آواتار؛ قصه ای آشنا در سرزمینی خیالی

در دیگر سیاره ها شما نمیتوانید جوی پر از اکسیژن یا آب مایع را مشاهده کنید و به همین جهت تنها کره زمین است که حیات را فراهم نموده است. این دو امیدوارند که دیگر ستاره شناسان هم به آن ها ملحق شوند. به گزارش آکاایران این دو ستاره شناس شواهد خیلی قدرتمندی را برای ادعای خود ارائه می کنند. اما عطارد به دلایلی همچون سرعت چرخش پایین تر و داشتن اتمسفری نازک تر، از زهره خنک تر است. دمای زهره به قدری زیاد است که می تواند سرب را ذوب کند.

انسان جزو عالم است اما بدون او عالم، کامل نمی­تواند بود.در سلسله مراتب آفرینش عالم جسمانی، از ازدواج افلاک با طبایع فرزندان سه گانه متولّد می شوند،بنابر این بدون این جزو که مقصود آفرینش است،عالم کبیر صورت کاملی نمی­تواند داشته باشد، با این حال عالم کهین و عالم مهین در دوقطب متقابل قرار می­گیرند.عالم کهین مُدرک و فعّال است و به شناسایی عالم می­پردازد و آن را در راه اهداف خود؛ بویژه هدف رسیدن به حضرت صانع حکیم سامان می­بخشد،«دانایان مردم را عالم کهین گفتند و مردم رنج و راحت را شناسنده است»(همان،1359 :187)در حالی که عالم مهین،انسان را نمیشناسد و نمی­تواند او را تغییر دهد؛بدین ترتیب عالم صغیر را بر عالم کبیر برتری می­نهد.

ویاجر 1 و 2 به منجمان و محققین کمک کرد تا جزئیات دقیقی از ماهوارههای گالیله، حلقههای مشتری، آتشفشانهای گوگردی در قمر Io و رعد و برق در ابرهای مشتری به دست آورند. در ضمن مدار آن چنان به دوردست های منظومه ی شمسی می رود که همه ی فرض های قبلی ما درباره ی مکانیک منظومه ی شمسی را به هم می ریزد. آکاایران به نظر می رسد که دوباره منظومه ی شمسی دارای ۹ سیاره شده است.

دومین عنوانی که در این سری منتشر شد، Borderlands 2 بود که بازیبازان را پنج سال بعد از حوادث نسخه اول، به جهان پاندورا و جستجوی گنجینه بازمیگرداند. نسخه ریسمترشده ی نسخه اول فرنچایز بردرلندز تحت عنوان Borderlands Game of the Year Enhanced در شبکه استیم منتشر شد. باتیگین و براون نتایج تحقیق خود را در «استرونومیکال ژورنال» (Astronomical Journal) منتشر کردند. ولی اکنون ظاهرا که براون می خواهد دوباره تعداد سیارات منظومه ی شمسی را به ۹ عدد برساند. زهره از زمین به خورشید نزدیکتر است.

حجم آن ۷۶۳ بار بیشتر از زمین است. نپتون هم به عنوان دورترین سیاره از خورشید، سردترین سیاره منظومه شمسی است. مثلا در دهه ی ۱۹۸۰ پژوهشگران پیشنهاد کردند که ممکن است یک ستاره ی کوتوله ی قهوه ای با منحرف کردن دنباله دارها از مدار خود و فرستادن آن ها به داخل منظومه ی شمسی، مسئول انقراض های دوره ای روی زمین بوده است. در دهه ی ۱۹۹۰ هم ستاره شناسان پیشنهاد کردند که ممکن است سیاره ای به اندازه ی مشتری در دوردست های منظومه ی شمسی وجود دارد و بعضی دنباله دارها با مدار عجیب را به داخل منظومه ی شمسی می فرستد.

در زمانی که برق مورد نیاز شبکه توسط توربین های برق بادی تزریق می شود برق تولیدی سایرنیروگاهها کاهش یافته از این رو در مصرف سوخت فسیلی این نیروگاهها صرفه جویی می گردد که با توجه به میزان تزریق برق بادی به شبکه ، از انتشار آلاینده های محیط زیست کاسته خواهد شد. آن ها می گویند که این اجرام در قسمتی از مدار خود نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، انسان از زمانی که دریافت میتواند در زمین دخل و تصرف کند، از قدرت خود استفاده کرد و تا میتوانست به تاخت و تاز پرداخت. انتخاب نام پاندورا برای سیاره فیلم آواتار یادآور وصف همر برای زمین است که همین نقش را پاندورای آواتار دارد و از سوی دیگر، بیان کننده کارکرد محوری زن در این فیلم است که برای مثال می توان به تربیت قهرمان فیلم، جیک سالی، توسط یک زن، نیتری، اشاره کرد که به واسطه این تربیت جیک به عمق فرهنگ ناوی ها پی برده و به تدریج ماهیت او نیز از یک انسان مهاجم به یک ناوی مدافع پاندورا تغییر پیدا می کند.

در سال 2011 کیوراسیتی با هدف بررسی سنگ های مریخ و بررسی چگونگی شکل گیری شان به مریخ فرستاده شد. آن ها با بررسی دقیق مدار اجرام دوردست های منظومه ی شمسی و ماه ها شبیه سازی کامپیوتری این ادعا را مطرح کرده اند. جالب تر این جاست که دقیقا همین یک ماه پیش، پژوهشگران ادعا کردند که تابش خیلی ضعیف مایکروویو یک سیاره ی سنگی در فاصله ی ۳۰۰ واحد نجومی را یافته اند.

هر واحد نجومی برابر فاصله ی متوسط زمین تا خورشید است. زهره کمی از زمین کوچکتر و قطر آن ۱۲۳۰۰ کیلومتر است، و با سرعت ۳۵ | کیلومتر در ثانیه بدور خورشید می گردد. عطارد هر ۸۸ روز یک بار یک دور به گرد خورشید می چرخد. ولی این شواهد جدید را دو نفر از دانشمندان سیاره شناس مشهور به نام «کنستانتین باتیگین» (Konstantin Batygin) و «مایک براون» (Mike Brown) از انستیتوی فناوری کالیفرنیا در پاسادنا ارائه داده اند. مانند داستان سنت اگزوپری؛ ما می توانیم در هنگام تعمیر هواپیما در وسط بیابان و هزاران کیلومتر دور از آبادی، مثل همیشه بزرگسال و یک پیگیر جدی و در همان حال تصویرگر جوانه زدن درخت بائوباب ویک گوسفند در جعبه باشیم.

چون 24 ساعته به دور خودش در حال گردش است کروی کامل نیست. نزدیک ترین فاصله ی این سیاره به خورشید در مدار به شدت بیضوی خود، ۲۰۰ واحد نجومی است. اوج یا بیشترین فاصله ی مداری آن تا خورشید هم احتمالا چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ واحد نجومی است. از سال ۱۹۷۹ تا اوایل سال ۱۹۹۹ پلوتو در واقع هشتمین سیاره بود اما در ۱۱ فوریه ۱۹۹۹ این سیاره از مدار نپتون عبور کرده و بار دیگر به دورترین سیاره منظومه شمسی تبدیل شده است و سپس با تعریق سیاره و ویژگی های آن پلوتو به عنوان یک سیاره کوتوله در نظر گرفته شده است.

در عوض آن ها پیشنهاد می کنند که احتمالا سیاره ای به اندازه ی ۱۰ برابر زمین باعث شده این ۶ جرم بدین شکل در مدار عجیب بیضوی خود که نسبت به صفحه ی منظومه ی شمسی انحراف دارد قرار بگیرند. تیم تولید کننده این مجموعه موفق به کسب جایزه بهترین سریال برای مستندهای سیاره آبی (۲۰۰۱) و سیاره زمین ( ۲۰۰۶) شده اند این مستند توسط دیوید اتنبرو یکی از مشهورترین مستندسازان روایت می شود و در ۸ قسمت شده است که به تاثیر اثرات گازهای گلخانه ای بر روی قطب شمال و جنوب مانند آب شدن یخ ها، بالا رفتن درجه حرارت و …

به همین دلیل همواره پوشیده از یخ و منجمد می باشد. بر اساس دادههای بهدستآمده از مدلهای کامپیوتری، آیو در منطقهای از اطراف مشتری شکل گرفت که فراوانی یخ آن در ابتدا بالا بود. پیش از that از کاما استفاده نکنید. To say that an object x exists in a world W is to say that if W had been actual, x would have existed. Encyclopædic Activities in the Pre-Eighteenth Century Islamic World (2006), p. در نشست عمومی IAU در سال 2006 این بحث به اوج رسید و در نهایت یک تعریف جدید برای سیارات مورد قبول واقع شد.

در سال ۱۹۰۶ فردی ثروتمند به نام «پرسیوال لوول» (Percival Lowell) از رصدخانه ی شخصی خود در آریزونا شروع به جستجو برای این سیاره ی احتمالی کرد. هایاکا از ناماکا بزرگتر است و قطر آن حدود ۳۱۰ کیلومتر (۱۹۳ مایل) است. باتیگین و براون می گویند که اگر سیاره ی ایکس در آن جا وجود دارد، ستاره شناسان باید اجرام بیشتری در این مدار پیدا کنند که تحت تاثیر گرانش این سیاره هستند. با کشف اریس، ما فهمیدیم که پلوتو یک جرم خیلی عادی در کمربند کوییپر است و بنابراین نیازی نیست که آن را جزو سیارات به حساب آوریم چرا که ظاهرا اجرام بیشتری به اندازه ی آن وجود دارد.

احتمال اینکه این وضعیت به صورت اتفاقی بوجود آید، فقط ۰.۰۰۷ درصد یا یک در ۱۵ هزار است. او می گوید: «تا زمانی که این سیاره مستقیم کشف شود، وجود آن فقط یک فرض خواهد بود، هرچند که یک فرضیه ی قدرتمند باشد.» این گروه برای جستجو به دنبال این سیاره از تلسکوپی که در هاوایی وجود دارد استفاده می کنند. حضیض سدنا یا همان نزدیک ترین فاصله ی آن به خورشید، ۷۶ واحد نجومی است. کمربند کوییپر منطقه ای مملو از اجرام کوچک سنگی و یخی است که از حدود سیاره ی نپتون در فاصله ی ۳۰ واحد نجومی شروع می شود.

یعنی کاملا فراسوی کمربند کوییپر و خارج از حوزه ی نفوذ گرانشی نپتون. روش او هم خیلی قدیمی است، وقتی سیاره ای را نمی بینیم، کافیست اثرات گرانشی آن روی اجرام نزدیکش را بررسی کنیم. مانند بخش چندنفره، بخش داستانی نیز از گروههای مختلفی تشکیل شده است که ادامه به بررسی بعضی از آنها میپردازیم. بنابراین اثرات انتگرالی ساختار شهری نیز اغتشاش هایی روی جریان اولیه ایجاد می کنند، شهرنشینی سبب تغییرات موثری در ویژگی های تابش، حرارت، رطوبت، و آیرودینامیک سطح های خشکی گردیده است، که در نتیجه ناهمگنی های شارشی را به وجود اورده است(klysik & fortuniak, 1999,8). نقش ناهمواری های آیرودینامیکی و ناهمگنی های ترمالی در تعیین میدان های باد شهری بسیار مهم می باشدFernando,2001,19)).

دیدگاهتان را بنویسید