آموزش نجوم-نایت استار

این تصویر رنگی نهتنها از نظر زیباییشناختی زیبا است بلکه از نظر علمی نیز سودمند است و مناطق سطحی با ترکیب شیمیایی متفاوت را از نظر بصری متمایز میکند. به گزارش آریا، به جز زمین، نشانه های طلا در شهاب سنگ ها و بر روی ماه که به احتمال زیاد به آن زمان شکل گیری بر می گردند، نیز وجود دارد. او در این زمینه گفت: «پس از اینکه اریس را کشف کردیم و دریافتیم که بزرگتر از پلوتو است، باید کاری میکردیم.» در حقیقت او نگران این بود که وجود احتمالی اجرام بزرگتر از پلوتو در آن محدوده، در نهایت منجر به شمار زیاد سیارهها شود و بنابراین تصمیم گرفت با تغییر تعریف سیاره، این روند را تغییر دهد.

انجمن بینالمللی نجوم (IAU) وظیفه نامگذاری عوارض سطح سیارات و همچنین اجرام تازه کشفشده را از۱۹۱۹ بر عهده دارد. روسها مدعی هستند که مواد گستردهای دارند که نشان میدهد برخی اجرام در سطح ونوس تغییر مکان دادهاند یا میتوانند زنده باشند. برخی میگویند که خداوند او را به صورت ستارهای مسخ کرد. میگویند که وقتی هاروت و ماروت، دو فرشته خدا، به زمین آمدند، زنی از فرزندان نوح به نام زهره پیش آنها رفت و از شوهرش شکایت کرد. اقوام مختلف استرالیا آن را بارنومبیر (Barnumbirr) مینامند که پیامآوری از دنیای مردگان است و نیز پیام عشق و محبت زمینیان را به درگذشتگان عزیزشان میرساند.

این ایزدبانو در دوران ساسانیان به یکی از الهههای بسیار مقدس برای ایرانیان تبدیل شد و به چنان مقامی در باورهای ایرانیان دست پیدا کرد که نهتنها معابد بسیار مجلل و باشکوه برای او ساخته شد، بلکه تندیسها و نمادهای این ایزدبانو را نیز در جایجای این سرزمین پهناور مییابیم. همچنین بر سطح زهره به نام زنان نویسنده، شاعر، نقاش، آهنگساز، هنرپیشه، خواننده، پزشک، وکیل، هوانورد، فضانورد، اخترشناس، فیزیکدان، زیستشناس، ریاضیدان، شیمیدان، محقق، اقتصاددان، فمینیست، مصلح اجتماعی، ملکهها و پرنسسهایی از دوران باستان تا امروز و زنان سرشناس دیگر برمیخوریم، ازجمله: جین آستین (نویسنده انگلیسی)، اورِلیا (مادر ژولیوس سزار)، کلارا بارتون (بنیانگذار صلیب سرخ امریکا)، اگنیا بارتو (شاعر اسپانیایی)، پِرل باک (نویسنده امریکایی)، آگاتا کریستی (نویسنده انگلیسی)، کلئوپاترا (ملکه زیبای مصر)، ماریا سِلِسته (دختر گالیله)، الیزابت کورپمَن (اخترشناس لهستانی)، آریل دورانت (تاریخنگار و همسر ویل دورانت)، مولان (سلحشور تاریخیـافسانهای چین در قرن ششم میلادی)، نِفِرتیتی (ملکه زیبای مصر باستان)، لیزا جیا کوندو(مونالیزا)، ساسکیا (همسر رامبراند نقاش و مدل نقاشیهای او)، فوسایه ایچیکاوا (فمینیست ژاپنی)، جِروشا جراد (فیزیکدان هندی)، ایرِن ژولیو کوری (دختر ماری و پیرکوری، فیزیکدان، برنده جایزه نوبل)، فریدا کالو (نقاش مکزیکی)، فلورانس نایتینگل (پرستار ایتالیایی)، النا ریچاردز (بنیانگذار دانش اکولوژی) ، اَن سولیوان (معلم هلن کلر)، گرترود استاین (نویسنده و مدتی همسر ارنست همینگوی)، ویرجینیا وولف (نویسنده امریکایی)، و بسیاری افراد دیگر که شاید نامشان برای ما ناآشنا باشد اما قطعاً در رشته خود تأثیرگذار و منشأ خدماتی چنان شایسته به جامعه خود، و حتی جامعه جهانی، بودهاند که نامشان تا ابد جاودان خواهد ماند.

همان­طور که پیش­تر اشاره شد در دوران اسلامی به­دلیل رفع نیازهای جامعه در حوزه­های دین و مسائل و فرایض دینی و اعتقادی نظیر تعیین قبله و اندازه­گیری طلوع و غروب آفتاب و غیره، موضوع نجوم و پرداختن به­آن جهت حل و فصل این مسائل، بدل به یکی از علوم مهم و برجسته در دوران اسلامی و به­ویژه دوران درخشان سلجوقی شد. هِسپِروس در زبان لاتین به «وِسپِر» و فُسفُروس به «لوسیفِر» ترجمه شد، واژهای شاعرانه که بعدها برای اشاره به فرشته راندهشده از بهشت بهکار رفت.

از میان الهههایی که نامشان بر زهره جاودان شده میتوان به آناهیت (الهه ارمنی حاصلخیزی)، آرامایتی (الهه ایرانی حاصلخیزی)، بیبی پَتمه (الهه زنان در فرهنگ ترکمن)، سوسن خوتین (الهه حاصلخیزی و باران در تاجیکستان و ازبکستان)، و زمین (الهه ایرانی) اشاره کرد. مصریان باستان بر این باور بودند که زهره متشکل از دو جرم مجزاست و آن را در آسمان صبحگاهی تیوموتیری (Tioumoutiri) و در آسمان شامگاهی آُآیتی (Ouaiti) مینامیدند.

البته این خدای خدایان افسانهای معشوقههای متعددی داشته که نامشان الهامبخش نامگذاری قمرهای دیگر هم بوده است. نام مشتری از پادشاه خدایان در روم گرفته و نام گذاری شده است. در فرهنگ ایران باستان روز آدینه، که جمعکننده روزهای هفته است، به ناهید اختصاص دارد. اما او، که از آنها اسم اعظم خدا را آموخته بود، آنان را فرو گذاشت و خود به آسمانها رفت. سعید فکر کــــرد حتما موجودات فضایی از روی انسان های دیگری هم ، شبیه سازی کرده اند و در حالیکه بکلی ناامید شده بود ، خودش را به دست تقدیرسپرد ، اما قبل از اینکه حرکت دیری انجام بدهد لحظه ای بعد با شلیک مهاجمین ، بدنش از حرکت باز ایستاد و در جای خودش آرام گرفت ، گویی سالهاست که به خوابی عمیق فرو رفته است .

ناهید، به فرمان پروردگار، از فراز آسمان باران و تگرگ و برف و ژاله فرو میبارد که به گله و رمه میافزاید و سراسر کشور از او خوشی و نعمت میگیرد. از آنجا که محور سیارهٔ مریخ همانند زمین °۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصلهای سال وجود دارند. از آنجا که مریخ شواهدی از آتشفشانی دارد ، ستاره شناسان معتقدند که جریان گدازه ممکن است شواهد موجود در دهانه های شمال را پاک کرده باشد ، یا شاید یک اقیانوس بزرگ آب مایع در یک زمان دور وجود داشته باشد. اقیانوس ها به این خاطر بر شرایط اقلیمی تأثیر بسیار دارند که مقدار زیادی از گرما و دی اکسید کربن را ذخیره میکنند.

آنها بر وی فتنه شدند و او را از شوهرش جدا کردند و شوهر را کشتند. از جدا شدن تهیه کننده اجرایی این شرکت برای رسیدن به شغل رویایی خود، تا کار انساندوستانهی گیرباکس در جهت برآورده ساختن آرزوی یک پسر مبتلا به سرطان. این سیاره تقریباً در همه فرهنگهای جهان به نام الهه عشق، زیبایی، باروری و زنانگی نامگذاری شده و در برخی فرهنگها، اهمیتی بسیار بیشتر از یک جرم صرفاً درخشان و زیبا داشته و مثلاً پایه تقویم یک قوم بوده، مانند قوم مایا، یا در میان برخی دیگر پرستش میشده است، مانند یونانیان و رومیان باستان.

اگرچه برخی دانشمندان هم از این تغییر خشنود نبودند. اگرچه به دانشمندان کمک خواهد کرد تا درک بهتری از شرایط موجود در این منظومه شلوغ داشته باشند و بدین وسیله به برداشتن گامهایی در مسیر پاسخ به این پرسش که آیا سیارات منظومه تراپیست-1 ظرفیت زیستپذیری دارند یا خیر، کمک خواهند کرد. آبان یشت، که یکی از یشتهای بلند اوستاست، مربوط به ایزدبانو ناهید است که به صورت دوشیزهای بسیار زیبا و بلندبالا و خوشپیکر توصیف شده که برای ازدواج و عشق پاکِ بیآلایش، که موجب تشکیل خانواده شود، اهمیت فراوانی قائل است.

به گزارش اسپیس ، سیاره زهره در این روزها در بهترین حالت برای تماشا قرار دارد، پس مطمئن شوید که این فرصت را از دست نمیدهید. سیگر میگوید: «محیطهای بسیار اسیدی روی زمین وجود دارد که زندگی در آنها وجود دارد، اما هیچ شباهتی به محیط زهره ندارد مگر اینکه چیزی وجود داشته باشد که بتواند اثرات این قطرات را خنثی کند». اگرچه که نشانههای حیات کشف شده در زهره آنقدر قوی نیست که وجود زندگی را در زهره تایید کند اما این گروه بینالمللی از پژوهشگران اظهار داشتند که آنها هر منبع شناخته شده دیگری را که شاید ماده شیمیایی موسوم به “فسفین”(Phosphine) را تولید کند، رد کردهاند.

یک گروه بینالمللی از ستارهشناسان روز دوشنبه اعلام کردند که یک نشانه شیمیایی(ماده فسفین) در جو سیاره زهره یافتهاند که میتواند با وجود حیات در این سیاره مرتبط باشد. پژوهشگران سراسر جهان مطالعات زیادی روی سیارهی نهم انجام دادهاند و نظریههای گوناگونی در این زمینه وجود دارد؛ از جمله نظریهای که سال گذشته در نشریهی Physical Review Letters منتشر شد و بیان میکند سیارهی نهم میتواند یک سیاهچاله باشد. البته آنها در دوره هِلِنی دریافتند که این دو جرم در واقع یک سیارهاند. این تغییرات آشکار را که شبیه تغییرات ظاهری ماه است، فاز می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید