ده دانستنی دربارهی مریخ

منشأ کل متان موجود در جو هنوز بهصورت یک راز باقی مانده است. عتیقی درباره امکان وجود حیات در این سیاره گفت: سیاره برجیس با توجه به وضعیت گازی بودن و شرایط پیچیده جوی نمیتواند دارای حیات حتی از نوع اولیه باشد، اما برخی از اقمار آن از جمله قمر آیو دارای سیستم آتشفشانی فعال، با ۲۰۰ آتشفشان است و قمر اروپا از اقمار گالیلهای که برای اولین بار توسط گالیله ایتالیاتی از درون تلسکوپ مشاهده شد؛ دارای اقیانوسهای منجمد سطحی بوده و بشر همواره به دنبال کشف راز حیات در بخشهای مختلف کائنات از جمله قمر اروپا در اطراف برجیس است.

دانشمندان تا کنون هیچ گواهی از حیات برروی مشتری نیافتهاند. ورزش از همه نوع، بازی های شانس و قدم زدن در پارک با حیوان خانگی خانواده (مشتری حیوانات را دوست دارد) اینها همه توسط این سیاره حکومت می شوند. ۳۸-اگر خاک و آب و هوا ی زمین آلوده شوند چه سرنوشتی در انتظار همه ی جانداران است؟ هرمز در یک مدار کم وبیش تخم مرغی (بیضیگون) به دور خورشید میچرخد. ستارهشناسان با تلسکوپهای برپاشده در زمین و ماهواره هائی که در مدار زمین میگردند به بررسی مشتری میپردازند. در شکل، سیارک ها را می توان با مجموعه ای از نقاط که به طور یکنواخت در امتداد یک مدار بیضی توزیع شده اند نشان داد.

موقعیت ستارگان در آسمان به گونه ایست که وقتی به آنها نگاه می کنیم تعدادی از آنها ممکن است به صورتها و شکل های خاصی دیده شوند این شکل ها را به اشیا و حیوانات تشبیه می کنند و به آن صورت فلکی می گویند. با توجه به وضعیت مداری این دو جرم در گردش به دور خورشید، گاهی اوقات این اجرام به گونه ای قرار می گیرند که از دید ناظر زمینی صرفا در راستای چشم ناظر دیده می شوند.

ستارهشناسان بر این باورند که خورشید، سیارات و دیگر اجرام سامانه ی خورشیدی از چرخش ابرهائی از گاز و غبار پا گرفتهاند. عتیقی درباره امکان وجود حیات در سیاره کیوان گفت: سیاره کیوان نیز به دلیل گازی بودنش، نمیتواند مکانی برای وجود حیات باشد، اما برخی از قمرهای آن از جمله بزرگترین قمر آن «تایتان» که به عنوان اولین قمر بعد از ماه از نزدیک توسط کاوشگران بدون سرنشین زمینی مورد مطالعه قرار گرفت، از جمله کاندیداهای وجود حیات در سامانه خورشیدی است. دانشمندان می اندیشند که اگر مشتری دارای گونهای از زیست باشد، حیات در این سطح پا خواهد گرفت، چنین حیاتی در گاز خواهد بود زیرا در این سطح هیچ بخش جامدی وجود ندارد.

در آن بخش از سیاره که از خورشید دور میباشد مغناطکره به صورت دنبالهای سترگ در فضا کشیده میشود که دنباله مگنتو نامیده میشود. کشیده شدن گازهای داغ ، مخصوصاً اگر سبک باشند ، نسبت به گازهای سرد به وسیله نیروی جاذبه به سختی انجام می گیرد . در یک اتفاق کاملا نادر ، مقابله سیاره برجیس در 6 فوریه 2015(17 بهمن93) با اعتدال آن در فوریه همزمان بود.وقتی خورشید در 5 فوریه(16 بهمن) از سطح استوایی سیاره برجیس عبور کرد ، این ظاهر شدن بر روی لبه یک سیاره غول پیکر می باشد که صحنه را برای یک سری از حوادث قابل توجه فراهم نمود.برای زوج قمرهای بعدی ، ناظران در پشت صحنه می توانند قمرهای سیاره برجیس را که مسبب یک سری از گرفتها و گذرها می باشد را مشاهده نمایند .

وی ادامه داد: همچنین در این تاریخ نوبت مشاهده عبور قمرهای آیو و گانیمد (بزرگترین قمر منظومه خورشیدی) فرا می رسد که می توان در بین ساعت 22:26 تا 22:41 این شب عبور این دو قمر را از مقابل سیاره برجیس از درون تلسکوپ های قدرتمند مشاهده کرد. عبور زمین از صفحه استوایی سیاره برجیس درهفته ها و ماه های آینده بسیاری از حوادث را رقم خواهد زد ، به عنوان مثال در 16 بهمن ماه93 قمر آتشفشانی آیو سایه اش را بر روی قمر گانیمد ، بزرگترین قمر برجیس قرار داد.

قولت قول باشد ها! از زمانی که رابرت هوک در سال ۱۶۶۴ این لکه را پیدا کرد, این ویژگی ها تغییرات چندانی ندادهاند. این تغییرات نشان دهندهٔ سرعت چرخش درونی سیارهاست. پس از آنکه قطر سیاره از ماه بزرگتر شد، شروع به انباشتن یک اتمسفر گسترده میکند و از طریق پدیده پسار اتمسفری، سرعت جذب سیارات خرد آن بسیار افزایش مییابد. او از بچگی علاقهی زیادی به دنیای مد نشان میدهد، اما متاسفانه بخت با او یار نبوده و به خاطر از دست دادن مادرش، زندگی بسیار سختی را سپری میکند. پوسته احتمالاً تا حد زیادی از سنگ بازالت آتشفشانی ساخته شده است که در پوسته زمین و ماه نیز وجود دارد.

احتمالاً بسیاری از شما نمی دانید فیلم “آواتار” از کجا فیلمبرداری شده است؟ اگر زمان تولدتان ژوپیتر ثابت بوده است، شما جایگاه مستحکمی از اصول و دیدگاهها دارید. اگر زمان تولدتان مارس ثابت بوده است، شما دائماً پیرامون کار و عمل هستید و پیروی از آنچه که میخواهید در اولویتتان است. سرس در زمان کشفش در سال ۱۸۰۱، یک سیاره در نظر گرفته شد، اما بعدتر به عنوان سیارک تلقی شد. اما دیدگاهی که ما به این رمان داریم کمی متفاوت با دیدگاه هایی است که تا کنون عرضه شده است.

این سیاره دو قمر با نامهای فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) دارد که البته شکل ظاهری آنها با ماه ما متفاوت است و به شکل کاملاً کروی نیستند. دیموس (deimos) دیگر قمر مریخ است که حدود ۱۲ کیلومتر قطر دارد. حلقه اصلی احتمالا از قطعات سنگی ناشی از برخوردهای شهابسنگ سرگردان با قمر متیس (Metis) تشکیل شده است. بنابراین اصلا عجیب نیست که در نهایت و با مطالعات بیشتر دانشمندان دریابند که سیارات دیگری با ویژگیهای هشت سیاره اصلی در فضای فرا نپتونی وجود دارند که میتوان آنها را در دستهبندی سیارات اصلی منظومه شمسی قرار داد.

حلقههای زحل کاملا نازک میباشند، بنابراین در خط استوای این سیاره میتوان تقریبا این حلقهها را مشاهده کرد. عتیقی گفت: سیاره غول پیکر برجیس بر اساس آخرین دادههای تایید شده، دارای ۷۹ قمر و یا ماه بوده و سیاره کیوان که در زمانی اقمار کمتری نسبت به برجیس داشت، اکنون دارای ۸۲ قمر تائید شده است. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شامگاه امشب ششم شهریور لحظاتی پس از غروب خورشید سیاره های ناهید و برجیس حدود ۲۰ درجه بالاتر از افق غربی در معرض دید قرار خواهند گرفت. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران متذکر شد که علاقمندان به رصد خورشیدگرفتگی دقت داشته باشند که برای رصد کسوف حتما باید از عینک های استاندارد مخصوص رصد خورشید استفاده کنند.

