گرانش سیاره را پیدا کردند، به فضا در رفته اند و هیچوقت برنمیگردند.

اما در طرف دیگر،مریخ محافظت نشده است چون میدان مغتاطیسی ندارد، و بعد میلیاردها سال، شاید اتمسفر کافی از دست رفته باشد تا سبب تحول از یک سیاره قابل حیات به سیاره ای که امروز میبینید، باشد. لایهٔ بیرونیتر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است. بستر رودخانه ایی که توسطآب مایع شناوری به وجود آمده اند. هر چند که تولید این حرارت وضعیتی همچون وضعیت زهره را در زمین به وجود نمی آورد ، اما می تواند خطرات بسیاری را در پی داشته باشد . زحل، مشتری و مریخ سه سیاره ای میباشند که میتوان آنها را در شب در هر کجای دنیا بدون نیاز تلکسوپ مشاهد کرد.خسرو جعفر زاده، رئیس مرکز نجوم اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این شبها می توان سیاره های زحل، مشتری و مریخ را در آسمان شب به راحتی و با چشم غیر مسلح دید.

گرانش مشتری احتمالاً عامل پرتاب شدید نپتون و اورانوس به فواصل دورتری از خورشید است. میدان مغناطیسی ممکن است انرژی باد خورشیدیرا جمع کند که حتی اجازه در رفتن مقداربیشتری اتمسفر میشود. بادبان ها میتوانند انرژی باد خورشیدی را جمع کنند. راه دومی که میتوانند انرژی بگیرنداز طریق باد خورشیدی است. این سیاره، مانند سیاره کاپا، از این نظر که ستاره است یا سیاره مورد بحث است. —سیارات خارجی ( مشتری مانند )- سیارات داخلی و خارجی به چه سیاراتی می گویند ؟

1. چشم مشتری حدود ۸ کیلومتر مرتفعتر از ابرهای اطراف است، بیشتر از گاز آمونیاک و ابرهای یخی ساختهشده است. به گفته «جین گریوز»، پژوهشگر ارشد این پروژه، ممکن است فرایندهای شیمیایی یا فتوشیمیایی ناشناختهای نیز در این میان وجود داشته باشند. با کیفیتترین عکس نیست،شهوت انگیزترین نیز نیست، تصویر اخیراً گرفته شده نیز نیست، ولی تصویری است که برش بستر رودخانه ها را روی سطح سیاره نشان میدهد. همچنین میزان نوری که از ستاره خود دریافت میکند ۷۵ درصد نوری است که از خورشید به زمین میرسد.

ما اندازه گیری های مشابهیاز زمین و زهره داریم. زهره ‘الهه عشق’ نامیده میشود و شباهت زیادی در اندازه و جرم به زمین دارد. من اشاره کردم که دو نکته درباره داستان گولدیلاک وجود دارد که میخواهم توجهتان را جلب کنمو بهتان یادآوری کنم، و دومی آنکمی بیشتر نامحسوس است. این آشکارترین اشارهای است که «هرژه» ، از زبان آدمهایش به دنیای سینما میکند. گیم Borderlands نیز یکی از بازی هایی بود که پس از این اتفاق فقط به صورت آفلاین قابلیت استفاده داشت ولی حالا پس از مدت ها کاربران کنسول پلی استیشن ۳ می توانند مجدداً به صورت آنلاین با دوستان خود از این بازی استفاده کنند.

حلقه های زیادی دور زحل وجود دارد که جنس همه آنها از گاز است و جنس زحل نیز از گاز است. در حالی که باید نزدیک به دایره باشد، این سیاره یک دنباله در اطراف “مسیر” مدارش داشت، Alexis Bouvard مشکوک شد که این یک سیاره است. شهاب سنگها دنباله دارند که بطور شگفت انگیزی یادآور آشکاریاز فرار اتمسفری هستند. بعضی هایشان دارند هنوز در مدارند، شامل سفینه مِيوِن.که در حال حاضر دور مریخ میگردد، که من درگیرش هستم و باعث شدهتا اینجا رسیده است، از دانشگاه کلرادو.

پس من یک مسئله اینجا برایتان بیان کردم، ولی راه حلی را هنوز ندارم. گرچه هنوز شواهدی از حیات روی سطح تایتان کشف نشدهاند، ماهیت شیمیایی پیچیده و منحصربهفرد این ماه از یافتههای قطعی هستند که آن را به مقصدی ایدهآل برای کاوشها تبدیل میکنند. فال هفته مهر : برای درصدی بالا از متولدین این ماه، عشق دردسرآفرین بوده است البته شاید برای بعضی این دردسرها شیرین و پرهیجان باشد ولی برای برخی مشکل ساز و مانع زندگی راحت.

از دیگر سنگهای ماه تولد بهمن میتوان به جاسپر اشاره کرد که به عنوان گوهر شانس متولدین بهمن نیز شناخته می شود. آیا شرایط زندگی در سیاره های دیگر هم وجود دارد یا نه ؟ و در این مغناطوکره به علت برخورد طوفانهای خورشیدی و دیگر پرتوهای کیهانی پلاسماهایی با دمای ۱۰٬۰۰۰ کلوین به وجود میآید. روورها وسایل نقلیه رباتی هستند که از زمین کنترل می شوند و به لطف آنها اطلاعات بی نظیری در زمین شناسی مریخ وجود دارد. رایس، نویسنده اصلی مقاله جدیدی که به زودی در مجله «The Planetary Science Journal» منتشر میشود، اظهار کرد: «امکان مشاهدۀ این سیاره دوردست بدون استفاده از این نوع روش وجود ندارد.

سه الهه (میوز) را در بخشهای بعدی این مقاله مشاهده خواهید کرد. وقتی ما تمام اندازه ها را داشته باشیم، تمام اینها را به هم میپیوندیم،و ما میتوانیم بفهمیم چگونه این سه سیاره با محیط فضای اطرفاشان در تعامل هستند. خب، ما سفینه به هر سه سیاره فرستاده ایم. این استفاده با آگاهی از معنای نمادین هر رنگ و واکنش کلی ایجاد شده در روان در برابرحضور یک ترکیب یا هارمونی از رنگها همراه است. و میتوانیم بگوییم که میدان مغناطیسی برایقابلیت حیات مهم است یا نه.

من دوست دارم یک یا دو دقیقه صحبت کنم درباره میدانهای مغناطیسی. من دوست دارم به آن مثل محافظ عطسه میز سالاد برای سیارات فکر کنم. از فعالیتهای مهم این اتحادیه میتوان کمک به کشورها برای حفظ تنوع زیستی، برگزاری کنفرانس ها و گردهمایی های بین المللی و تحقیق و بررسی مداوم گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر در سراسر جهان را نام برد. او دانشمندی است که بر روی تالارهای گنج تحقیق میکند. سیاره اورانوس دارای 27 قمر شناخته شده است که بیشتر آنها تا عصر فضا کشف نشده بودند.

مشتری پرجرم ترین سیاره منظومه شمسی است که چهار قمر بزرگ و تعداد زیادی قمر کوچک دارد. در قسمت دوم پرفسور کوکس دو سیاره سنگی حاضر در کمربند حیات منظومه شمسی، زمین و مریخ را مقایسه میکند. در سال 2016 دانشمندان اولین مدل جهانی دیجیتال از عطارد را منتشر کردند که بیش از 10 هزار تصویر حاصل از مسنجر را با هم تلفیق کرده بود تا بینندگان را از جهان کوچک خودشان به فضاهای وسیع خارج از زمین ببرند. و بله، همکارانم که بعدا این را میبینندخواهند فهمید این اولین بار در تاریخ جامعه ماست که باد خورشیدی با مخاط برابر شده است.

احتمالا هم ستاره شناسان و هم مردم جامعه درباره تعداد سیارات منظومه شمسی بحث میکنند. در این زمان، منظومه شمسی که زمانی پر جنب و جوش بود مثل اکثر نقاط فضا به مکانی سرد، آرام و مرده تبدیل میشود. به گفته تیم رصدخانه لیدن در هلند که این کشف قابل توجه را انجام دادهاند، با گذشت زمان، دی متیل اتر باعث تشکیل پریبیوتیکهایی(prebiotics) مثل اسیدهای آمینه و قندها میشود که اساس و بنای حیات در سیاره زمین هستند. این انرژی درطول خطوط میدان مغناطیسی زمینهدایت شده، تا در نواحی قطب ها فرود آید، و باعث شفق قطبی بسیار زیبایی شود.

میدان های مغناطیسی در درون اعماق یک سیاره شکل میگیرند با هدایت الکتریکی و چرخش مواد مایع که میدان مغناطیسی بزرگ و کهن اطرافزمین را تشکیل میدهد. اتمسفرها انرژی لازم برای دررفتن را چطور میگیرند؟ و این برای تمام اجرام دارایاتمسفر اتفاق میافتد. این امروز بر مریخ نمیتواند اتفاق بیفتد. اتمسفر امروز مریخ نازک و سرد است برای اینکه آب به وضع پایداری چون مایع باشد. جالب است بدانید که ونوس به آرامی از شرق به غرب می چرخد و جهت چرخش آن در جهت مختلف سایر سیاره ها خواهد بود.

نظریاتی در این باب موجود است که این ارتباطات از طریق ریشه ها برقرار می­ گردد. شاید خود کاسه ها هستند که به نتیجه داستان کمک میکنند، که درست است. اینجا یکی از تصاویر محبوب من از مریخ است. اکنون می دانید که در کدام کشور تصاویر طبیعت فیلم معروف “آواتار” فیلمبرداری شده است. فرض تمایز مفهومی بین ماهیت و وجودِ یک شئ در واقع همان تمایزی است که بین حکایت گری دو گزارۀ ”این شئ چیست“ و ”این شئ هست“، برقرار است. حالا سیارک درون یک محفظه است و میتوان به درستی روی آن کار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید