امشب شاهد مقارنه ماه و سیاره زحل باشید – ایمنا

پس از چنین طوفانی ماهها طول میکشد تا همه گرد و غبار نشست کند. کلمهی زحل از فعل زحل یزحل گرفته شده که به معنی گریختن و گریزی است و علت این نامگذاری طبعن چنین بوده که پیش از بازشناسی سیارههای جدید منظومهی شمسی، یعنی اورانوس، نپتون و پلوتون، زحل دورترین و بلندترین سیاره از سیارههای هفتگانه شمرده میشده. یک هسته متراکم در مرکز مریخ است که بین 1500 تا 2100 کیلومتر (930 تا 1300 مایل) شعاع دارد.

زهره دارای شعاع 6052 کیلومتر است که فقط 5 درصد از شعاع زمین کوچکتر میباشد. مریخ با شعاع 3,390 کیلومتر (2,106 مایل) تقریباً نیمی از اندازه زمین است. گروهی از ستاره شناسان با توجه به شباهتهای میان پلوتون و تراتیون با دیگر اجرام کمربند کوئیپر این طور بیان می کنند که هم قمر تراتیون و هم سیاره پلوتو حدود ۴.۵ میلیارد سال قبل، از این کمربند به بیرون پرتاب شده اند، اما گروهی دیگر با توجه به مدار عجیب و مرکز گریز آن اظهار دارند که ممکن است پلوتون ابتدا قمر یکی از سیارات منظومه شمسی(حتی زمین) بوده که بعد از آن رها شده است.

گرمای آیو همراه با آب موجود بر سطح آن در فاصلهی اندکی پس از شکلگیری میتواند نشانهای از وجود حیات کهن باشد؛ حتی در محیطی که تشعشعات مشتری، آب سطحی را از بین میبرند.برجستهترین ویژگیهای این قمر آتشفشانهای آن هستند. مریخ امروز هیچ میدان مغناطیسی جهانی ندارد اما مناطقی از پوسته مریخ در نیمکره جنوبی بسیار مغناطیسی شده است که نشاندهنده آثار یک میدان مغناطیسی از 4 میلیارد سال پیش است.

زمستان شمالی (تابستان جنوبی) 154 سلز و تابستان شمالی (زمستان جنوبی) 178 سلز است. در سردترین روزهای زمستان در مریخ این یخبندان میتواند از قطبها به عرضهای جغرافیایی تا 45 درجه یا نیمه راه استوا گسترش یابد. اگر ظهر روی سطح مریخ در خط استوا بایستید احساس میکنید که در پایینتنه شما بهار (75 درجه فارنهایت یا 24 درجه سانتیگراد) و در سر شما (32 درجه فارنهایت یا 0 درجه سانتیگراد) زمستان وجود دارد. به گزارش خبرنگاران، خاویر ماسچرانو که بین سال های 2010 تا 2018 در کنار لیونل مسی در بارسلونا بازی کرد و با این فوق ستاره آرژانتینی و کاتالان ها به عناوین مختلفی از جمله پنج قهرمانی در لالیگا، پنج قهرمانی در جام حذفی اسپانیا و دو قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دست یافت، به شبکه تلویزیونی سی یلو اسپورتس آرژانتین گفت: هر وقت می خواهم درباره مسی صحبت کنم، همیشه یک چیز را می گویم.

مریخ دارای دو قمر کوچک به نامهای فوبوس و «دیموس» (Deimos) است که ممکن است به عنوان سیارک در نظر گرفته شوند. در همان ابتدای بازی،شخصی به نام مارکوس ، نقل می کند که در زمان های دور موجودات فضایی وارد سیاره پاندورا شدند و یک گنجینه از خود را در مکانی به نام Vault مخفی کردند.به همین دلیل در سیاره پاندورا، هرج و مرج حکم فرماست زیرا هرکسی در پندورا به فکر پیدا کردن این گنجینه است و هر کسی این گنج را برای خودش می خواهد.بعد از سال ها مردم هنوز هم به دنبال گنجینه هستند و گروه های زیادی برای به دست آوردن گنج با همدیگر جنگ دارند.یکی از این گروه ها ، گروه Crimson Raiders هست که کمی از گروه های دیگر شرافت بیشتری دارند و توسط یک پری به نام Lilith رهبری می شوند.شما در اول بازی به عنوان یک عضو جدید وارد گروه Crimson Raiders می شوید و باید خودتان را به اعضای گروه ثابت کنید و این اولین ماموریت شما در بازی است.فضای سیاره پاندورا بسیار شبیه فیلم Mad Max Fury Road است.افرادی مشابه در دو دنیا با دیدگاه هایی شبیه به هم که همگی به دنبال بقا هستند.این را به شما می گویم که بازی تنها به سیاره پاندورا ختم نمی شود و شما یک سفر دور و دراز را در کهکشان ها خواهید داشت.

میلیاردها ستاره مانند خورشید ما در سراسر کهکشان راه شیری پراکنده هستند. ستاره از خودش نور و روشنایی دارد. در جهان تعداد بیشماری سیاره هماندازهی زمین و زهره وجود دارد و فعالیتهای تکتونیکی آنها سرنوشت آنها را مشخص میکند. همچنین وزن اجسام در مریخ کمتر از وزن آنها در زمین است. وزن شخصی که در کره زمین 45 کیلوگرم است در مریخ به دلیل گرانش کمتر فقط حدود 17 کیلوگرم است. Grand Canyon که به معنای حفره بزرگ است درهای شیب دار بوده که رودخانه کلرادو در آریزونا، ایالات متحده از آن عبور میکند. دارای ابرهای ضخیمی است که سطح آن را غیر قابل رویت میکند و قسمت زیادی از گرمای خورشید را جذب میکند.

در این سیاره نشانههایی از سیلهای قدیمی وجود دارد اما اکنون آب به صورت مایع بیشتر در زیر سطح یخی و ابرهای نازک وجود دارد. امروزه نیز در مریخ آب وجود دارد اما جو مریخ بسیار نازک است و آب به صورت مایع نمیتواند برای مدت طولانی در سطح بماند. به علاوه در این سیاره سنگها و مواد معدنی روی سطح وجود دارند که فقط در آب به صورت مایع تولید میشوند. حفظ شدن گرما در آن، دمای ناهید را به 500 درجه سانتیگراد میرساند، که از دمای سطحی عطارد (نزدیکترین سیاره به خورشید) نیز بیشتر است. تشکیل مریخ چگونه بوده است؟

هستهی سیاره با لایهای از هیدروژن فلزی احاطه شده است، لایهی میانی از هیدروژن و هلیوم مایع تشکیل شده است و در نهایت یک لایهی بیرونی گازی وجود دارد. زحل (کیوان) نیز سیارهای گازی و پس از مشتری دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است. آتشفشانها، گودالها، حرکت پوستهها و شرایط جوی مانند طوفانهای گرد و غبار در طی سالیان طولانی چشم انداز مریخ را تغییر داده و برخی از جالبترین ویژگیهای توپوگرافی منظومه شمسی را ایجاد کرده است. برای سیاره مشتری چه مدت طول می کشد تا یک انقلاب کامل حول خورشید ایجاد کند؟

به آرامی و با کمک گرانش، گرد و غبار انباشته شده به تخته سنگها تبدیل شدند و در نهایت این گلوله(زمین) ایجاد شد. جالب توجه این است که در حالی که قطر مریخ تقریباً نیمی از قطر زمین است سطح آن تقریباً هم اندازه زمین خشکی دارد. این دره 446 کیلومتر (277 مایل) طول و 29 کیلومتر (18 مایل) عرض دارد و عمق آن بیش از یک مایل (6093 فوت یا 1857 متر) است. در سطح این سیاره رنگهایی مانند قهوهای، طلایی و برنزه قابل مشاهده است. بر اساس برخی شواهد احتمال دارد برخی از اینها به علت فر سودگی سطح بر اثر سیلابهای بزرگ و رودخانه ها شکل گرفته است .

هوا مریخ بیشتر متشکل از گازی به نام دی اکسید کربن است. سپس اتمهای کربن به هم پیوسته و الماس را می سازد که این الماسها باید تحت تاثیر نیروی جاذبه سیاره به صورت بارانی از کریستال فرود آید. مریخ دارای جو نازکی است که بیشتر از گازهای دی اکسید کربن، نیتروژن و آرگون تشکیل شده است. طبق گفته ناسا جو مریخ از 95/32 درصد دی اکسید کربن، 2/7 درصد نیتروژن، 1/6 درصد آرگون، 0/13 درصد اکسیژن، 0/08 درصد مونوکسید کربن، با مقادیر جزئی آب، اکسید نیتروژن، نئون، هیدروژن-دوتریوم-اکسیژن، کریپتون و زنون تشکیل شده است. همچنین به نظر میرسد که مریخ گذشتهای پرآب با شعبههایی از رودخانهها در مسیر درههای موجود در مریخ، دلتاها و بستر دریاچهها داشته است.

رومیان با دیگر تمدنهای هندو ـ اروپایی خدایان مشترک با نامهای دیگر داشتند، ولی آنها به یک افسانهی ملی غنی که تمدن خیالی یونان خدایانش را از آن گرفته بود نیاز داشتند. فوبوس، ماه نزدیکتر به مریخ و بزرگتر است و شیارهای عمیقی در سطح آن وجود دارد. بازیکنان قراردادهایی را برای ماموریت در یک ایستگاه فضایی که به دور سیاره می چرخد می پذیرند و برای رسیدن به اهداف به سطح سیاره فرود می آیند. روزها پشت سر هم می گذشت وسعید در تمام این مدت در فکر توضیحات و قولی بود که فرمانده در مورد پیدا کردن قسمت دیگر زمین به او داده بود، با توضیحاتی که سعید از ماجرای فرارش داده بود و با شناسایی هایی که از پایگاههای دشمن انجام شده بود ، گروه حمله مطمئن بود که دشمن در حال بازسازی تجهیزات منهدم شده است و این کار مدتی طول خواهد کشید ، تا این که یک روز در حالی که سیستم صوتی شهر مدام برای اعلام یک خبر مهم اطلاع رسانی می کرد ، سعید به مقر فرماندهی ، فراخوانده شد .

دیدگاهتان را بنویسید