باشگاه خبرنگاران: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره همنشینی ماه با سیارههای برجیس و کیوان در ۲۹ آبان توضیحاتی داد. به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در روز دوشنبه 17 اسفند، ساعت 14:24 دقیقه، سیاره ناهید 3.5 درجه جنوب هلال ماه قرار دارد و علیرغم موقعیت روز، کمترین فاصله هلال صبحگاهی ماه و ناهید در بامداد این روز قابل مشاهده است. مسعود عتیقی،مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: اگر علاقمند به مشاهده یک پدیده زیبا با تلسکوپ های قدرتمند نجومی هستید، سیاره برجیس را دوشنبه 10 اسفند 94 و در حقیقت در بامداد سه شنبه 11 اسفند، نشانه روی کنید.

عتیقی ادامه داد: چهارشنبه 19 اسفند 94، ماه در ساعت 05:25 صبح این روز به وضعیت ماه نو می رسد و در ساعت 10:01 به گره نزولی می رسد و خورشید گرفتگی کامل بروز می کند. عتیقی خاطرنشان کرد: ماه ساعت 02:41 دقیقه بامداد چهارشنبه 12 اسفند ماه به وضعیت تربیع آخر می رسد و ساعت 06:53 این روز، سیاره حلقه بر گردن کیوان با جدایی زاویه ای 3.6 درجه در جنوب ماه قابل رویت است. او بیان کرد: سیارات مورد اشاره، در این شب در زمینه صورت فلکی کمان «قوس» قرار دارند، ضمن آنکه پلوتو در نزدیکی این اجرام است که به علت درخشش بسیار پایین با چشم قابل مشاهده نیست و رصدگران برای مشاهده این سیاره کوتوله به یک تلسکوپ ۱۰ اینچی و حتی بالاتر نیاز دارند.

در این شیوه رابطة علت و معلولی بر مبنای توالی زمانی و مجاورت فضایی میان دو رویداد شکل می­گیرد. این سایه حاصل از گذر سه گانه زمانی اتفاق افتاد که سیاره برجیس (مشتری) در آسمان بالای آمریکای شمالی بود و بسیاری از ستاره شناسان اتفاق را مشاهده نمودند. لزومی ندارد که شما حتما یک ستاره شناس باتجربه باشید تا بتوانید مقابله سیاره برجیس را تجربه نمایید. شما می توانید از الگوهای زیر برای پرسیدن و جواب درباره جزئیات استفاده کنید. به یک روند مشتری چهارمین شی درخشان،در آسمان میباشد (پس از خورشید، ماه و ناهید) اگرچه گهگاه بهرام (مریخ) درخشانتر بهنظر میآید.

منظومه شمسی شامل یک ستاره مرکزی بهنام خورشید، هشت سیاره، چند سیاره کوتوله، دهها قمر، میلیونها سیارک و اجسام فرا نپتونی، و هزاران دنباله دار و شهابواره میشود.. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به این که در ستاره شناسی قدیم ، ‘قران’ به وضعیتی گفته می شد که دو جرم آسمانی کمتر از یک درجه با هم جدایی زاویه ای داشتند، گفت: در شامگاه امروز ناهید و برجیس تنها کمتر از نیم درجه با هم جدایی خواهند داشت.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با تاکید بر این که این خورشید گرفتگی در ایران قابل مشاهده نیست، گفت: گرفت کامل در اندونزی و اقیانوس آرام، بیشتر در شمال استرالیا و جنوب قاره آسیا قابل مشاهده است؛ شرق آسیا و استرالیا فرصت رصد این واقعه را دارند. ، محقق اصلی این مقاله در بیانیهای گفت: این اکتشاف نشان میدهد که نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی میزبان جهان جدیدی است. فضاپیمای ویجر ١ ناسا در سال ١٩٧٩میلادی حلقه های مشتری را به عنوان سومین سیاره دارای حلقه بعد از زحل واورانوس کشف کرد: حلقه اصلی مسطح و حلقه داخلی ابر مانند که هاله نامیده می شود، هر دو از ذرات کوچک و تیره رنگی تشکیل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید